Hlavná stránka

>

Správy

>

Matej Koreň pokrstil svoj debutový album Stigmy skladbou Snívam

Matej Koreň pokrstil svoj debutový album Stigmy skladbou Snívam

08.11.2019 - 11:30 | redakcia

Slovenský spevák Matej Koreň pokrstil vo štvrtok večer v jednom z podnikov v centre Bratislavy svoj debutový album Stigmy. Štúdiovka obsahuje jedenásť nových skladieb, ktoré vznikli v spolupráci s dvojicou autorov, skladateľom Henrichom Leškom a textárom Marekom Maďaričom.


Matej Koreň v úvode večera odohral spolu s kapelou Back2Back tri skladby z albumu. Po úvodnej piesni Svojim odcudzený uviedol ďalšiu priznaním: "Hneď po Superstar som si uvedomil, že celebritný svet nie je úplne moja šálka kávy. Okrem iných vecí musíte stále chodiť usmiaty. Ak nie ste, potom si ľudia myslia, že ste arogantný. Ľudí vôbec nezaujíma, že vám práve trhali stoličku alebo idete práve z kolonoskopie. Dnes sú tu aj ľudia, ktorí ma poznajú trochu intímnejšie a vedia, že som skôr tichý pozorovateľ. To je poloha, v ktorej sa cítim dobre. Potom sa viem uvoľniť, odviazať a aj žúrovať. Som taký Herec vedľajších rolí," povedal s odkazom na jednu zo skladieb albumu.

Naživo potom nasledovala skladba Videl som ťa v meste. V úvodných slovách pred každou pesničkou sa Matejovi Koreňovi podarilo príhodou zo života dokázať, že jeho základná podmienka textov, ktoré spieva - teda že príbeh skladby musí mať prežitý - bola v prípade tohto albumu splnená. Krstom sprevádzala moderátorka a herečka Bibiana Ondrejková, ktorá v úvode "onálepkovala" album Stigmy slovami, že má len jednu chybu: "Nie je pokrstený a uvedený do života." Tiež poznamenala, že album je treťou úspešnou spoluprácou dvojice Leško - Maďarič, z ktorej sa na ňom stalo medzigeneračné tvorivé trio.

"Na začiatku tohto albumu je moje priateľstvo s Henrichom a naša spolupráca, ktorú sme začali na muzikáli Prekliaty básnik. Potom sme zistili, že sa nám celkom dobre robí, keď spolu tvoríme pesničky. A to spôsobom, že nás nič netlačí, nenúti, nemáme žiadne termíny. Takto sme pracovali a hľadali sme tretieho do partie, ktorý by zapadol a bol niečo viac ako len interpret. Potom sme našli Mateja, a to je taká prirodzená príčina, prečo sme sa dostali k tomuto albumu," priblížil pozadie spolupráce Marek Maďarič. "Marekove texty skladieb sú špecifické, veľmi často sa stáva, že už pri ich prvom čítaní počujem hudbu," dodal autor hudby Henrich Leško, ktorého rukopis na albume je jasne čitateľný. 


Z Voice Česko Slovensko na spoločné pódium

"O Henrichovi som počas našej spolupráce zistil niekoľko vecí. Je to jeden nádherný starosvetský umelec, ktorý je náročnejší ako ja sám, a to sa často nestáva. Naviac to dokáže láskavo podať. To, čo dokáže z človeka vytĺcť. Potom je to ten pocit, keď ste prekvapený sám zo seba, čo ste dokázali," dodal Matej Koreň, ktorého zase vychválil Maďarič: "Ako spevák je technicky veľmi vyspelý. Úplne si nás získal tým, že si aj sám skladá pesničky a píše texty. Hoci texty na albume by patrili do úst staršiemu spevákovi, tým, že do spolupráce vstúpil ako spoluautor, som mu to vždy veril. To robí ten rozdiel medzi spevákom, ktorý len spieva texty, a spevákom, ktorý sa autorsky interesuje."

Okrem trojice Leško - Maďarič - Koreň na albume spolupracovali aj speváčky Lilly Maníčková a Michaela "M.U.S." Husárová, ktorá sa stala jeho krstnou mamou. "Pred ôsmimi, skoro už deviatimi rokmi, keď sme sa s Matejom zoznámili na prvom The Voice Česko Slovenska, keď som plakala, že som vypadla a on ma tam utešoval a vravel 'Neboj sa, to je v pohode', vtedy nám ani jednému nenapadlo, že tu budeme spolu stáť, mať spolu pesničku, bývať v jednej domácnosti a že mu budem krstiť album. Pre mňa osobne to je veľmi neuveriteľná vec," poznamenala Husárová.

Album pokrstila netradične - skladbou Snívam, ktorú s Matejom spieva ako duet. "Pôvodný návrh pokrstiť album štandardne, teda poliatím alkoholom, bol zamietnutý a zmenil sa na krst skladbou," povedala pred samotným aktom krstu. Záver koncertu teda patril dvom skladbám, ktoré klavírne doprevádzal ich hudobný autor Henrich Leško. Po "krstnej" skladbe Snívam nasledovala pieseň Ešte na to mám, ktorá spoluprácu trojice v auguste minulého roka odštartovala.


Temné piesne o veciach, o ktorých nehovoríme

"Piesne na novej nahrávke sú podľa mladého speváka celkom temné. "Ľuďom, ktorí počúvajú veselé veci, sa budú tie pesničky zdať dosť depresívne, no ony v podstate nie sú depresívne, len pojednávajú o veciach, ktoré možno ľuďom bežne nehovoríme. Je to ten stav, keď sa nemáte síce najlepšie, no prídete do spoločnosti a bavíte sa, a keď odchádzate z párty, tak ste doma sám a vlastne sa nemáte až tak dobre, no nemáte potrebu to rozprávať druhým," usúdil Koreň v rozhovore pre agentúru SITA.

"Pojednáva o takých zložitejších pochodoch človeka, keď sa nevie rozhodnúť alebo urobil niečo zlé a chce to zvrátiť, keď má vypité a vracia sa domov a celý svet je gombička, je mu fajn, ale na druhý deň to príde. Tie pesničky sú o ľudských pocitoch, ľudských stavoch a ľudskej duši. Je to taký intímny album. A čo sa týka žánru, klasifikujeme to ako pop, no miestami to preniká do džezu alebo do rocku a sú tam aj prvky 80. a 90. rokov, ja neviem. A toto je na tom to krásne, že tomu neviem dať škatuľku," dodal Matej Koreň.


Vypočujte si album Stigmy na Deezeri:Text: TS/Andrea Čurná + SITA (Hudba.sk edit)
Foto: Katarína Acél Gáliková


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti