Umelá inteligencia v hudobnom priemysle. Niekto ju berie ako súčasť prirodzeného vývoja a je presvedčený, že nedokáže plnohodnotne nahradiť prácu umelca, iní sa desia jej dopadu na umeleckú sféru. Michael Smith, 52-ročný muž zo Severnej Karolíny, použil umelú inteligenciu na oklamanie streamingových spoločností a nezákonné obohacovanie sa.

Obvinený, v spolupráci s riaditeľom nemenovanej hudobnej spoločnosti, nielenže vytvorili pomocou AI falošné kapely vydávajúce falošnú hudbu, ale pomocou robotov vyrobil miliardy ich streamov bez toho, aby piesne reálne niekto počúval, čím mal podľa dlhodobého plánu zarobiť viac ako 10 miliónov dolárov na licenčných poplatkoch.

Americké ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že obvinenému mužovi hrozí maximálne 20 rokov vo väzbe. Obžaloba naznačuje, že prípravy podvodov pri streamovaní hudby siahajú až do roku 2017. Obžalovaný vyvinul objemnú knižnicu skladieb vygenerovaných pomocou AI. Smith a jeho komplici údajne vytvorili okolo 10-tisíc falošných profilov na streamovanie týchto skladieb, pričom streamy starostlivo distribuovali, aby sa vyhli odhaleniu.

"Aj keď bol Smith sám hudobníkom a mal prístup k malému katalógu hudby, ktorý vlastnil, tento katalóg nebol dostatočne veľký na Smithov streamovací podvod," uvádza sa v obžalobe. Predpokladá sa tiež, že sa pokúsil predať svoj falošný streamovací plán iným hudobníkom, pričom im ponúkol podvodné generovanie alebo zdieľanie honorárov výmenou za falošné streamy ich hudby. Smith obvinenia popiera.

Text: Hudba.sk (zdroj: New York Times)