Víťazi XIV. ročníka hudobných cien Vinyla boli vyhlásení počas slávnostného večera v piatok 7. marca v pražskom klube ARCHA+. Za album roka kritici zvolili I want to feel safe od rapera Ankiho, ktorý prepája introspektívne texty s klubovou estetikou. Objavom roka je plzenská formácia Ida The Young, pohybujúca sa na pomedzí folku, elektroniky a indie rocku. Počinom roka sa stal festival súčasnej hudby a zvukového umenia Sanatorium Sonorum. Cenu Jany "Apačky" Grygarovej za publicistiku si odniesli Nora Třísková a Sarah Abulkasim. Vo výzve Bastl Electronic Track pre začínajúcich producentov porota vybrala skladby ★ONE★SHOT★ONE★HIT★ od LilaTesla (Markéty Kubíčkovej) a throu od czarw (Olgy Wawracz).
"Tento ročník poukázal nq silu osobných výpovedí v hudbe, či už v podobe introspektívneho rapu Ankiho, vnútorného songwritingu Ida The Young alebo zvukových experimentov festivalu Sanatorium Sonorum. Výrazne sa tiež prejavil trend ženskej dominancie v elektronickej hudbe – vo výzve Bastl Electronic Track tento rok uspeli hneď dve producentky, čo je skvelý signál o rozmanitosti a kvalite súčasnej českej scény," hovorí jeden z koordinátorov cien Vinyla Pavel Uretšlégr.
Okrem výzvy Bastl Electronic Track, kde sa o pozornosť poroty uchádzalo celkom 40 trackov začínajúcich hudobných producentov a producentiek, mladé ženy uspeli aj v oblasti hudobnej publicistiky. V rámci piateho ročníka Ceny Jany "Apačky" Grygarovej porota vyberala celkom z 5 prihlásených autorov.
"Keď sa pozrieme na tohtoročné laureátky, vidíme dve novinárky, ktoré pristupujú k hudobnej publicistike z odlišných perspektív, ale s podobnou vášňou pre objavovanie. Nora Třísková dokazuje, že hudobná žurnalistika môže mať hĺbku a presah do širších kultúrnych a spoločenských tém. Sarah Abulkasim zasa ukazuje, že kvalitný rozhovor nie je len o otázkach, ale o schopnosti nájsť nové pohľady a spojiť ich do komplexného obrazu. Obe sú dôkazom toho, že hudobná publicistika stále môže byť dynamická a inšpiratívna," dodáva druhý koordinátor cien Vinyla Tomáš Grombíř.
Hudobné ceny Vinyla tento rok prvýkrát prebehli vo festivalovom formáte Vinyla Night v novom priestore pražského klubu ARCHA+, kde predstavili to najzaujímavejšie z českej hudobnej scény. V rámci vypredaného večera vystúpili na dvoch scénach nominovaní Anki, Mat213, medzi poschodiami pokoj a whyohwhy, doplnení špeciálnym hosťom Duklou. Program obohatilo živé natáčanie programu Štartér Radia Wave a záverečná časť večera, kde svoje sety odohrali Fæ Bestia a BoLs/sLoB. Celým programom sprevádzala moderátorka Hana Řičicová.
"Týmto večerom aktivity Vinyly v tomto roku samozrejme nekončia, ale skôr začínajú. V rámci nášho celoročného priebežného festivalu už plánujeme viac ako dve desiatky koncertov a vzdelávacích akcií, s ktorými chceme osloviť nielen tradičné centrá alternatívnej hudby, ale aj menšie kultúrne scény. Radi by sme rozšírili naše aktivity ešte viac do menších miest Českej republiky. Našim cieľom je dlhodobá podpora celého ekosystému českej nezávislej scény – nielen umelcov, ale aj súvisiacich profesií, ktoré sú kľúčové pre jej fungovanie," uzatvára Pavel Uretšlégr.
Komentár k výsledkom od porotcov ceny Vinyla
Michaela Peštová k oceneniu Album roka – Anki
Porota hudobných cien Vinyla sa v tohtoročnom ročníku kategórií Album roka rozhodla oceniť platňu rapera Ankiho I want to feel safe. Porotu zaujala najmä kombinácia zraniteľnosti, odstupu a ľahkosti s akou na doske spracováva nielen vlastné spomienky, ale aj komplikované spoločenské témy. Civilný prejav a klubové beaty introspektívne modelujú náladu z bezvýchodiskovej utlmenosti až k nádejeplnému pokoju, výber hostí dosku otvára a zároveň uzemňuje. Ankimu sa podarilo vytvoriť súdržné a sebavedomé dielo s dôležitým spoločenským presahom.
