Hlavná stránka

>

Správy

>

Skupina Nocadeň dnes vydáva siedmy štúdiový album Auróra

Skupina Nocadeň dnes vydáva siedmy štúdiový album Auróra

11.10.2019 - 09:00 | redakcia

Nocadeň dnes vydáva siedmy štúdiový album s názvom Auróra. Na novom hudobnom počine nájdu fanúšikovia aktuálny rádiový hit Svitanie aj minimalistický singel Tváre. Dvojnásobný držiteľ amerických cien Grammy Vlado Meller, ktorý sa postaral o konečný master, označil album za skvelý, má podľa neho moderný zvuk a odráža aktuálne hudobné trendy.


Auróra obsahuje 9 piesní a ich autormi sú Rasťo a Robo Kopina. Prvotná idea o novom albume, rovnako ako jeho názov, skrsla v hlave Rasťovi Kopinovi v čase, keď kapela pracovala na skladbách na výberovku Introspekcia v roku 2017.

"Aj v tomto prípade, rovnako, ako to bolo pri Pozemských astronautoch (2015), bol najprv názov a následne prichádzali pesničky. Tou prvou bola skladba Domino, ktorá nastavila zvukovú líniu novej platne. Z môjho pohľadu to bolo asi najmenej komplikované nahrávanie. Tým, že sme chceli dosiahnuť trocha iný zvuk, ako bol na predchádzajúcom albume, zvolili sme aj odlišný nahrávací postup. Auróru z veľkej časti nahrával brat sám. Základnú surovinu, ktorú bráško nahral doma, sme následne dokončili s našim koproducentom Vladom "Randy" Gnepom v jeho štúdiu. Tentokrát sme si vystačili viac menej sami traja a na albume je minimum hostí," prezradil spevák a líder Rasťo Kopina.

Nocadeň prinášajú na novej platni okrem kvalitných textov, ktoré sú pre nich také typické, aj trocha zmenený zvuk. Kapela sa nebála experimentovania a v oveľa väčšej miere je tu zastúpená elektronická zložka. "Čo sme však oproti minulosti nemenili bolo to, že sme pesničky nahrávali vo vlnách. Vždy sme nahrali a dokončili dve až tri skladby a až keď boli dokončené, začali sme pracovať na ďalších. Tým pádom sme pesničkám mohli venovať dostatok starostlivosti a žiadna tam nie je v nejakej rozpracovanej verzii. Sami sme si určili časový horizont, kedy sme chceli mať album dokončený a pracovali sme podľa daného harmonogramu," konštatuje Rasťo Kopina.


Zvuk a produkcia na svetovej úrovni

O finálny zvuk celej nahrávky sa už tradične postaral dvojnásobný držiteľ ceny Grammy Vlado Meller. "S Vladom Mellerom spolupracujeme už po štvrtýkrát, takže sme nešli do nejakého rizika. Jednak je to obrovský profesionál, ktorému počas jeho skoro 50-ročnej kariéry prešli rukami a ušami stovky svetovo známych albumov, no a rovnako je to už aj náš priateľ, s ktorým sa stačí stretnúť a si okamžite inšpirovaný. Je to človek, ktorému sa podaril skutočný "americký sen". No a keď spustí svoje historky, máš pocit, že nič nie je nemožné," hovorí o spolupráci giatarista Robo Kopina.

S Vladom Mellerom kapela spolupracuje od albumu Pozemskí astronauti. Žiadaný zvukový inžinier má na konte spoluprácu s menami ako Pink Floyd, Rolling Stones, Paul McCartney, System of a Down, Red Hot Chili Peppers, Rage Against the Machine, Beyoncé, Oasis či George Michael. "Album chalanov znie absolútne fantasticky. Má veľmi moderný zvuk, jeho produkcia je na svetovej úrovni a odráža aktuálne hudobné trendy. Skvelý album, skvelý zvuk," chváli skupinu Nocadeň Vlado Meller.

Nocadeň, ktorú v roku 1997 založili bratia Rasťo a Róbert Kopinovci, je už dve dekády jednou z najvýraznejších slovenských kapiel. Je charakteristická svojím nadčasovým a nezameniteľným skladateľským rukopisom, ktorý je ich poznávacím znamením.

Tracklist albumu Auróra:

1. Tváre
2. Auróra
3. Svitanie
4. DNA
5. Žiletky
6. Domino
7. Znamenia
8. Architekti šťastia
9. Labyrint

Vypočujte si celý album na Deezeri:Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Nora Krchňáková z NK Factory. Všetky informácie o kapele nájdete na Nocaden.sk a Facebook.com/nocadenofficial.

Titulná foto: Ján Varchola


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti