Hlavná stránka

>

Správy

>

Uzatvorenie kruhu, zmena ideálov, hľadanie pravdy: Album Veracity od Blanch vychádza na vinyle

Uzatvorenie kruhu, zmena ideálov, hľadanie pravdy: Album Veracity od Blanch vychádza na vinyle

Bianca Macková, Blanch, 2022
Zdroj: Jakub Brehuv
08.08.2022 - 14:00 | redakcia

Koncom minulého roka zverejnila Blanch nový album Veracity pod značkou Slnko Records. Pred mesiacom ho naživo predstavila na festivale Pohoda a v týchto dňoch album vychádza aj na vinyle."Veracity je protikladom môjho debutu Delusion. Protiklad je v pohľade a vnímaní tém, ktoré na albume rozoberám. Pristupujem k nim so získaným nadhľadom z minulosti. Jeho tvorba a dokončenie bolo pre mňa dôležité a oslobodzujúce po mnohých stránkach," prezrádza o druhom štúdiovom album svojho projektu Blanch speváčka, skladateľka a gitaristka Bianca Macková.

Jej texty mávajú charakter najúprimnejšej spovede. Za rôzne frázy či metafory ukrýva tie najhlbšie pocity, o ktorých často nehovorí nahlas. Uvedomuje si, že ide s kožou na trh a o to zraniteľnejšie pôsobí. Pre jej vnútornú očistu je však práve tento spôsob sebaprezentácie kľúčový.


Mladá hudobníčka s každým ďalším muzikantským (k)rokom podčiarkuje vlastnú umeleckú vyzretosť a jedinečnosť. Je tak názorným príkladom tvrdenia, že pokiaľ niečo robíte poctivo, s láskou a pokorou, uspejete. Rodená Kysučanka sa hudbe venuje od šiestich rokov. Začínala s hrou na klavíri, ale netrvalo ani tri roky a objavila čaro gitary. Tá ju celkom prirodzene postupne naviedla k písaniu vlastných textov, v čom sa ozaj našla, rovnako ako v koncertovaní.

Veľmi skoro zistila, čo ju napĺňa, baví, kam chce v živote smerovať. Vďaka silnému umeleckému cíteniu takisto pochopila, že svojou hudbou dokáže ovplyvniť druhých. "Verím, že tým, aké osobné a citlivé sú moje výpovede, viem pomôcť ľuďom, ktorí si prechádzajú niečím podobným. To je veľká, ale zároveň krásna zodpovednosť," hovorí Bianca Macková. Jej fanúšikovia, ako i odborná verejnosť, si ju za to aj patrične cenia. Pripomeňme, že za rok 2018 si vyslúžila nomináciu v dvoch kategóriách na Radio_Head Awards a jej tvorbu ohodnotila i nadácia Advance Investments.

Zmysel pre načasovanie

Biancu okrem hudobného talentu a pracovitosti charakterizuje aj schopnosť prepájania vecí v ten správny čas. Potvrdilo sa to aj pri nahrávaní albumu Veracity. "Môj každodenný život bol opäť tým najsilnejším zdrojom inšpirácie. Texty totiž píšem vždy z vlastnej skúsenosti. Väčšina piesní na albume vznikla prekvapivo pred a počas tvorby debutu Delusion. Najstaršia pesnička Things má päť rokov. Skladby Circles a Your Mind som napísala pred štyrmi rokmi.“

Hudobníčka, ktorej farbu hlasu najčastejšie prirovnávajú k Elene Tonra z kapely Daughter, cítila, že mnohé veci v nej musia dozrieť. "Veľakrát sa mi stalo, že text, ktorý som napísala, mi začal dávať zmysel až mesiace po jeho vzniku. Zaujímavé je, že opisoval to, čo sa v budúcnosti aj stalo."


Slovenčine sa nevyhýba 

Blanch prvotne vznikal ako sólový projekt, z ktorého sa časom vyprofilovala stála štvorčlenná formácia. Okrem Biancy Mackovej sú členmi kapely i Marek Votruba (gitara, klávesy), Jakub Kolesár (basgitara, basový syntetizátor) a Dominik Špuler (bicie). V tejto zostave sa v štúdiovom prevedení po prvýkrát objavili na poslednej skladbe z debutu Delusion (2019) a ich spolupráca pokračovala aj v prípade novinky Veracity. 

Bianca sa však realizuje aj na ďalších frontoch. Z jej novej vášne k tvoreniu beatov vzišlo dokonca sólové EP, ktoré plánuje vydať v najbližších mesiacoch. Okrem toho spoločne so spevákom Duchom vydali v máji minulého roka s projektom NOXORI album Indigo Waters.

Napriek tomu, že pri skladaní piesní uprednostní väčšinou angličtinu, v budúcnosti chce vydať single aj v rodnom jazyku. "Zopár textov v slovenčine som napísala. I spolupráce, ktoré mám za sebou, sú v slovenčine. Slovenčine sa nebránim, ale takisto sa do nej nenútim. Ak mám chuť a nápad, prečo nie? Myslím si, že s týmto prístupom moje piesne i texty zostávajú čo najviac autentické."

Album Veracity vyšiel vo vydavateľstve Slnko Records na CD a streamovacích službách a teraz aj na limitovanej edícii vinylu v počte 150 kusov. Na desiatke skladieb spolupracovali: Bianca Macková, Marek Votruba, Dominik Špuler, Jakub Kolesár a Tom Lobb (produkcia, mix, master). Album z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Hudobný fond.

Viac sa o Biance Mackovej, ústrednej postave Blanch, dozviete z podcastovej série vydavateľstva Slnko Records - Cesty Slnka so Shinou.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka zo Slnko Records. Správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti