Hlavná stránka

>

Správy

>

Orchester Štátnej filharmónie Košice v Číne vypredal koncertné sály

Orchester Štátnej filharmónie Košice v Číne vypredal koncertné sály

11.01.2017 - 16:30 | redakcia

Orchester Štátnej filharmónie Košice na prelome rokov reprezentoval Slovensko na takmer dvojtýždňovom turné v Číne. V histórii orchestra ide o druhý zájazd do tejto ázijskej krajiny. Tamojších divákov opäť zaujali a vypredávali sály.


"Druhé koncertné turné orchestra do Čínskej ľudovej republiky bolo vynikajúce a úspešné. Svedčí o tom aj rozprávanie o ďalšej spolupráci s čínskym agentom. Pod vedením svojho šéfdirigenta Zbyňka Müllera odohrali sedem koncertov vo významných koncertných sálach Číny. Začali sme v Pekingu, skončili sme v Šanghaji, čo sú dve najvýznamnejšie koncertné pódia pre vážnu hudbu," uviedol pre riaditeľ košickej Štátnej filharmónie Július Klein.

Koncertné sály v mestách Peking, Nanjing, Taizhou, Maanshan, Huaian, Yixin a Šanghaj navštívilo počas koncertov viac než osemtisíc poslucháčov. Orchester Štátnej filharmónie Košice publiku priblížil domáci aj svetový koncertný repertoár, ktorý bol rozdelený na dva celovečerné programy. Nechýbala tvorba slovenského skladateľa Jána Levoslava Bellu, z ktorej zaznela jeho Slávnostná predohra Es dur. Filharmonici naštudovali aj tri časti zo symfonického cyklu Bedřicha Smetanu Má vlast - Vyšehrad, Vltava a Šárka, Symfóniu d mol Césara Francka a Novosvetskú symfóniu Antonína Dvořáka.

Program koncertov reflektoval aj aktuálne oslavy Nového roka, preto na novoročných koncertoch zazneli aj obľúbené polky a valčíky dynastie Straussovcov, akým je napríklad známy valčík Na krásnom modrom Dunaji. "Systematická a koncentrovaná príprava orchestra pred Vianocami a počas skúšok v Číne priniesla svoj efekt vo vynikajúcich výkonoch, ktoré ocenilo publikum aj organizátori koncertov," približuje svoje dojmy Klein.

"Veľkú zásluhu na tomto úspechu má samozrejme šéfdirigent Zbyněk Müller, ktorý odviedol vynikajúcu prácu. V závere každého koncertu poprial publiku orchester šťastný nový rok v čínštine, čím si u domácich získal veľké sympatie," povedal riaditeľ. Mimoriadne úspešné turné orchestra filharmónie v jednej z najprosperujúcejších krajín sveta podľa jeho slov opäť prinieslo spokojnosť na oboch stranách a predznamenalo tak priestor pre ďalšie zahraničné projekty.

Zdroj: TASR
Foto: Sfk.sk


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti