Hlavná stránka

>

Správy

>

Nu Sound of Visegrad prinesie do Starej Ľubovne Korben Dallas, Zrní či Kroke

Nu Sound of Visegrad prinesie do Starej Ľubovne Korben Dallas, Zrní či Kroke

Korben Dallas, 2022
Zdroj: Lousy Auber
07.08.2022 - 13:00 | redakcia

Korben Dallas, Kroke, Zrní aj maďarská Óperentzia zahrajú 26. augusta v nádhernom prostredí prírodného skanzenu s výhľadom na Ľubovniansky hrad v rámci festivalu Nu Sound of Visegrad: Castle Sound – Stará Ľubovňa 2022. Podujatie sa realizuje v spolupráci s projektom Uzol kultúry – Stará Ľubovňa – Mesto kultúry 2022.


Od rána bude v oddychovej zóne mesta prebiehať sprievodný program – pre deti školského veku bude pripravený workshop "Ako sa tvorí skladba" pod vedením známeho gitaristu Petra Luhu, ktorý následne odohrá celý koncert. Pripravené budú tiež zaujímavé diskusie, ktoré odhalia zákulisie príprav celoročného projektu Uzol kultúry - Stará Ľubovňa - Mesto kultúry. Počas toho odhalíme aj prekvapenie, z ktorého budú mať radosť najmä obyvatelia mesta Stará Ľubovňa. Na sprievodný program je vstup voľný. 

Večerný program festivalu Nu Sound of Visegrad: CASTLE SOUND sa uskutoční 26. augusta v Ľubovnianskom skanzene. Začiatok prvého koncertu je naplánovaný na 19:30, brány areálu sa pre návštevníkov otvoria o 18:00. Zmena programu vyhradená. 

Slovenské Deti rýb aj poľský klezmer

Korben Dallas po vynútenej prestávke opäť rozbehli turné k najnovšiemu albumu Deti rýb, ktoré pozostáva nielen z nových skladieb, ale je aj prierezom z tvorby. Úderná rytmika Oza Gutlera (bicie nástroje) a Lukáša Filu (basgitara), klenuté melódie podané barytónom Juraja Benetina (spev, gitara) s rozptylom od rockových, popových, soulových až gospelových aranžmánov, robia z nového albumu ďalší zaujímavý čriepok z bohatej diskografie Korben Dallas.

Jerzy Bawol (akordeón), Tomasz Kukurba (viola, husle, flauta) a Tomasz Lato (kontrabas,  perkusie) – trojica kamarátov z Krakova založila jednu z najúspešnejších klezmerových kapiel na svete – Kroke. Tvorba hudobníkov z Krakovskej hudobnej akadémie presiahla do jazzovej, balkánskej, sefaredskej, ako aj indickej hudby. Stali sa jednou z prvých poľských kapiel, ktoré uspeli v zahraničí. Dopomohol im k tomu Steven Spielberg, keď ich počul hrať v jednom klube a kapelu pozval hrať na slávnostnú ceremóniu do Jeruzalema. Zároveň poslal kazetu svojmu kamarátovi Petrovi Gabrielovi, ktorý ich zavolal na najväčšiu svetovú prehliadku world music – WOMAD Festival.

Aj ďalšia kooperácia sa viaže s režisérom s originálnym videním sveta, Davidom Lynchom k jeho snímku Inland Empire. Kroke medzitým pracovali na vlastných nahrávkach a už štrnástu v poradí – vianočné koledy The World of Christmas Carols – vydali minulý rok. Na festivale v Starej Ľubovni sa zostava rozšíri o štvrtého člena, bubeníka Sławomira Berného.


