Je skľučujúce, že stále žijeme vo svete, v ktorom sa dostávame do kontaktu s témou boja za práva žien. V tomto kontexte sú potom nádejou všetky tie odvážne bojovníčky, ktoré vlastným úsilím odstraňujú z cesty prekážky stovkám ich nasledovníčok. Touto neľahkou skúsenosťou si prešla aj Nemah Hasan, ktorá vkladá svoj príbeh do introspektívnych textov a nežných inštrumentácií.

Palestínsko-kanadská speváčka Nemahsis pochádza z Miltonu v Ontáriu. Hneď prvou skladbou, ktorú napísala, rozvírila v moslimských kruhoch vášnivú debatu. Nebojácnou prvotinou what if I took it off for you? sa nebála vyzvať moslimské ženy k tomu, aby otvorene vyjadrili ich vzťah k hidžábu. Zároveň ňou chcela presvedčiť samú seba, že hudba je jej budúcnosťou. Nepodarilo sa. Priznáva, že jej debut sa jej nepáčil, ale nedokázala identifikovať, čo mu chýba. Preto si dopriala odstup a k hudbe sa vrátila až počas pandémie.

Podpísala zmluvu s vydavateľstvom na debutový album Verbathim, keď v tom militanti Hamasu v pásme Gazy spustili prekvapivý útok na Izrael, po ktorom Izrael nariadil úplné obliehanie Gazy. Nemahsis vojnu v Gaze odsúdila a prehovorila o zlom zaobchádzaní s Palestínčanmi. Vydavateľstvo od nej v tom momente dalo ruky preč, rádiá ju odmietali. Dôvod? Bola pre nich príliš kontroverzná na to, aby si boli istí tým, že budú schopní jej hudbu predávať. Napriek odmietnutiu nafotila obal pre svoj budúci debut (ktorý použila až o niekoľko rokov neskôr) a pustila sa do starostlivého plánovania.

Iba jeden pokus na úspech

Uvedomovala si, že kým iní majú viac pokusov uspieť, ona s jej kultúrno-sociálnym pozadím má iba jeden. "Pohybujem sa svetom, akoby som hrala šach. Som dobrá v tom, čo robím, pretože musím byť. Nie je to nevyhnutne to, ako chcem žiť, ale môžem stratiť všetko, čo som vybudovala, jediným zlým krokom," vysvetľuje. Pocit neistoty pramení z jej detstva, ktoré strávila v Kanade. Obdobie povinnej školskej dochádzky zanechalo na jej duši množstvo hlbokých rán.

Spolužiaci si vedľa nej nesadali, nepísali perom, ktoré predtým použila, pretože ju považovali za špinavú. Paradoxne, až keď sa sama rozhodla, že sa nebude snažiť medzi nich zapadnúť, ale nechá vyniknúť svoj pôvod, a začala do školy nosiť hidžáb, stala sa obľúbenou. Tento kus odevu zrazu začala vnímať ako svoju super schopnosť. "Keď som bola staršia, uvedomila som si, že to je presne to, čo potrebujem, aby som sa cítila dostatočne pohodlne na to, aby som nechala zažiariť svoju osobnosť."

Nepribližuj sa, budeš ma nenávidieť

Svoju zraniteľnosť sa rozhodla viac neukrývať. Na debutovom EP Eleven Arches z roku 2022 ostrými výpoveďami bodá vôkol seba ako nabrúseným nožom. Jej bolesť sa vylieva z pesničiek prostredníctvom slov, pričom ich interpretuje krehkým, nežným hlasom, v ktorom nenájdete jediný záchvev hnevu. Nemah Hasan sa nehnevá, len sa delí o svoju skúsenosť v snahe pomôcť iným ženám, ktoré zbierajú odvahu vykročiť za svojím snom. Uvedomuje si totiž, že je prvá.

Komunita mimo POC (People of Colour) sa jej stráni, pretože je pre ňu príliš vzdialená a príliš kontroverzná. "Robiť to, čo robím, je spoločenská samovražda na oboch stranách. Nie je veľa umelcov ako ja, nie je na koho odkazovať. Nemôžete povedať ,och, ona je niečo ako Madonna, je niečo ako Rihanna‘. Ľudia predpovedajú, či niekto bude úspešný, alebo nie na základe ich verzie, ktorá už tento úspech dosiahla."

A tu prichádza otázka, ktorú v sebe Nemahsis nosí? "Kto vsadí celý ten čas, energiu a peniaze na prvú verziu? V mojej vlastnej komunite je to tiež sociálna samovražda, pretože posúvam hranice, a to je tá najstrašidelnejšia vec, akú som kedy urobila. Najbezpečnejšie je zostať v rámci toho, čo poznáte. Preto zostávame v toxických vzťahoch a hrozných zamestnaniach – pretože je to jednoduchšie ako zmena," vysvetľuje.

A pritom, jediné čo v čase dospievanie chcela, je, aby ju prijali. O tom je pieseň you wore it better z  EP Eleven Achers. "Nepribližuj sa, budeš ma nenávidieť," spieva v bolestnom úvode silnej balady, v ktorej zhmotnila všetky tie pocity odmietnutia, hanby a pochybností o vlastnej sebahodnote, ktorú sa jej po rokoch podarilo nájsť. 

Sofistikovaný pop vysnívaného debutu

Ak sa vrátime na začiatok hudobného príbehu 30-ročnej speváčky a skladateľky, nájdeme tam názov Verbathim, ktorý pridelila svojmu debutovému albumu. Ten síce nevyšiel v roku 2021, ako pôvodne mal, a okolnosti už poznáte, no Nemahsis sa napriek tomu nevzdala. Ona ho napokon predsa len vydala (a to dokonca s pôvodnou titulnou fotografiou, ktorú nafotila už v čase keď jej vydavateľstvo zrušilo zmluvu), len o niečo neskôr a niekde inde.

Prvý štúdiový album Verbathim vyšiel 13. septembra 2024. Prostredníctvom dvanástich skladieb rozpráva pútavý príbeh nebojácnej a odhodlanej ženy, ktorá sa na debutovej EP nahrávke vypísala z najťažších životných tém, aby na tej albumovej mohla ukázať aj svoju uvoľnenejšiu podobu.

Album predznamenával singel I Wanna Be Your Right Hand, ktorý načrtol nielen odklon od ťažkých tém, ale aj nové hudobné smerovanie. Kým raný zvuk Nemahsis bol minimalisticky strohý v kontraste s ťažkými textami, po prerode sú jej texty poetickejšie a produkcia je tou stránkou, ktorá vnáša do pesničiek napätie. "Mám pocit, že je to prvýkrát, čo píšem o niečom, o čom by normálne dievča písalo. Myslím, že si tiež zaslúžim písať piesne, ktoré nie sú vždy tak ťažké, aby som musela zakaždým cítiť ich ťarchu," vysvetlila Hasan.

Verbathim je záznamom osobného rastu Nemah Hasan, ktorá sa dokázala vyrovnať so svojou minulosťou a so spoločenským tlakom. Otvára sa novým možnostiam vyjadrenia prostredníctvom miešania hudobných prvkov z viacerých žánrov. Na jednoduché klavírne inštrumentácie vrství vibrácie R&B, čriepky alternatívneho rocku, natrafíme aj na folklórne vplyvy a oživenie v podobe výrazných syntetizátorov. Napriek hudobnému posunu odporúčam vypočuť si obe nahrávky. Ako celok majú väčšiu silu.

Autorka: Miroslava Rabčanová