Máte radi Írsko a írske tance? V tom prípade si nenechajte ujsť veľkolepú hudobno-tanečnú šou Rhythm of the Dance, ktorá si získava srdcia fanúšikov po celom svete už viac ako štvrťstoročie a tento rok prvýkrát zavíta na Slovensko.

Rhythm of the Dance vyrazili na svetové turné pri príležitosti 25. výročia svojho založenia a vďaka nim sa aj slovenskí fanúšikovia môžu o pár mesiacov na chvíľu ocitnúť v Írsku. Vo štvrtok 3. októbra v GOPASS Aréne (športová hala Pasienky) v Bratislave predvedú talentovaní umelci a umelkyne zo zeleného ostrova fascinujúci program, ktorý si už vyslúžil standing ovation od viac ako siedmich miliónov nadšených divákov v 50 krajinách sveta.

Pôvod írskeho tanca a hudby siaha do 2000 rokov starej histórie. Už starí Kelti vtisli Írsku jedinečnú kultúrnu pečať, na ktorú  írska kultúra nadväzuje dodnes. Obľúbený súbor Rhythm of the Dance vychádza práve z týchto dávnych tradícií a dáva tak divákom možnosť okúsiť skutočné Írsko s jeho temperamentom, rytmom, typickým spevom a predovšetkým bravúrnymi výkonmi majstrov umenia v stepovaní.

Rhythm of the Dance vystúpia 3.10. v Bratislave Zdroj: PR

Dvojhodinová šou prevedie publikum bohatou históriou Írska a prenesie ich do starodávnej krajiny dublinských uličiek a pubov. Príbeh originálneho predstavenia sa začína pri mohyle Newgrange a diváci zažijú magické obdobie prastarých keltských tradícií. S írskymi imigrantmi sa potom vydajú aj na cestu do Ameriky, kde práve vplyv írskej hudby výrazne ovplyvnil americké country. A nakoniec sa vrátia späť do rodného Írska.

"Slováci a Česi majú írsku kultúru a tanec radi. Preto veríme, že vystúpenie Rhythm of the Dance tu bude mať úspech. Ide o tradičnú írsku tanečnú šou, ktorú u nás ešte diváci nemali možnosť vidieť. Rhythm of the Dance patrí medzi najstaršie írske súbory, ktoré prešli doslova celý svet. Celá šou je naživo, žiadny playback, len reálni tanečníci, speváci a hudobníci priamo na pódiu. Proste sa na chvíľu ocitneme v Írsku," pozýva Zuzana Benediktová z usporiadateľskej spoločnosti JVS Group.

Okrem špičkových tanečníkov sa na pódiu objavia aj hudobníci a speváci. Pre írsku hudbu sú typické gajdy, husle, píšťala, akordeón a bodhrán, tradičný írsky bubon, a to všetko nechýba ani vo vystúpeniach Rhythm of the Dance. Súčasťou predstavenia je aj Sean-Nós, čo znamená starý pôvodný tanečný a hudobný štýl. Spev Sean-Nós je forma tradičného írskeho spevu bez hudobného sprievodu a v prípade tanca ide často o sólovú formu, kedy tanečník improvizuje na rytmus spevu a dochádza tak k živému prepojeniu tanečníka a speváka.

Pozrite si upútavku na očakávanú šou Rhythm of the Dance v Bratislave:

Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka Nora Krchňáková. Správu sme upravili.