Hlavná stránka

>

Správy

>

Slovenská filharmónia uvádza mimoriadny koncert k Roku M. R. Štefánika

Slovenská filharmónia uvádza mimoriadny koncert k Roku M. R. Štefánika

12.09.2019 - 11:00 | redakcia

Slovenská filharmónia dnes uvedie v koncertnej sieni Reduty mimoriadny koncert k Roku Milana Rastislava Štefánika, astronóma, generála, diplomata, demokrata a humanistu. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie Martina Tolstova.


Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň) a sólisti vystúpia pod taktovkou slovenského dirigenta Olivera Dohnányiho. Sólistami večera budú dvaja poprední umelci mladej generácie, husľový virtuóz Dalibor Karvay a slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, od roku 2009 sólistka Deutsche Oper Berlin.
      
V interpretácii Dalibora Karvaya zaznie Koncert pre husle a orchester a mol, op. 53 Antonína Dvořáka, ktorý je považovaný za jedno z vrcholných diel skladateľa. Vznikol na začiatku osemdesiatych rokov 19. storočia. Slovenský hudobný skladateľ Peter Martinček van Grob skomponoval pre mezzosoprán Jany Kurucovej sólový part 4. symfónie, ktorá nesie názov In Memoriam M. R. Štefánik. Monumentálne vokálno-inštrumentálne dielo zhudobňuje texty básní Williama Ernesta Henleyho a Guillauma Apollinaira. Program doplní Predohra k Stodolovej dráme Kráľ Svätopluk, op. 10 Eugena Suchoňa.

Koncert otvorí 71. koncertnú sezónu
      
Týmto koncertom začína Slovenská filharmónia 71. koncertnú sezónu, ktorá potrvá do júna 2020. Podľa Tolstovej sú pripravené koncerty v interpretácii orchestra Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru či Slovenského komorného orchestra. Okrem troch hudobných stálic sa počas sezóny predstaví mnoho domácich a zahraničných hosťujúcich umelcov, sólistov, dirigentov či komorných zoskupení. Program koncertov je uvedený na webovej stránke filharmonia.sk.
      
V piatok 13. septembra, sa predstaví aj Slovenský komorný orchester (umelecký vedúci Ewald Danel), ktorý pravidelne v mesiaci september uvádza Mimoriadny koncert Bez bariér. Tentoraz sa koncert pre zdravotne znevýhodnených uskutoční po ôsmykrát. Program bude zostavený z diel Georga Friedricha Händla, Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha, Franza Schuberta, Wolfganga Amadea Mozarta, Césara Francka a Ludwiga van Beethovena. Na záver zaznejú nezabudnuteľné piesne Jaroslava Ježka. Koncert sa uskutoční v Stĺpovej sieni Slovenskej filharmónie s bezbariérovým vstupom. Sólistami piatkového podvečera budú člen komorného orchestra, violista Peter Zwiebel a nevidiaci spevák Maroš Bango

Zdroj: TASR
Foto: Facebook.com/SlovakPhil/


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti