V digitálnej koncertnej sieni Slovenskej filharmónie dnes o 19:00 pokračuje cyklus Koncerty bez publika. Na v poradí piatom koncerte sa predstavia dvaja slovenskí umelci - flautistka Ivica Gabrišová, absolventka Universität Mozarteum v Salzburgu a organista Marek Vrábel.

"Patrí k najvýraznejším reprezentantom slovenského organového umenia a v súčasnosti zastáva post riaditeľa Cirkevného konzervatória v Bratislave," informovala TASR Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF.
     
Druhý májový koncert v online priestore ponúkne menej tradičné spojenie dvoch nástrojov – organa a flauty, predstavia sa spoločne aj sólovo. Program je zostavený z originálnych kompozícií pre toto obsadenie. "Zaznie Meditácia nad textami Jacopone da Todiho od slovenského skladateľa Ivana Paríka a Rapsódia súčasného amerického skladateľa a organistu Johna Weavera," poznamenala Tolstva s tým, že na programe sú aj transkripcie, úpravy skladieb komponované pôvodne pre iné nástroje – Flautová sonáta h mol Johanna Sebastiana Bacha či výber zo Suite Antique súčasného anglického skladateľa Johna Ruttera.
      
Program doplnia sólové diela pre flautu – Syrinx Clauda Debussyho a Sonata appassionata nemeckého skladateľa prelomu 19. a 20. storočia Sigfrida Karga-Elerta, ako aj sólové organové kompozície Carillon de Longpont popredného francúzskeho organistu a skladateľa Louisa Vierna. "Na záver zaznejú Sladké okovy lásky z cyklu Petra Ebena Labyrint sveta a raj srdca, inšpirované rovnomenným dielom Jana Amosa Komenského," dodala k podujatiu, ktorým chce SF obohatiť ponuku kultúrneho vyžitia verejnosti počas pandémie nového koronavírusu, a tiež podporiť umelcov, ktorých súčasné opatrenia pripravili o možnosť koncertovať.

Koncerty online nájdu záujemcovia na www.filharmonia.skstream.filharmonia.sk alebo pod hashtagom #SlovakPhil. Všetky vystúpenia ostávajú v archíve, takže je možné sa k nim kedykoľvek vrátiť.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)
Foto: Facebook.com/SlovakPhil