Jubilejný 20. ročník festivalu Viva Musica! prinesie dohromady trinásť unikátnych koncertov, ktoré sa uskutočnia na rôznych miestach v Bratislave. Súčasťou festivalu budú aj majstrovské kurzy v podaní svetoznámeho huslistu Maxima Vengerova a klaviristky Poliny Osetinskaye. Na záverečnom koncerte si budú môcť návštevníci vychutnať virtuózne umenie a vzájomnú súhru troch popredných slovenských huslistov a ich profesora z čias štúdií vo Viedni a v Grazi. Predstavia sa v sprievode Orchestra Viva Musica!.

Medzinárodný festival Viva Musica! vznikol v roku 2005 a v tomto roku oslávi 20. narodeniny. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave organizátori predstavili kompletný program, ktorý nájdete aj na oficiálnom webe www.vivamusica.sk. Od 4. júla do 15. augusta festival Viva Musica! prinesie trinásť koncertov na rôznych miestach v Bratislave a jeden pridaný koncert v Stupave. Súčasťou programu budú aj tento rok obľúbené koncerty v záhradách a parkoch s podtitulom Hudobné záhrady.

Z výnimočných študentov svetové hviezdy

V úvode spomínanými troma domácimi huslistami, ktorí zahrajú na záverečnom koncerte, sú Dalibor Karvay, Karol Daniš Ondrej Janoška. Všetci traja reprezentujú to najlepšie z husľového majstrovstva v rámci mladšej generácie slovenských interpretov. Hru na husliach študovali v triede popredného rakúskeho huslistu a profesora Borisa Kuschnira, s ktorým si teraz prvýkrát spolu zahrajú na jednom pódiu.

Boris Kuschnir je dnes už legendárnym profesorom hry na husliach, pod ktorého vedením vyrástli najväčšie hviezdy svetovej husľovej hry ako napríklad Julian Rachlin, Nikolaj Szeps-Znaider, Alexandra Soumm či aktuálne vychádzajúca hviezda María Dueñas. Na jeho skvelé pedagogické pôsobenie odkazujú aj bohaté umelecké aktivity a úspechy jeho slovenských absolventov. Všetci traja sa venujú sólovým či komorným hudobným projektom a každý z nich spojil svoju kariéru aj s významným telesom: Dalibor Karvay pôsobí ako koncertný majster orchestra Wiener Symphoniker, Karol Daniš je koncertným majstrom v orchestri Grazer Philharmoniker / Oper Graz a Ondrej Janoška je členom svetoznámeho zoskupenia Janoska Ensemble. 

"Veľmi sa teším, že sa 15. augusta na jednom pódiu stretnem s mojimi tromi bývalými študentmi, ktorí sú dnes už slávnymi huslistami, a že si spolu zahráme v rámci tohto špeciálneho koncertu," hovorí prof. Boris Kuschnir. Na Viva Musica! festivale zaznie v ich podaní exkluzívny program zložený z diel Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Piotra Iľjiča Čajkovského, Henryka Wieniawskeho či Franza Waxmana pre sólové husle, dvoje a štvoro huslí v sprievode Orchestra Viva Musica!. Tento výnimočný koncert sa uskutoční 15. augusta o 19:00 v Slovenskom rozhlase.

Majstrovské kurzy s Maximom Vengerovom a Polinou Osetinskayou

Exkluzívnou novinkou 20. ročníka festivalu Viva Musica!, ktorú organizátori oznámili len pred pár dňami na sociálnych sieťach, sú majstrovské kurzy pod vedením huslistu Maxima Vengerova a klaviristky Poliny Osetinskaye. Kurzy sa uskutočnia na druhý deň po ich spoločnom koncerte, ktorý odohrajú vo štvrtok 11. júla vo Veľkom evanjelickom kostole. Záujemcovia o majstrovské kurzy sa od nich môžu priučiť v piatok 12. júla od 10:00 do 12:30 na Vysokej škole múzických umení v Bratislave (Zochova 1).

"Recitál Maxima Vengerova s Polinou Osetinskayou je pre náš festival hudobným sviatkom. O to viac sa teším, že súčasťou ich návštevy v Bratislave budú aj majstrovské kurzy určené mladým huslistom/-kám a klaviristom/-kám. Účastníci týchto kurzov budú mať jedinečnú príležitosť získať cenné skúsenosti, rady a inšpiráciu priamo od týchto dvoch výnimočných umelcov," hovorí riaditeľka festivalu, Janka Kovalčik.

Majstrovské kurzy sú určené pre aktívnych aj pasívnych účastníkov, avšak počet aktívnych účastníkov, ktorí budú môcť absolvovať majstrovskú lekciu pod vedením svetoznámych umelcov, je obmedzený. Záujemcovia o aktívnu účasť sa musia prihlásiť prostredníctvom registračného formuláru na stránke festivalu www.vivamusica.sk najneskôr do 30. júna. Podujatie, ktoré je organizované v spolupráci s občianskym združením Sinfonietta Bratislava a Vysokou školou múzických umení v Bratislave, je otvorené aj pre širokú verejnosť a vstup je bezplatný (do naplnenia kapacity sál). 

Mladé talenty aj pridaný koncert v Stupave

Koncerty festivalu sa tento rok uskutočnia aj na nových miestach. Bratislavská Botanická záhrada bude neopakovateľnou kulisou pre koncert renomovaného poľského sláčikového kvarteta Equilibrium String Quartet, ktoré bude mať na festivale premiéru v sobotu 13. júla o 17:00. Kvarteto sa špecializuje na historicky poučenú interpretáciu na dobových nástrojoch a objavovanie menej známej komornej hudby 18. a 19. storočia. V Bratislave okrem iného predstaví tvorbu u nás takmer neznámeho poľského autora Józefa Elsnera, medzi ktorého žiakov patril napríklad aj najslávnejší poľský skladateľ, Fryderyk Chopin.