Českí Zrní a maďarská Operentzia

Keď pred dvadsiatimi rokmi prišli na scénu, bolo to ako zjavenie. Surové a úprimné skladby, ktoré istým spôsobom nadväzovali na tradíciu českých pesničkárov a zároveň tvorili novú éru klubovej scény. Zrní dokázali tvoriť jednoduché a priamočiare pesničky s autentickým prejavom. A tá je pre nich najzásadnejšia v tom, že sú tam muzikanti, ktorí hudbu neštudovali, ale svoje prednosti aj nedostatky cibrili spoločným hraním a chémiou, ktorá medzi nimi je. Najčastejšie blúdia medzi alternatívou a popom, ale sú otvorení všetkým vplyvom, pričom sú svojskí a ničím nenapodobniteľní.

Už dve dekády hrajú v tej istej zostave a ich spoločná cesta je pre nich terapiou, cez ktorú doteraz vytvorili stotridsať skladieb. V roku 2017 prišla s albumom Jiskřící zmena, kedy prišiel posun k elektronickému pesničkárstvu. Vrchol dosiahli hraním s Janáčkovou filharmóniou na festivaloch Colours of Ostrava a Pohoda. Na poslednom albume Nebeský klid s nimi spolupracovala Lenka Dusilová a produkoval ju slovenský producent Jonatán Pastirčák.


Operentzia
existujú od roku 2005 a svoj názov si požičali z maďarských ľudových povestí označujúci imaginárnu krajinu. Gábor Bánházi (bicie, elektronika), Tibor Domokos (klávesy, vokál), Csobán Sára (dychy) chceli poslucháčov pozvať na dobrodružnú cestu, kde by okolitý svet stíchol, aby načúval pulzujúcim basom, folkovým motívom, prírodným silám. Zaradili sa tým do kategórie uznávaných maďarských kapiel ako Korai Trancemission či Grabanc.

V tomto svete sa usadili a presadili ôsmimi štúdiovými doskami vychádzajúcimi z rôznych inšpirácií – balkánskeho, maďarského folklóru, ako aj zo žánrov dub, chillout, psytrance, techno. Je jedno či roztancujú niekoľkotisícový dav na Ozore či na Szigete, kde vystúpili s najznámejším maďarským huslistom Lajkóm Félixom, alebo privedú do tranzu publikum v tmavých kluboch. Ich nakumulovaná energia zafunguje všade – aj v Ľubovnianskom skanzene – kam prídu s posledným albumom BIOHACK a s prívlastkom jednej z najlepších psychedelických live kapiel.

Gábor Tokár alias Ficture je známy aj zo slovenských pódií. Producent a hudobník vytvára sety, v ktorých sa stretáva improvizácia a momentálna nálada s dopredu pripravenými plochami. A to cez digitálne aj analógové sady v kombinácii talentovaného multiinštrumentalistu s obľubou u najnovších technológií.


Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Finančne podporili Hudobný Fond, SOZA, Poľský inštitút v Bratislave, Inštitút Liszta Maďarské kultúrne centrum Bratislava. Spoluorganizátormi podujatia sú Mesto Stará Ľubovňa a Ľubovnianske múzeum.

Festival CASTLE SOUND je pokračovaním niekoľkoročného cyklu Nu Sound of Visegrad, ktorého primárnym cieľom je prinášanie do slovenských regiónov novú a inšpiratívnu hudbu z krajín V4 (Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko). Projekt bol súčasťou aktivít Mesto kultúry 2019 Banská Štiavnica (4 koncerty), taktiež sa uskutočnil v rámci aktivít Mesto kultúry 2020 Nové Zámky ako celodňový festival. Putovný projekt sa predstavil aj v zahraničí – Rumunsko, Srbsko, Nórsko, Nemecko. Prednedávnom vyšla dvoj-CD kompilácia Nu Sound of Visegrad, ktorá mapuje prvých päť rokov existencie tohto koncertného projektu.

Vstupenky:  

Facebook event

Web: www.nusoundofvisegrad.eu

Zdroj: Music Press Production (Hudba.sk edit)


Zdielať na Facebooku

Súvisiaci interpreti

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti