Rakúska metropola je obľúbeným miestom mnohých umelcov. K nim sa už v utorok 18. apríla pripojí jediné slovenské klarinetové kvarteto. Štvorica mladých hudobníkov z Aurum Quartet pozve Viedenčanov i slovenských rodákov počas poludňajšieho koncertu na pôde Slovenského inštitútu vo Viedni do atraktívneho sveta výnimočného súzvuku štyroch klarinetov. Spolu s kvartetom sa vydajú na hudobnú cestu Slovenskom, Sedmohradskom či rôznorodých tradícií starých čias slávnej Podunajskej monarchie.

Jednou z najúčinnejších foriem diplomacie je práve kultúra. Pomáha k zblíženiu, spoznávaniu i rozvoju väzieb. Slovenský inštitút vo Viedni pôsobí v tejto oblasti úspešne už dlhé roky. Jeho hlavnou úlohou je rozširovanie a poskytovanie vedomostí o slovenskej kultúre a umení rakúskemu publiku. Okrem atraktívnych výstav či literárnych workshopov pravidelne organizuje aj rôzne koncertné stretnutia.

Patrí k nim tradičná séria poludňajších koncertov (Lunchkonzert). Za ten čas predstavili na svojej pôde inšpiratívne osobnosti slovenského umenia. Už v utorok 18. apríla sa k nim pripojí aj klarinetové kvarteto Aurum Quartet, ktoré je na slovenskom hudobnom trhu unikátom. Tvoria ho mladí umelci, členovia popredných orchestrov z radov absolventov a pedagógov Konzervatória v Bratislave, na pôde ktorého teleso v roku 2020 vzniklo.

Úspešní reprezentanti slovenskej kultúry

Aurum Quartet vystúpilo na mnohých pódiách doma i v zahraničí. Slovensko s úspechom reprezentovalo nielen v Portugalsku (festival Terras sem sombra), Nemecku (novoročný koncert na pôde Slovenského inštitútu v Berlíne) či v Českej republike. Predstavilo sa aj na Dni Európy 2022 v Kuvajte, kde na pozvanie Zastúpenia EÚ v Kuvajte a Veľvyslanectva SR odohralo okrem iných aj koncert na slávnostnom večeri pri príležitosti Dňa Európy. Z Kuvajtu si odniesli jeho členovia prestížne ocenenie Kuwait Music Academy. Najbližšie sa k zahraničným koncertom pripojí práve Viedeň, mesto veľkých skladateľov.

Poslucháčom prináša Aurum Quartet jedinečný súzvuk štyroch klarinetov, plný farieb, emócií a nálad. Vo svojom repertoári má známe i menej známe melódie klasickej, filmovej či populárnej hudby. Čím ale kvarteto poteší Viedenčanov, známych to milovníkov hudby?

"Pre návštevníkov poludňajšieho koncertu na pôde Slovenského inštitútu vo Viedni sme si pripravili zaujímavý program. Čaká ich pestrá hudobná cesta, ktorej bude dominovať kozmopolitný prístup k folklóru či tradíciám. Krásu našej vlasti priblížime s malou rozprávkou pre klavír Keď sa vlci zišli z cyklu Obrázky zo Slovenska. Suchoňovo dielo pre naše kvarteto svojho času zaranžovala jedna zo zakladajúcich členov zoskupenia, Radka Kováčová. Na hudobnú cestu Sedmohradskom pozveme publikum prostredníctvom Bartókových Rumunských tancov. Poslucháčom prinesieme aj strhujúci zážitok s tradičnou hudbou  aškenázskych Židov žijúcich vo východnej Európe, ktorá ožila v diele súčasného maďarského skladateľa a klarinetistu Bélu Kovácsa. Nevynecháme ani rakúske tradície. Na záver zaznie niečo typicky viedenské," približuje dramaturgiu Silvia Mária Petrovitsová, PR manažérka zoskupenia.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Silvia Mária Petrovitsová.