Mariána Slávku môžu fanúšikovia poznať ako bubeníka a klaviristu z kapiel Longital, IMT Smile, Sounds Like This, Talent Transport či skupiny Doroty Nvotovej. V roku 2017 zaujal nápaditým autorským debutom vLáska. Líniu intímnej klavírnej tvorby kombinovanej s elektronikou teraz rozvíja ďalej na albume Vláska 2, ktorý vychádza vo vydavateľstve Slnko Records.
"Najskôr som doma nahral klávesy. Približne 25 minút klavírnej hudby. Potom som to poslal Susedovi (producentovi) a on mi určil tempo, do ktorého som v štúdiu nahral bicie, nevediac, čo do ktorej skladby použije. Celá nahrávka je kolážou rôznych spôsobov, akými v dnešnej dobe hudobník môže fungovať. Mňa osobne to veľmi bavilo," hovorí bubeník, klavirista, skladateľ a spevák.
Na albume je cítiť prvky vážnej hudby aj zreteľný odkaz na tvorbu Deža Ursinyho. Centrálna skladba Dezider je mu dokonca priamo venovaná a obsahuje (vysamplovanú) známu melódiu z kultovej skladby Modrý vrch I (hoboj - Martin Karvaš). "Každý by mal mať svojho Deža, prebudí ťa vždy, keď treba," deklamuje Marián Slávka v úvode textu skladby, ktorý je plný priamych odkazov na Ursinyho skladby a albumy.
Podobne ako pri prvom diele Vláska, aj na novom albume pracoval hudobník v trojici s Martinom Šencom (syntetizátory) a Lukášom Duchovičom, ktorý sa okrem gitár a elektroniky postaral aj o produkciu a viaceré texty. V prvej skladbe sa tiež ozve klavírna múza kapely, rešpektovaná česká skladateľka Beata Hlavenková. Autorom vizuálu je opäť výtvarník Marek Ormandík s grafickou úpravou od Juraja Behúna.
Vláska 2 je zatiaľ dostupná cez Slnko Records len na streamovacích službách, prípadne na stiahnutie ako MP3 a FLAC. Ambíciou však je vydať album aj na platni a na CD. Na spustenie výroby si vydavateľstvo stanovilo cieľ minimálne 25 objednávok vinylu a 30 objednávok CD. V prípade, že sa počty nepodarí naplniť, záujemcom, ktorí už za nosiče zaplatili, budú vrátené peniaze. Viac info
Vypočujte si album vLáska 2 na Deezeri:
Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko Records. Tlačovú správu sme upravili a doplnili. Mariána Slávku môžete sledovať na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.
Foto: Martina Javor