Hlavné kategórie hudobných cien, o ktorých sa ešte stále hovorí ako o tých najprestížnejších, si tento rok podelili zástupcovia troch žánrov, ktoré sú v USA dlhodobo najpopulárnejšie. Cenu album roka získala country speváčka, nahrávkou a skladbou roka je najväčší rapový virál o súčasnej Amerike a nováčikom roka sa stala britská hviezda tanečného popu.
O päť rokov starší herec a raper Donald Glover alias Childish Gambino získal všetky štyri ceny vďaka virálnemu hitu This Is America. Spoločensky kritická skladba s drsným a kontroverzným videoklipom bodovala v kategóriách Nahrávka roka, Pieseň roka, Najlepšia rapovo-spievaná spolupráca a Najlepší videoklip. Paradoxne jeden z najväčších víťazov tohto ročníka sa udeľovania cien vôbec nezúčastnil.
Najlepším nováčikom je 23-ročná Londýnčanka Dua Lipa, ktorá počas večera získala aj cenu za Najlepšiu tanečnú nahrávku, a to vďaka spolupráci na piesni Electricity dua Silk City.
Viaceré hviezdy tento ročník vynechali
Ceremoniál Grammy 2019 ukázal, že najväčšie hudobné hviezdy už svoju účasť na udeľovaní hudobných cien Národnej akadémie nahrávacích umení a vied nepovažujú za svoju absolútnu prioritu. Okrem štvornásobného víťaza vôbec neprišiel ani Kendrick Lamar, hoci mal, rovnako ako minulý rok, najviac nominácií. Kým vlani z ôsmich premenil na víťazstvo päť (všetky v žánrových rapových kategóriách), tentoraz má z rovnakého počtu kategórií len jedno ocenenie.
Svoje ceny si neprišli prevziať ani Ariana Grande (Sweetener vyhlásili za Najlepší popový vokálny album) či Beyoncé a Jay Z, ktorých spoločný album The Carters - Everything Is Love ocenila akadémia ako Najlepší súčasný urban album.
Nechýbala však Lady Gaga, ktorá dostala Grammy v kategóriách Najlepšia originálna skladba vo filme a Najlepší popový výkon dua alebo skupiny za pieseň Shallow, ktorú nahrala s Bradleym Cooperom. Tretiu trofej získala za Najlepší sólový popový výkon v piesni Joanne (Where Do You Think You're Goin'?).
Medzi ďalších víťazov patria napríklad francúzske duo Justice, ktorého nahrávku Woman Worldwide vyhlásili za Najlepší elektronický / tanečný album, zosnulého Chrisa Cornella ocenili v kategórii Najlepší rockový výkon (When Bad Does Good) a mladá americká skupina Greta Van Fleet so svojím debutom From The Fire získala cenu Najlepší rockový album. Pikoškou je, že známy hudobný magazín Pitchfork tomuto albumu vo svojej recenzii udelil žalostných 1,6 bodov z 10.
Speváčka a hudobníčka St. Vincent uspela v kategórii Najlepšia rocková skladba s piesňou Masseduction. Rovnomenný album má podľa akadémie najlepší obal, ktorého autorom je Willo Perron. Beck za svoj azda najpopovejší album kariéry Colors získal cenu Najlepší alternatívny(?) album a tiež ocenenie Najlepší album po technickej stránke (neklasická hudba).
Najlepšiu rapovú skladbu nahral Drake (God's Plan) a z ceny rapový album roka sa tešila Cardi B (Invasion Of Privacy). Najlepší R&B výkon podala dvojica H.E.R. a Daniel Caesar v piesni Best Part, pričom 21-ročná speváčka H.E.R. dostala v tomto žánri aj cenu za eponymný album.
Producentom roka v rámci neklasickej hudby je Pharrell Williams. Najlepší reggae album nahrali Sting & Shaggy (44/876). 82-ročný legendárny bluesový gitarista a spevák Buddy Guy dostal zlatý gramofónik za Najlepší tradičný bluesový album vďaka štúdiovke The Blues Is Alive And Well, na ktorej sa podieľali napríklad aj Jeff Beck alebo Keith Richards a Mick Jagger z The Rolling Stones. Kompletný zoznam víťazov nájdete na konci článku.
Janelle Monáe na Grammy 2019 (foto: Matt Sayles/Invision/AP)
Galavečeru dominovali ženy
Počas večera, ktorý bol skromnejší na výnimočné vystúpenia a zapamätateľné momenty, vystúpili napríklad St. Vincent, Cardi B, Dolly Parton, Little Big Town, Maren Morris, Kacey Musgraves, Katy Perry, Miley Cyrus, Post Malone, Red Hot Chili Peppers, Janelle Monáe, Diana Ross, Lady Gaga, Mark Ronson, Shawn Mendes, Ricky Martin či Camila Cabello. Fantasia, Andra Day a Yolanda Adams vzdali poctu zosnulej Arethe Franklin.
