Už na budúci týždeň, 16. a 17. apríla, spozná verejnosť držiteľov hudobných cien Rádia_FM, ale prvé meno tohtoročného laureáta je už známe. Ocenenie za prínos do hudby si odnesie celoživotný podporovateľ trenčianskej hudobnej scény, autor dvoch kníh, kapelník a jeden zo zakladateľov undegroundovej kapely Chór vážskych muzikantov (CHVM) Ľuboš Dzúrik.

Vyštudovaný geodet, ktorý má zhodou okolností práve dnes narodeniny, má hudbu už od mladého veku ako svoju najväčšiu vášeň. So svojou kapelou ako bubeník a neskôr basgitarista nahral viac ako 200 skladieb, dnes je pre zdravotné problémy jej nehrajúcim členom. Založil tiež hudobné vydavateľstvo Fukkavica Records a v 90. rokoch stál aj pri zrode festivalu Pohoda. Zároveň hudobne ovplyvnil jeho zakladateľa Michala Kaščáka.

"Keby neexistovala skupina CHVM, tak je dosť možné, že by nevznikla ani skupina Bez ladu a skladu, nevznikol by festival Pohoda, ani Vrbovské vetry či Karpatské chrbáty, možno, že by sa nehrávalo ani v Trenčianskych Bohuslaviciach. Tá považská alternatívna scéna sa začína kapelou CHVM a kapela CHVM sa začína Ľubošom Dzúrikom," uviedol pred niekoľkými rokmi dnes už zosnulý publicista Juraj Kušnierik.


"Vždy mal veľké množstvo nahrávok kapiel z undegroundu, ktoré boli prenasledované komunistickým režimom. Je to človek, ktorý vždy mapoval túto scénu a robí to dodnes. Je jedným zo základných piliérov tejto scény," uviedol na adresu Ľuboša Dzúrika Whisky zo Slobodnej Európy.

Ocenenie za prínos do hudby si v rámci Radio_Head Awards v minulosti odniesli napríklad Milan Lasica, Marián Varga, Juraj Kušnierik (In memoriam) či David Kollar.

Počas vyhlásenia výsledkov 13. ročníka, ktoré bude tentokrát rozdelené na dva dni, spozná verejnosť aj víťazov poslucháčskych kategórií Album roka, Skladba roka, Debut a Objav roka. O držiteľoch cien v žánrových kategóriách ako aj o laureátovi ocenenia Album roka - Cena novinárov rozhodnú hudobní odborníci.

Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér RTVS Filip Púchovský. Tlačovú správu sme upravili a dopnili.

Foto: Facebook.com/radiohlavy