Filip Čierny z Radia Wave na ocenenie Objav roka – Ida The Young
Plzenská kapela Ida The Young nám za svoje trojročné pôsobenie stihla predstaviť už niekoľko tvárí. Na debutovom EP Strange Shaped Flowers z roku 2023 kombinovali vplyvy folku a Americanu, na minuloročnom druhom EP Silver Thing sa vydali elektronickejším a ešte o niečo minimalistickejším smerom. Ďalších rozličných podôb ich nezameniteľný songwriting naberá vďaka variabilnému zloženiu kapely pri koncertoch, nikdy ale nestráca na emočnej intenzite. Je to predovšetkým vďaka v Londýne narodenej speváčke Iris Hobson-Mazur, ktorá na čele Ida The Young cez podmanivé vokály s nadčasovými melódiami vdychuje život fiktívnym postavám a dáva vzniknúť obskurným situáciám, ktoré akoby nepatrili do tohto sveta.
Kristina Kratochvilová na ocenenie Počin roku – Sanatorium Sonorum
Porota hudobných cien Vinyla sa rozhodla v kategórii Počin roka oceniť festival prezentujúci súčasnú hudbu a zvukové umenia Sanatorium Sonorum nielen pre inovatívnu dramaturgiu, ale aj schopnosť festivalu priniesť do českej hudobnej scény nový formát, kde rezidenčná tvorba úzko súznie s miestom konania. Rezidenčné centrum pre umelcov, ktoré v roku 2023 otvorila pražská divadelná scéna Studio Hrdinů, sa nachádza v Pečickej poľovníckej pri Mladej Boleslavi. Miesto, ktoré vo svojej dobe na čas obýval aj Bedřich Smetana, sa tak stalo živým laboratóriom pre zvukové experimenty tuzemských a zahraničných umelcov. Porota ocenila nielen odvahu festivalu experimentovať s novými formami prezentácie súčasnej hudby, ale aj hlboké prepojenie s miestom, ktoré sa stáva nielen kulisou, ale aj kľúčovým zdrojom inšpirácie.
Odborná porota k Cene Jany "Apačky" Grygarovej – Nora Třísková a Sarah Abulkasim
Nora Třísková je výrazným hlasom mladej hudobnej publicistiky posledných rokov. Preukazuje dlhodobú autorskú konzistenciu a svojimi aktivitami sa výrazne podieľa na chode domácej hudobnej scény. Jej novinárska činnosť je rozprestretá naprieč široké spektrum formátov, vytvára podcasty, píše recenzie a články a robí rozhovory, to všetko pre médiá ako A2, Denník Alarm alebo Full Moon, a je tiež rozkročená žánrovo aj tematicky.
Z novinárskej práce Sarah Abulkasim je cítiť úprimná snaha zistiť viac, než sa v danej chvíli vie. Práve vďaka tomu sa jej rozhovory stali disciplínou, v ktorej opakovane dokazuje, že má chuť, zvedavosť aj schopnosť objaviť vhodných hovorcov a dobre sa ich vypýtať. Príkladom môže byť kauza P. Diddyho, pri ktorej popisovaní sa neuspokojila s dostupnými správami a pre širší kontext oslovila novinárov A. R. Shawa. Za situácie, keď v kultúrnej publicistike prevažujú recenziné a názorové texty, uprednostňuje vhodne položené otázky. V jej prístupe sa dá vysledovať sympatické presvedčenie, že skôr ako padne názor, mali by byť k dispozícii informácie. Súčasne ukazuje, že hudobná novinárina môže byť skvelým základom pre kvalitné výpady do rôznych prostredí a nemusí zostávať len uzavretá vo svojej domovskej scéne.
Odborná porota k víťazom výzvy Bastl Electronic Track - LilaTesla (Markéta Kubíčková) a czarw (Olga Wawracz)
Markéta Kubíčková aka LilaTesla zaujala porotu už v minulom roku, kedy sa jej podarilo citlivo pretknúť rozprávkové ambientné plochy emo autotune spievánkami. Napriek tomu sme neboli pripravení na vývoj, ktorý v Prahe usadená producentka, performerka a audiovizuálna umelkyňa ujde. Zvuk policajných sirén striedajú robustné beaty, ktoré v sekunde mutujú v melancholický ambient a zase späť. Rapové ad libs sa prelínajú s nebeským chórom a utopické syntetizátory prerušuje hravo potkýnavá industriálna rytmika odkazujúca k súčasnej juhoamerickej klubovej hudbe. A aj keď skladba ★ONE★SHOT★ONE★HIT★ z predchádzajúceho popisu môže pôsobiť ako úplný guláš, tak tento ambiciózne preplnený priestor dáva zmysel a cítime sa v ňom strašne príjemne.
Zvuková koláž throu brnenskej publicistky, básniarky a environmentálnej aktivistky Olgy Wawracz aka czarw našu porotu očarila svojou krehkosťou. Táto sprvu nenápadná minimalistická kompozícia pri pozornom počúvaní doslova rozkvitá vďaka citlivému dôrazu na tie najdrobnejšie detaily. Každý zvuk tu dostáva priestor na svoj vlastný intímny príbeh, v ktorom je neokázalá všednosť, trocha tajomstiev i zvláštny druh hrejivosti. A počuť chcete každý z nich – či už ho rozpráva posmutnená melodická linka, organicky sa prelievajúca basa, nahrávka chaotických detských konverzácií či všeobjímajúci analógový šum.
Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Zdeněk Neusar.