Slovensko-česká multižánrová kapela Colorful People vyráža do sveta s brilantným zvukom svojho nového akustického albumu 16:16:16 plného svetových hitov. Nové LP pokrstil producent slávneho Abbey Road Rob Cass, v rámci nečakaného koncertu na festivale Metronome Prague pred koncertom francúzskej speváčky ZAZ.

"Nový album Colorful People je úžasná zmes latinskoamerickej hudby a popu s jedinečnými vokálnymi a harmonizačnými talentmi členov skupiny, ktoré sú svetovej triedy. Skupine sa podarilo na albume zachytiť rovnaké neuveriteľné vzrušenie a energiu, ako keď hrá naživo. To je obrovský úspech. Colorful People majú svoju vlastnú hudobnú škatulku," hovorí o albume producent legendárneho štúdia Abbey Road Rob Cass, ktorý je zároveň spoludramaturgom festivalu Metronome Prague.

Členovia Colorful People - speváčka, basgitaristka a perkusionistka Lenka Novotná, multiinštrumentalista a spevák Juraj Holoda a spevák a perkusionista Dušan Marko - sú všestrannými hudobníkmi, ktorí nepoznajú hráčske limity ani žánrové hranice a očarujú na prvé počutie. Napokon to potvrdzuje aj český hudobný kritik Josef Vlček.

"Tak česko-slovenská, presnejšie trenčiansko-českobudejovicko-košická kapela Colorful People má konečne svoj druhý album. Predchádzala mu dlhá doba zrenia a hľadania vlastného prístupu k tonám hudobného materiálu, ktorý sa točí okolo akustickej hudby oscilujúcej medzi world music, jazzom, folkom a pop music. Je ťažké si v dnešnej dobe nájsť parketu, na ktorej ešte nie je preplnené. Nová platňa je pre Colorful People druhým pokusom o nájdenie takého miesta a o vymedzení si vlastného priestoru," hovorí Josef Vlček.

A dopĺňa: "Ako som si mohol všimnúť v pražskom klube Doupě, kde som ich prvýkrát počul hrať, Colorful People sú celkom odvážni muzikanti. V marci 2023 vystupoval v Brlohu veľký majster gitary Tommy Emmanuel. Postaviť sa vedľa neho, to nie je ľahké. Väčšina umelcov by sa bála, že popri jednom z najlepších gitaristov na svete bude pôsobiť smiešne, ale Colorful People do toho šli. Výsledok vyznel skvele. Emmanuelova skúsenosť a nadšenie mladých muzikantov vytvorilo neopakovateľnú atmosféru radosti z hudby."

"Áno, radosť z hudby to je presne to, čo robí kapelu, ale aj jej poslucháčov šťastnými. Dôvodom prečo ľudia odchádzajú po ich koncerte s pocitom, že aj keby lilo ako z kanvy, tak je pekne. Colorful People od svojich začiatkov urazili zaujímavú cestu. Svoje sympatie k brazílskej a latinsko-americkej hudbe vôbec začali prelínať s jazzovým nádychom California soundu. Tak ako veľkí majstri bossa novy v 60. rokoch prekročili uzavreté hranice jedného štýlu, ich zvuk je dnes oveľa univerzálnejší a to čo zostáva a je tým hlavným základom ich hudby je muzikantská sloboda az každého tónu sálajúca srdečnosť," uzavrel.

Album 16:16:16 vznikal v období covidu pod záštitou hudobného klubu Doupě, kde ho skupina nahrala v priebehu 3 dní ako live session, čiže piesne boli zachytené ako počas živého koncertu. O mixáž a mastering sa postaral Pavel Karlík v štúdiu Sono Records Doupě pri Prahe. Ku štyrom singlom z albumu natočili veľmi autentické videoklipy práve v prostredí hudobného klubu, kde album vznikal a ktoré režíroval filmový režisér a dokumentarista Farid Eslam s jeho teamom Mind Riot. 

Možno sa pýtate, čo znamenajú tie šestnástky? Členovia skupiny Colorful People sa pôvodne zoznámili na konzervatóriu v Prahe, kde ich veľmi rýchlo spojil rovnaký hudobný vkus a hudobné cítenie.  "Zistili sme, že sme všetci traja narodení v rovnaký deň v mesiaci, čo symbolicky umocnilo naše hudobné a životné prepojenie. A tak sme sa rozhodli tento motív použiť ako názov nového albumu, ako vyjadrenie našej spoločnej životnej cesty, na ktorú sme sa vydali už v roku 2012, kedy sme odišli do Brazílie za štúdiom hudby a neskôr sme spolu precestovali takmer celý svet a koncertovali okrem Európy napríklad aj v USA, Kanade, Brazílii, Peru, Arménsku."

"Pre zaujímavosť, na jeseň sa chystáme spoločne do Ázie. Bude to v podstate také sústredenie, kde budeme čerpať a zbierať nové inšpirácie na ďalšiu tvorbu. Máme už, totiž, rozpracovaný ďalší album autorskej hudby v českom a slovenskom jazyku, kde by sa mali objaviť aj zaujímaví hostia z hudobných vôd Čiech a Slovenska."

Trojica multižánrových hudobníkov sa spoznala na už spomínanom konzervatóriu Jaroslava Ježka v Prahe a v štúdiu pokračovala na brazílskom hudobnom inštitúte Escola de choro Raphael Rabello v hlavnom meste Brazílie. Po začatí spolupráce s pražským klubom Doupě sa im doslova zmenil život a na pôde tohto, už ich domovského klubu odohrali množstvo koncertov po boku svetových hviezd, ako napríklad s austrálskym gitaristom Tommy Emmanuelom, izraelským jazzovým kontrabasistom Avishai Cohenom, americkým bubeníkom a spevákom Jamison Rossom, ale takisto s domácimi renomovanými skupinami a umelcami.

V uplynulom roku sa predstavili na tých najväčších festivaloch v Čechách ako Metronome Prague, Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary, Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov,  Jihočeský Jazzový Festival v Českých Budejoviciach, Brasil Fest Brno alebo Soundtrack Festival v Podebradoch.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Juraj Holoda.