O moderovanie slávnosti v losangeleskom Staples Center sa postarala Alicia Keys, ktorá v úvode prizvala na pódium Lady Gagu, Jadu Pinkett Smith, Jennifer Lopez a niekdajšiu prvú dámu USA Michelle Obama, aby sa podelili o ich vzťah k hudbe. Celkovo sa večer niesol najmä v znamení žien, zrejme v reakcii na to, že minulý rok boli organizátori kritizovaní za nedostatočnú reprezentáciu nežného pohlavia. V každom prípade atraktivite galavečera, ktorý akoby každým rokom strácal svoj lesk a prestíž, to príliš nepomohlo.
Pozrite si krátky zostrih:
Na tento ročník sa dlho spomínať nebude
(autor: Dušan Marko)
Medzi tých pár vystúpení, ktoré stáli za pozornosť, sa zaradil kanadský spevák Shawn Mendes, ktorý zaspieval svoj minuloročný hit In My Blood. Najprv to síce vyzeralo, ako bežné vystúpenie mladého hudobníka, ktorý sa pravidelne sprevádza hrou na gitare či klavíri, no neskôr sa k nemu na pódiu pridala kolegyňa Miley Cyrus. Nech už máte k týmto dvom hudobníkom akýkoľvek vzťah, ich talent a kvality spochybniť nemožno. Shawn aj Miley ukázali, prečo patria medzi najúspešnejších popových spevákov svojej generácie a na pódiu si vystačili aj bez zbytočnej plejády tanečníkov či sprievodných efektov. V prípade 26-ročnej speváčky z Tennessee si dovolím vyzdvihnúť aj jej vzhľad, ktorý sa v posledných mesiacoch konečne podobá dospelej žene a nie rebelujúcej tínedžerke.
Naopak, o menšie sklamanie večera sa postarala Lady Gaga, ktorá zaspievala pieseň Shallow z filmu Zrodila sa hviezda. Jej vystúpenie nebolo vyslovene zlé, no ak si zaspomínate na jej spevácke čísla z Grammy Awards v minulosti, tak tentoraz ničím nevynikala a skladbu odspievala tak, ako na akomkoľvek inom vystúpení. Najmä je celkom škoda, že neprítomného Bradleyho Coopera v duete nenahradila aspoň iným spevákom. Celkom zaujímavé by bolo aj to, ak by 32-ročná hitmakerka zaspievala mashup viacerých skladieb z filmu Zrodila sa hviezda, čo pre mňa z nepochopiteľných dôvodov ešte nikde nespravila.
Jennifer Lopez sa už tradične na javisku postarala o poriadny cirkus, ktorý aspoň na pár minút všetkých rozhýbal a zdvihol ich klesajúcu pozornosť. V takmer 15-minútovom vystúpení opäť dokázala, že do starého železa nepatrí a tanečné lekcie od mladších kolegýň vôbec nepotrebuje. O vystúpení Lopez sa bude zrejme hovoriť ešte poriadne dlho, bohužiaľ nie v zrovna pozitívnom slova zmysle. Množstvo divákov totiž odsúdilo, že skladby černošských interpretov spievala beloška. Väčšina z nich to zo strany producentov programu označila za podraz, keďže namiesto J.Lo mohli do tohto čísla obsadiť inú, černošskú hviezdu.
Priestor na javisku dostali aj americká hudobníčka St. Vincent a čoraz úspešnejšia Dua Lipa z Veľkej Británie. Tá sa síce počas večera tešila z toho, že obe svoje nominácie premenila vo víťazné, tvorcom šou však môže ďakovať za to, že dokonale pochovali potenciál jej hudobného vystúpenia s One Kiss. Nápad postaviť hviezdu tanečnej hudby vo večerných šatách za mikrofón je možno vizuálne pekný, no po hudobnej stránke asi tak logický krok, ako keby niekto po Adele chcel, aby odtancovala choreografiu v štýle Jennifer Lopez.
Nie je tomu tak dávno, kedy sa na javisku odovzdávania cien Grammy za mikrofónom predbiehali Rihanna, Eminem, Beyoncé, Adele či Taylor Swift. V posledných rokoch však veľké mená začínajú túto ceremóniu čoraz viac ignorovať. Samotné ocenenia si síce stále držia status "najprestížnejších hudobných cien", no ak tvorcovia nedoprajú galavečeru poriadny refresh, bude toto prvenstvo na úrovni jednookého medzi slepými.