Popri svetových hviezdach festival Viva Musica! nezabúda ani na jedno zo svojich ďalších, rovnako dôležitých poslaní, a tým je neustála podpora mladých talentov. Jedným z takýchto podujatí bude aj sólový recitál vynikajúceho mladého klaviristu Pavla Bohdana Zápotočného, ktorý sa bratislavskému publiku predstaví 8. augusta o 20:00 v Moyzesovej sieni.

Zápotočný sa už ako žiak ZUŠ v Martine stal víťazom niekoľkých celoslovenských a medzinárodných súťaži. Študoval na Konzervatóriu v Žiline a v súčasnosti je študentom Akadémie umení v Banskej Bystrici. Pre svoj koncert si vybral virtuózny program pozostávajúci z výberu z Rachmaninových Études-Tableaux op. 33 a op. 39, Lisztovej Après une lecture du Dante (Po prečítaní Danteho). Fantasia quasi Sonata či Mozartovej Sonáty pre klavír F dur KV 332.

Novinkou festivalu je aj pridaný koncert mimo Bratislavy, konkrétne v Stupave. V rámci cyklu Hudobné záhrady sa v nedeľu 4. augusta o 17:00 v historickom Kaštieľskom parku predstaví vynikajúce sláčikové kvarteto Stories Quartet, ktoré tento rok na festivale vystúpi dvakrát. Koncert bude venovaný pamiatke slávneho stupavského rodáka Angela Neumanna (1838–1910), ktorý bol operným spevákom, režisérom a neskôr významným divadelným riaditeľom v niekoľkých európskych divadlách (Lipsko, Brémy, Praha). Na koncerte zaznejú sláčikové kvartetá dvoch velikánov hudby 19. storočia a zároveň Neumannových súčasníkov – Antonína Dvořáka a Edvarda Hagerupa Griega.

"Neklasickí" umelci na festivale klasickej hudby 

Festival otvorí vo štvrtok 4. júla hudobník a producent Jureš Líška a jeho kapela Fallgrapp, ktorá tento rok oslavuje 10. narodeniny. "Otvárací koncert je pre nás veľmi symbolický, pretože sa po niekoľkých rokoch vraciame do Starej tržnice, je to priestor, ktorý bol s našim festivalom spojený celé jedno desaťročie," poznamenala Janka Kovalčik.
  
Upozornila aj na vystúpenie Niny Kohout, ktorá na jeseň vydá svoj dlhohrajúci štúdiový debut. Jej tvorbu možno charakterizovať ako art pop, jej pesničky sú fúziou elektronickej produkcie a akustickej hudby s filmovou atmosférou. Mladá umelkyňa žijúca a pôsobiaca v Anglicku bude mať 18. júla open-air koncert vo výnimočnej zostave so sláčikovým kvartetom na námestí pri nákupnom centre Eurovea.

Hudobných priaznivcov môže zaujať aj koncert, na ktorom sa v priestore Ponton predstaví 23. júla škótsky gitarista Sean Shibe. "V rámci gitarového recitálu bude znieť klasická, ale aj elektrická gitara. Bude to jeden z koncertov, ktorý ladí s našim mottom 'klasika inak'. Práve Shibe je umelec, ktorý rúca akékoľvek zaužívané stereotypy, naopak, rád experimentuje a kombinuje novú hudbu so starou hudbou často vo vlastných aranžmánoch," prezradila Kovalčik. Ako dodala, ide aj o akési "splatenie dlhu" voči tomuto nástroju, keďže gitaroví umelci v programe Viva Musica! festivalu často chýbali.

Kompletný program 20. ročníka festivalu Viva Musica!

 • 4. 7. (20:00) - Stará tržnica – Viva Fallgrapp! & Spectrum Orchestra
 • 6. 7. (19:00) - Grassalkovichova záhrada – Indi Stivín & Collegium Stivinum
 • 11. 7. (20:00) - Veľký evanjelický kostol – Maxim Vengerov & Polina Osetinskaya
 • 12. 7 (10:00) - VŠMU – Maxim Vengerov & Polina Osetinskaya (majstrovské kurzy)
 • 13. 7. (17:00) - Botanická záhrada – Equilibrium String Quartet
 • 18. 7. (20:30) - Námestie pri Eurovea – Nina Kohout: Little Butterfly
 • 20. 7. (19:00) - Lisztova záhrada – KamBrass Quintet
 • 23. 7. (20:00) - Ponton (Tyršovo nábrežie) – Sean Shibe
 • 27. 7. (19:00) - Záhrada Domu Albrechtovcov – Hledíková, Matejča & Sinfonietta Bratislava 
 • 1. 8. (20:00) - Nádvorie Starej radnice – Ľubomír Gašpar feat. Adam Ben Ezra & NANOVO ensemble
 • 3. 8. (17:00) - Sad Janka Kráľa – Percussion Collective 
 • 4. 8. (17:00) - Kaštieľsky park v Stupave – Stories Quartet (pridaný koncert)
 • 8. 8. (20:00) - Moyzesova sieň – Pavol Bohdan Zápotočný: Recitál
 • 10. 8. (17:00) - Kaštieľ v Čunove (záhrada) – Stories Quartet 
 • 15. 8. (19:00) - Slovenský rozhlas – Daniš, Janoška, Karvay, Kuschnir & Orchester Viva Musica!

Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér festivalu Marek Kučera. Správu sme upravili a doplnili o informácie z TASR.