Fanúšikovia rockovej hudby si v týchto dňoch pripomenú nedožitých 90 rokov legendárneho amerického speváka, skladateľa a klaviristu Little Richarda, jedného zo zakladateľov rock'n'rollu v Spojených štátoch. Tento štýl udal smerovanie svetovej hudobnej scény druhej polovice minulého storočia.


Do matriky ho zapísali 5. decembra 1932 v americkom meste Macon, štát Georgia pod menom Richard Wayne Penniman. Bol jedným z dvanástich detí rodiny kazateľa Charlesa Pennimana. So spevom začínal v kostole s rodinnou skupinou Penniman Singers, neskôr s gospelovou skupinou The Tiny Tots Quartet. V 15 rokoch odišiel z domu, predával na trhoviskách, vystupoval s putovnou estrádou, živil sa aj ako umývač riadu na autobusovej stanici. Popri tom spieval so skupinou Roya Browna.

V októbri 1951 realizoval svoje prvé nahrávky pre spoločnosť RCA, boli medzi nimi aj piesne Taxi Blues a Every Hour, ktoré vyšli aj na prvom singli. Predchádzal tomu spevácky konkurz v Eighty One Theater v Atlante, ktorý mu sprostredkoval spevák Billy Wright. Podľa jeho vzoru si vytvoril aj svoj imidž s mejkapom a nagélovanými vlasmi. V roku 1953 sa presťahoval do Houstonu, kde založil skupinu Tempo Toppers.


V septembri 1955 nahral pieseň Tutti Frutti, v hitparáde sa dostala na 17. miesto a predaj singla dosiahol náklad tri milióny kusov. Pesničku neskôr prevzalo viacero interpretov, medzi nimi aj Elvis Presley. V apríli 1956 mal v hitparáde ďalšiu skladbu Long Tall Sally, ktorú v roku 1964 prevzala aj skupina The Beatles. Prichádzali aj ďalšie hity ako Slippin' And Slidin' alebo Rip It Up. V marci 1957 vydal prvú LP platňu Here's Little Richard s hitmi ako Ready Teddy, She's Got It a Jenny, Jenny. V roku 1958 sa veľkým hitom stala pieseň Keep A Knockin' z filmu Mr. Rock'N'Roll.

Skladby Little Richarda ovplyvnili v ďalších rokoch viacero skupín, medzi nimi aj spomínaných Beatles, s ktorými v roku 1963 absolvoval aj spoločné turné. Ešte predtým sa však 
po vzore otca a deda stal kazateľom, popri hudbe totiž vyštudoval teologickú fakultu. Jeho piesne však mali taký úspech, že sa vydavateľská spoločnosť Speciality usilovala túto jeho premenu utajiť. V druhej polovici roku 1962 sa ctihodný pán Little Richard vrátil k rock'n'rollu a okrem The Beatles bol na turné aj s kapelou Rolling Stones či dvojicou Everly Brothers.


Koncertovať neprestal ani v 70. a 80. rokoch, aj keď jeho piesne už popredné miesta hitparáde nedosiahli. Spolu nahral počas svojej kariéry viac ako 50 albumov a kompilácií, najnovšou je California (I'm Comin') z roku 2016. V rhythm & bluesovej hitparáde mal osemnásť skladieb, deväť z nich sa umiestnilo aj v popovej hitparáde.

V januári 1986 ho uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy, v júni 1990 dostal svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy a v roku 1993 dostal Cenu Grammy za celoživotné dielo. Zomrel 9. mája 2020 vo veku 87 rokov v americkej Tullahome.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)