Rádio_FM odštartovalo v pondelok 9. januára hlasovanie v hudobnej ankete Radio_Head Awards. Fanúšikovia slovenskej hudby majú opäť šancu podporiť svojich obľúbencov v kategóriách Album roka, Skladba roka, Debut roka a Objav roka.


Hlasovanie v prvom kole
bude otvorené do 3. februára 2023. Nominácie budú následne oznámené v pondelok 6. februára v relácii Ráno na eFeMku.

Novinky v žánrových kategóriách

Súčasťou 15. ročníka Radio_Head Awards budú opäť aj žánrové kategórie, v ktorých víťazov vyberajú odborné poroty. Rádio Devín na Rádiohlavách ocení nahrávky v kategóriách Klasická hudba, Jazzová hudba a Experimentálna hudba, Rádio_FM zastrešuje žánre Hard & Heavy, Elektronická hudba, World Music a Folková hudba. Oproti minulému ročníku teda došlo k rozdeleniu predtým spoločnej kategórie World Music / Folk. Samostatná žánrová kategória pre hip-hopové nahrávky od tohto ročníka zaniká.

"Hip-hop sa v uplynulých rokoch stal žánrom, s ktorým sa poslucháči stretávajú počas denného vysielania pravidelne, preto kategória, ktorej cieľom bolo objavovať menšinové žánre, stratila význam. Hip-hopové nahrávky môžu poslucháči oceniť v hlavných kategóriách, pravidelne sa objavujú aj v nomináciách kategórií Album roka a Cena novinárov," vysvetľuje intendantka Rádia_FM Janka Imrichová.

Návrat ku spoločnému galavečeru

Svojho favorita v kategórii Album roka opäť vyberú aj novinári a redaktori, nielen z Rádia_FM ale aj z ďalších slovenských médií. Novinárov minulý rok najviac zaujal producent Isama Zing s albumom Blurry AF. Poslucháči ocenili album Venované pamiatke budúcich zosnulých od Chiki Liki Tu-a. Ako prezradila kapela počas slávnostného večera, ocenený album pôvodne ani nechceli vydať. Objavom roka 2021 sa stala Tamara Kramar a Debutom roka Hudba k láske od dvojice Vec a Šimon Švidraň. Ceny v žánrových kategóriách si získali Pil C, Subtension, Cranial Void či Angrusori.

Víťazov Radio_Head Awards za rok 2022 spoznáme 17. marca 2023. Uplynulé dva roky prebehlo udeľovanie cien kvôli pandemickej situácii počas dvoch večerov. Tento rok sa fanúšikovia slovenskej hudby môžu opäť stretnúť počas jedného večera v priestoroch Slovenského rozhlasu.

"Slávnostný ceremoniál odovzdávania ocenení Radio_Head Awards v jednom čase a na jednom mieste sústredil celú scénu. Pre nás je dôležité spájať, a preto mám veľkú radosť, že po ťažkých pandemických rokoch, kedy sme sviatok hudby nemohli prežívať spoločne, sa k tejto tradícii konečne vrátime," doplnila Janka Imrichová.

Víťazi Radio_Head Awards si odnesú sošky, ktoré podľa návrhu Bety K. Majerníkovej vyrobila sochárka Mira Podmanická.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér RTVS Filip Púchovský. Správu sme upravili.