Po symbolickom putovaní cez 22 slovenských miest od východu po západ dorazí Slovenská kultúrna pochodeň vo štvrtok 12. decembra do Bratislavy. Platforma Otvorená Kultúra! ako organizátor pripravila celodenný program, ktorého vrcholom bude protestný pochod Za budúcnosť kultúry z Námestia SNP na Námestie Slobody, kde sa uskutoční rovnomenný koncert. Svojimi vystúpeniami protest podporia umelci, akých by ste na jednom pódiu nečakali. Ministerstvo kultúry spája, len trochu inak, než by malo.
"Kultúra na Slovensku prešla v tomto roku neľahkou skúškou. Ministerstvo kultúry, ktoré by malo byť jej oporou, sa stalo zdrojom kríz a konfliktov. Naša pochodeň symbolizuje svetlo nádeje a jednotu kultúrnej obce. Veríme, že spoločne dokážeme ochrániť hodnoty, ktoré tvoria základ našej spoločnosti," uviedla Veronika Němcová, členka platformy Otvorená Kultúra! a výboru Kultúrneho štrajku.
Slovenská kultúrna pochodeň, ktorú zorganizovala Anténa – sieť pre nezávislú kultúru, putovala od 17. novembra cez 22 slovenských miest. Do Bratislavy dorazí vo štvrtok 12. decembra, kde jej púť vyvrcholí celodenným programom, masovým protestným pochodom a koncertom Za budúcnosť kultúry, ktorý Otvorená Kultúra! organizuje v spolupráci s festivalom Pohoda. Koncert, ktorý svojím programom reprezentuje generačné a žánrové zblíženie, osloví publikum od najmladšej generácie po najstaršiu.
Program koncertu Za budúcnosť kultúry
- 18:45 – Martin Huba, Jana Kovalčíková a Rebeka Poláková (príhovor)
- 19:00 – Musica Slovaca: Ján Kružliak (Spectrum Quartett), Jozef Ostrolúcky (Mucha Quartet), Miloš Valent (Solamente Naturali), Jozef Lupták // klasická hudba
- 19:10 – Puding pani Elvisovej // elektropop
- 19:20 – Vec + Supa + Tóno S + Kriss Krimm // rap
- 19:30 – Denis Bango // rap, punk
- 19:35 – Neha! // a cappella, folklór, world music
- 19:40 – Michael Kocáb a Karpatské chrbáty // rock
- 19:55 – Pavol Habera a Juraj Tatár // pop rock
- 20:10 – Muzička // folklór
"Slovensko potrebuje diskusiu o podobe krajiny, aj Koncert za budúcnosť kultúry má byť jej súčasťou. Udalosti, ktoré zažívame, pre mňa prekračujú politický rámec, sú odbornou a celospoločenskou výzvou. Verím, že ľudia chcú žiť v kultúrnej krajine, ktorá si váži svoju minulosť a tradície rovnako ako súčasné umenie, váži si vzdelanie a odbornosť, prostredie, v ktorom žijeme, váži si ľudský život a chce byť súčasťou hodnotového sveta," vraví o pripojení sa k organizovaniu tejto protestnej akcie Michal Kaščák, riaditeľ festivalu Pohoda.
"Ďakujem všetkým účinkujúcim, ktorí prijali pozvanie, podarilo sa nám vďaka nim vyskladať silný program zložený z rôznych žánrov a generácií. Aj to je dôkazom toho, že táto téma je dôležitá pre všetkých. Verím, že tak, ako bola mimoriadne pozitívna odozva na pozvanie u umelcov a umelkýň, rovnako zareagujú aj ľudia a príde ich veľa – aby sme ukázali, že nám na budúcnosti Slovenska záleží. Teším sa na večer," dodáva Michal Kaščák.
Pochod s hudobnými nástrojmi
Samotnému koncertu bude predchádzať hlučný pochod s názvom Protestná nota, ktorý pripravil hudobník Marek Kundlák a pozýva doň všetkých profesionálnych aj neprofesionálnych hráčov na dychové nástroje. Návštevníci si môžu priniesť aj iné hudobné nástroje či píšťalky. Vítané sú aj čelovky či lampáše, keďže pochod sa uskutoční už po zotmení.
