Hlavná stránka

>

Správy

>

Andreas Varady už nie je detský zázrak, ale stále hrá magickú hudbu

Andreas Varady už nie je detský zázrak, ale stále hrá magickú hudbu

13.09.2020 - 11:00 | redakcia

Andreas Varady, ktorý už ako dieťa vzbudil pozornosť veľkého Quincyho Jonesa, zahrá so svojou skupinou 22. septembra v Design Factory na pozvanie City Sounds Festivalu so vzácnym hudobným hosťom. Na bratislavský koncert príde s vynikajúcim klaviristom Dannym Grissettom, dlhoročným vyhľadávaným sidemanom a spoluhráčom veľkých jazzových osobností.


Andreas Varady je roky známy ako detský gitarový zázrak. Talent hudobníka maďarského pôvodu, ktorý vyrastal na Slovensku a zobral gitaru do rúk už ako 4-ročný, sa naplno rozvinul po tom, čo sa presťahoval s rodinou do Írska, kde hral ako 10-ročný v uliciach miest Limerick a Cork. Postupne si vybrusoval elegantný, technicky brilantný štýl, ktorý právom porovnávali s Georgeom Bensonom. Ako 13-ročný sa stal najmladším headlinerom v prestížnom londýnskom jazzovom klube Ronnie Scott’s a stal sa hneď súčasťou britskej scény. Jeho povesť preletela aj oceán a medzi svojich obľúbencov ho zaraďuje sám veľký Quincy Jones, ktorý tradične produkuje jeho albumy.

Dnes má Varady 23 rokov a nemá už teda výhodu malého chlapca s veľkou gitarou. Stále však napreduje - hrá jazz nielen virtuózny a bravúrny, ale zároveň atraktívny a prívetivý, čo mu však neupiera na umeleckosti. Ako predstaviteľ mladej generácie pribaľuje do hry množstvo nových vplyvov a výrazových prostriedkov, ktoré originálnym spôsobom pretavuje do hrejivej magmy.


Že ho tvorba neustále baví, dokazuje aj jeho tretí album The Quest, vydaný na svetoznámom labeli Resonance Records. Varady nezaspal na bebopových vavrínoch, ale počúva a posúva sa smerom k súčasným prejavom, počuť viac groove, vplyvy neosoulu, rocku, r’n’b, práce so zvukomaľbou. Stálymi Andreasovými spoluhráčmi sú jeho otec Bandy na base a mladší brat Adrian na bicích, ktorých budú môcť priaznivci počuť aj v Design Factory. Na bratislavský koncert príde s klaviristom Dannym Grissettom.

Danny Grissett je za posledných 15 rokov jedným z najvyhľadávanejších hudobníkov newyorskej i medzinárodnej jazzovej scény. Je absolventom (okrem iných škôl) prestížneho Thelonious Monk Institute, kde mal možnosť študovať u jazzových majstrov ako Barry Harris, Herbie Hancock, Terence Blanchard, Kenny Barron a Roy Haynes. Po príchode do New Yorku v roku 2003 sa Danny rýchlo stal sidemanom hudobníkov ako Vincent Herring, Nicholas Payton, Jeremy Pelt a Vanessa Rubin. Už štrnásť rokov je súčasťou projektov Toma Harrella.

Sólovú kariéru začal v roku 2006 debutovouj nahrávkou Promise v labeli Criss Cross Jazz, ktorá zaznamenala veľký ohlas kritikov. Počas nasledujúcich ôsmich rokov nasledovali štyri pozoruhodné nahrávky. Jeho najnovší album Remembrance vyšiel koncom roka 2017 v newyorskej nahrávacej spoločnosti Savant. V časopise Downbeat získal 4 z 5 hviezdičiek. Svoj čas delí Grissett medzi účinkovaním so svojou kapelou a hraním ako sideman s osobnosťami ako Benny Golson, Russell Malone, Louis Hayes, Lenny White, Buster Williams, Lage Lund, Marcus Strickland a Jimmy Greene. Je tiež veľmi uznávaným pedagógom.


Festival City Sounds podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, Nadácia Bratislava a SOZA.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol Matej Šálek.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti