Keď v roku 1965 legendárny americký pesničkár vydal singel Subterranean Homesick Blues, v ktorom už použil elektrickú gitaru, zrejme netušil, aký bude mať dopad na smerovanie pop music. A keď k nemu vymyslel originálny videoklip, rovnako netušil, že ho magazín Rolling Stone o 28 rokov neskôr vyhlási za siedmy najlepší klip v histórii.
Dejiskom ikonického videoklipu bolo okolie londýnskeho hotela Savoy a objavili sa v ňom okrem samotného speváka aj básnik Allen Ginsberg a Dylanov kolega a kamarát Bob Neuwirth. Všetci traja spolu s Donovanom vytvorili kartičky so slovami či frázami z textu skladby, ktoré potom spevák ukazoval na kameru. Bob Dylan tak v podstate vymyslel formát lyric videa, ktorý sa stal rozšíreným a populárnym najmä v poslednej dekáde.
57 rokov po vzniku originálneho videa sa o vizuálnu reinterpretáciu kartičiek postaralo hneď niekoľko známych aj menej známych umelcov. Konkrétne sú to Bruce Springsteen, Patti Smith, Noel Fielding, Jim Jarmusch, John Squire, Bobby Gillespie, Julian House, Zep, Cey Adams, Francis Cabrel, Wim Wenders, Anthony Burrill, Naoki Urasawa, Michael Joo a Azazel Jacobs.
Zvedaví "Dylanológovia" nájdu na novom webe www.dylan60.com galériu, v ktorej sú pod jednotlivými novými kartičkami mená ich autorov. Na portáli nájdete tiež množstvo ďalších zaujímavých odkazov. Okrem toho sú v novej verzii klipu pridané farby a niekoľko aktuálnych vizuálnych efektov. Vzniklo tak nové dielo s vkusným retro nádychom, ktorý poteší starších a môže prilákať aj nových fanúšikov, zvyknutých na modernejšie videoklipy.
V novinke je použitých aj niekoľko záberov pôvodného klipu, ktorý tiež otvára dokumentárny film Don't Look Back (1967) režiséra D. A. Pennebakera. V snímke zachytil Dylana na turné vo Veľkej Británii z roku 1965.
Nové múzeum aj revolučný formát hudobného nosiča
Bob Dylan zverejnil remake videoklipu Subterranean Homesick Blues pri príležitosti oslavy 60. rokov od vydania jeho debutového, eponymného albumu z 19. marca 1962. Novinka pritom vyšla len niekoľko dní pred otvorením nového múzea v americkej Tulse. The Bob Dylan Center slávnostne otvoria už v utorok 10. mája. Fanúšikovia 80-ročného speváka, hudobníka, skladateľa, maliara a spisovateľa budú mať príležitosť vidieť a spoznať viac ako 100-tisíc kultúrnych pokladov, ktoré vytvoril alebo vlastnil. (viac na bobdylancenter.com)
To však nie je všetko. Producent T Bone Burnett len pred pár dňami potvrdil, že nahral s Dylanom niekoľko skladieb využívajúc najnovšie technologické pokroky v nahrávaní. "Je to archívna kvalita odolná voči budúcnosti," vyhlásil producent, ktorý pripravuje nové hi-fi médium s názvom Ionic Originals.
Zatiaľ o projekte veľa neprezradil. Tvrdí však, že ide o prvý veľký prelom v reprodukcii analógového zvuku za ostatných 70 rokov. "Pri opise kvality, ktorá robí z analógového zvuku niečo viac v porovnaní s digitálnym, sa často používa slovo teplo. Analógový zvuk je hlbší, má harmonickejšiu zložitosť. Má viac citu, charakteru a dotyku. Digitálny zvuk je zmrazený, analógový je živý," dodal.
Zatiaľ nezverejnili, kedy sa nové skladby z dielne tejto originálnej dvojice umelcov dostanú na verejnosť.
Autor: Lukáš Dedík
Súvisiaci interpreti: Bob Dylan