Víťazi 61. ročníka cien Grammy vo vybraných kategóriách:
Album roka: Kacey Musgraves - Golden Hour
Nahrávka roka: Childish Gambino - This Is America
Pieseň roka: Childish Gambino - This Is America
Nováčik roka: Dua Lipa
Producent roka (neklasická hudba): Pharrell Williams
Najlepší sólový popový výkon: Lady Gaga - Joanne (Where Do You Think You're Goin'?)
Najlepší popový výkon dua alebo skupiny: Lady Gaga & Bradley Cooper - Shallow
Najlepší popový vokálny album: Ariana Grande - Sweetener
Najlepší tradičný popový vokálny album: Willie Nelson - My Way
Najlepšia tanečná nahrávka: Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson - Electricity
Najlepší elektronický/tanečný album: Justice - Woman Worldwide
Najlepší súčasný inštrumentálny album: Steve Gadd Band - Steve Gadd Band
Najlepší rapový výkon (dvaja víťazi): Anderson Paak - Bubblin // Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake - King's Dead
Najlepšia rapová skladba: Drake - God's Plan
Najlepší rapový album: Cardi B - Invasion Of Privacy
Najlepšia rapovo-spievaná spolupráca: Childish Gambino - This Is America
Najlepší R&B výkon: H.E.R. Featuring Daniel Caesar - Best Part
Najlepší tradičný R&B výkon (dvaja víťazi): Leon Bridges - Bet Ain't Worth The Hand // PJ Morton feat. Yebba - How Deep Is Your Love
Najlepšia R&B skladba: Ella Mai - Boo'd Up
Najlepší R&B album: H.E.R. - H.E.R.
Najlepší súčasný urban album: The Carters - Everything Is Love
Najlepší rockový výkon: Chris Cornell - When Bad Does Good
Najlepšia rocková skladba: St. Vincent - Masseduction
Najlepší rockový album: Greta Van Fleet - From The Fires
Najlepší metalový výkon: High On Fire - Electric Messiah
Najlepší alternatívny album: Beck - Colors
Najlepší country sólový výkon: Kacey Musgraves - Butterflies
Najlepší country výkon dua alebo skupiny: Dan + Shay - Tequila
Najlepší country album: Kacey Musgraves - Golden Hour
Najlepšia country skladba: Kacey Musgraves - Space Cowboy
Najlepší new age album: Opium Moon - Opium Moon
Najlepší komediálny album: Dave Chappelle - Equanimity & The Bird Revelation
Najlepšie improvizované jazzové sólo: John Daversa - Don't Fence Me In
Najlepší jazzový inštrumentálny album: The Wayne Shorter Quartet - Emanon
Najlepší jazzový vokálny album: Cécile McLorin Salvant - The Window
Najlepšia inštrumentálna kompozícia: Terence Blanchard - Blut Und Boden (Blood And Soil)
Najlepší inštrumentálny aranžmán: John Daversa Big Band Featuring DACA Artists - Stars And Stripes Forever
Najlepší inštrumentálny aranžmán s vokalistami: Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter - Spiderman Theme
Najlepší reggae album: Sting & Shaggy - 44/876
Najlepší obal nahrávky: Willo Perron za album St. Vincent - Masseduction
Najlepší remix: Haim - Walking Away (Mura Masa Remix)
Najlepší videoklip: Childish Gambino - This Is America
Najlepší hudobný film: Quincy Jones - Quincy
Najlepší kompilačný soundtrack pre vizuálne médiá: Hugh Jackman (& Various Artists) - Najväčší showman
Najlepší soundtrack pre vizuálne médiá: Ludwig Göransson - Čierny panter
Najlepšia originálna skladba vo filme: Lady Gaga & Bradley Cooper - Shallow (z filmu Zrodila sa hviezda)
Najlepší americana album: Brandi Carlile - By The Way, I Forgive You
Najlepší výkon v rámci tradičnej americkej hudby: Brandi Carlile - The Joke
Najlepšia skladba v rámci tradičnej americkej hudby: Brandi Carlile - The Joke
Najlepší tradičný bluesový album: Buddy Guy - The Blues Is Alive And Well
Najlepší súčasný bluesový album: Fantastic Negrito - Please Don't Be Dead
Najlepší folkový album: Punch Brothers - All Ashore
Najlepší world music album: Soweto Gospel Choir - Freedom
Najlepší album po technickej stránke (neklasická hudba): Beck - Colors
Text: Hudba.sk (zdroj: SITA), Dušan Marko
Foto: Chris Pizzello/Invision/AP (titulná fotografia), Matt Sayles/Invision/AP (foto v článku)