"Hlučný pochod nie je len manifestáciou nesúhlasu, ale aj pripomienkou, že kultúra je živá, otvorená a patrí všetkým. Je to výkrik, ktorý musí byť počuť až do najvyšších poschodí vládnych budov," hovorí Veronika Němcová. "Nejde len o symbolický akt. Každý krok pochodu je výzvou pre vládu, aby prestala ignorovať hlas kultúrnej obce a začala konať v záujme ochrany a rozvoja kultúrneho sektora. Naša požiadavka je jasná: ministerstvo kultúry nesmú viesť Martina Šimkovičová a Lukáš Machala. Tento rezort musia viesť odborníci, ktorí bojujú za kultúru, nie proti nej," dodala Němcová.
Program protestu Za budúcnosť kultúry, 12. 12. 2024:
- Videomapping na fasáde VŠMU – po zotmení do 20:00
- Držanie kultúrnej pochodne pred Ministerstvom kultúry SR – 8:00 - 18:00
- Protestný pochod z Námestia SNP na Námestie Slobody – štart o 18:00
- Záverečné vyhlásenie a koncert na Námestí Slobody – od 18:45
Vyhlásenie, ktoré zaznie na Námestí Slobody, reflektuje udalosti tohto roka: nekompetentnosť vedenia Ministerstva kultúry SR, ideologické zásahy, netransparentné personálne zmeny a likvidáciu odbornosti v kultúrnych inštitúciách.
"Ministerka Martina Šimkovičová musí byť jediná na svete, ktorú dvakrát po sebe požiadalo o odstúpenie takmer 200-tisíc občanov, a predsa zostáva vo funkcii. Slovenská kultúra si zaslúži lepšiu budúcnosť," zdôraznila Katarína Mišíková, členka platformy Otvorená Kultúra! a výboru Kultúrneho štrajku. "Tento protest nie je len o kultúre. Je to boj za hodnoty, ktoré nás spájajú ako spoločenstvo. Chceme otvorenú, inkluzívnu a pestrú kultúru, ktorá reprezentuje nás všetkých," dodala Mišíková.
Organizátori vyzývajú verejnosť, aby sa pridala k záverečným podujatiam protestnej iniciatívy Slovenská kultúrna pochodeň a spoločne vyjadrila podporu kultúre a jej tvorcom. "Každý hlas a každý krok sa počíta. Spoločne môžeme ochrániť našu kultúru a krajinu," uzavrela Veronika Němcová.
Celoslovenské strategické stretnutie kultúrnej obce v Žiline
V pondelok (9.12.) sa v Novej synagóge v Žiline uskutočnilo 2. celoslovenské strategické stretnutie kultúrnej obce, ktoré zvolala platforma Otvorená Kultúra! v spolupráci s výborom Kultúrneho štrajku. Diskusia sa venovala reflexii priebehu doterajších aktivít štrajku, plánovaniu krokov na rok 2025 a posilneniu spolupráce v obrane kultúrneho sektora.
Prítomní sa zhodli na pokračovaní Kultúrneho štrajku ako protestného hnutia a opätovne potvrdili mandát pre platformu Otvorená Kultúra! koordinovať jeho aktivity. Krátkodobým cieľom zostáva odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a obhajoba sektora pred aktuálnymi útokmi. Zároveň bude vypracovaný akčný plán pre rok 2025, ktorý platforma zverejní začiatkom budúceho roka.
Stretnutie symbolicky podporila aj Slovenská kultúrna pochodeň, ktorá sa v ten deň nachádzala v Žiline. Na záver stretnutia sa účastníci a účastníčky odfotili s pochodňou, aby symbolicky odkázali, že nesú jej odkaz: prepájajú sa naprieč regiónmi a kultúrnymi segmentami a nevzdávajú boj za odborne spravovanú, slobodnú a sociálne spravodlivú kultúru na Slovensku.
Redakciu Hudba.sk informovala Jana Alexová, hovorkyňa výboru Kultúrneho štrajku. Správu sme upravili a doplnili o informácie a citácie z tlačovej správy festivalu Pohoda.