Festival Uprising sa blíži do finále, a tak vytiahol ďalšie výrazné hviezdy svetovej hudobnej scény. Nové mená určite potešia všetkých fanúšikov afrobeats, pretože na Zlaté piesky prijala pozvanie tá najpovolanejšia, kráľovná tohto žánru, Yemi Alade. Má milióny fanúšikov po celom svete, na konte 5 albumov, niekoľko nominácií na Grammy, víťaztvo Best Female na MTV African Music Awards a spolupráce s menami ako Beyonce, Rick Ross, či Estelle. Táto nigérijská speváčka prinesie autentický africký vibe.

Šou plnú experimentálneho hip-hopu, trapu a elektronickej hudby prinesie na Uprising aj ďalšia hviezda Tommy Cash. Tento estónsky raper je charakteristický provokujúcimi videoklipmi, textami a svojou zvláštnosťou spochybňuje všetko, čo sa kedysi považovalo za normálne. Sám o sebe hovorí, že kombinuje post-sovietsku estetiku a globálne trendy prostredníctvom zmesi surovej nehy a zvráteného humoru. Spolupracoval s menami ako Charli XCX, MC Bin Laden, Salvatore Ganacci, Little Big či Oliver Tree a vystupoval na najväčších festivaloch ako Glastonbury, Sziget či Roskilde.

Premiérovo na Uprisingu a vôbec na Slovensku sa predstaví Rich the Kid, ktorý je výraznou postavou súčasnej hip-hopovej scény a jeho vplyv na žáner je nepopierateľný. Rodák z New Yorku s haitskými koreňmi prerazil s mixtapom Been About the Benjamins a odvtedy spolupracoval s hviezdami ako Lil Wayne, Kendrick Lamar, Post Malone, Jaden Smith, Future či Quavo a Take Off z Migos. Jeho album The World Is Yours s hitmi ako Plug Walk a New Freezer dosiahol 2. miesto v rebríčku Billboard 200.

Zahraničný hip-hopový line-up doplní aj legenda tohto žánru, bývalý člen Gang Starr Foundation, raper Afu-Ra. Tento rodák z Brooklynu, známy hitmi ako Whirlwind Thru Cities a albumom Body of the Life Force, spolupracoval s menami ako DJ Premier, Guru, Big Daddy Kane a GZA.

Zaujímavým bookingom je nepochybne aj kultová skupina, priekopníci ambient house, The Orb. Pochváliť sa môžu spoluprácou s Davidom Gilmourom z Pink Floyd, tiež legendou Lee 'Scratch' Perrym a známi sú aj remixovaním hitov ako Higher Than The Sun od Primal Scream. Dubclub na Uprisingu posilní tiež legenda UK Grime, spevák a producent Footsie s ikonickým King Original Sound. Spolupracoval s hviezdami ako Dizzee Rascal, Arctic Monkeys, či Skepta a na Uprising spolu s ním prídu aj Jah Model, Ras D a Sir Spyro.

A veľkou novinkou tento rok bude aj nový soundsystem na našom Dub Clube. O mohutný zvuk sa postarajú Danubian Dub Soundsystem z Viedne. Okrem svojho soundsystému prinesú na Zlaté piesky aj vlastné produkcie a ty sa priprav na výnimočný hudobný zážitok.

Headlinermi festivalu Uprising bude jeden z najlepších súčasných reggae umelcov, Alborosie, najväčšia súčasná maďarská hviezda Azahriah, energická balkánska úderka Dubioza Kolektiv, poprední predstavitelia drum and bass scény Sigma a Black Sun Empire, virálny fenomén VenjentVandal, jamajské reggae ikony The Congos a Jesse Royal či kultová electro-world music skupina Transglobal Underground feat. Natacha Atlas. Domácu scénu zastúpia Medial BananaGleb, Moja Reč s kapelou Komplot, Orion & Čistychov, Boy Wonder, Rida Radar & live band, James Cole, Rest s kapelou Champion Sound, Annet X, Fvck Kvlt, Taomi, Dušan Vlk, či Marko Damian.

Redakciu Hudba.sk za organizátorov festivalu informoval Sveťo Moravčík.