Krajec chleba má dve strany. Tá horná, mainstreamová, býva nahrubo natretá, vábivá, sľubujúca zážitok a kvalitný kontent. Čo sa ale nachádza na druhej, undergroundovej strane? Antipunková kapela Marhule sa rozhodla pozrieť pod kapotu chleba nášho každodenného na novom albume Odvrátená strana chleba.

Článok sme spracovali z tlačových správ, ktorých autorom je Samo Straniansky.

Videohra, Trainspotting či spomienky na zlý sen

Album vyšiel 12. decembra a dva týždne po jeho vydaní Marhule zverejnili aj svoj najnovší videoklip k skladbe Plot, ktorý jeden z fanúšikov na Youtube opísal slovami "to je jak keď sa ti začnú znova pripomínať úseky z bizarných snov, na ktoré si dávno zabudol". Okrem neobvykle temnej atmosféry ponúka klip aj zaujímavú kombináciu 2D a 3D estetiky. Začína scénou, počas ktorej si animovaný 3D model bubeníka kapely Fifa líha do vane v miestnosti, ktorá sa ponáša na dúpä narkomanov. "Ľuďom to pripomína Trainspotting, čo je výstižné prirovnanie. Témou klipu je totiž závislosť – na dopamíne," vysvetľuje frontman kapely Tomáš alias Bilbo.

videoklip Plot skupiny Marhule, 2023 Zdroj: Bilbo

Na bubeníka vo vani začne "pršať" tekutina z nádrže s nápisom DOP, v ktorej sa začne pomaly topiť. V následnej scéne ho vidíme ako plochý obraz, ktorý sa teleportoval do priestoru pripomínajúci vidiecku záhradu v akejsi počítačovej hre. "Táto časť klipu sa odohráva v 3D modeli reálnej záhrady – ide o záhradu mojej babky, ktorú sme naskenovali pomocou dronu v čase, keď v nej nebolo nič vysadené. Následne som do tohto 3D modelu 'vysadil' plodiny rastúce v záhrade ako ploché 2D objekty a doplnil som protagonistov: Fifa stojaceho za plotom a nášho gitaristu Ondra, ktorý pracuje v záhrade a Fifo ho pri tom pozoruje. Je to metafora sledovania úspešných ľudí na sociálnych sieťach," odhaľuje Bilbo zákulisie tvorby klipu.

Originálny a netradičný vizuál eskaluje do momentu, kedy sa v záhrade nachádza stále viac a viac klonov Fifa pozorujúcich Ondra. Tomu napokon dôjde trpezlivosť a rozhodne sa situáciu vyriešiť "konvenčnou" metódou – strelnými zbraňami. V druhej polovici sa teda klip "prepne" do formy akčnej videohry, v ktorej sa Ondro postupne zbavuje (tentokrát ozbrojených) klonov Fifa. "Uvedomil som si, že sádzanie 2D modelov do 3D priestoru mi pripomína estetiku strieľačiek z 90. rokov; vtedy herné enginy nedokázali pracovať s 3D objektmi v priestore. Preto som sa rozhodol druhú polovicu klipu vyrobiť ako level v Duke Nukem 3D. Záhradu som vymodeloval v level editore s rovnakými textúrami ako v prvej polke klipu," opisuje novinku Bilbo a dodáva, že videoklip Plot je zatiaľ najväčšia a najprepracovanejšia vizuálna produkcia skupiny. 

Po hudobnej stránke je Plot zvláštnym mixom elektroniky a gitarových stôp. "Elektronické zvuky sú prakticky primitívne MIDI sample prehnané cez nejaký web, ktorého meno si ani nepamätám. Ondro do refrénu nahral gitary, aby 'prikúril' v refréne. Ľudia majú na samotnú skladbu rôznorodé reakcie. Niektorí tvrdia, že je to naša najhoršia pesnička, iní, že najlepšia. Nie je to zrejme láska na prvý pohľad, vyžaduje si trpezlivejšieho poslucháča a diváka," priznáva Bilbo.

Marhule ako zrkadlo spoločnosti

Skladba Plot sa na albume Odvrátená strana chleba vymyká nielen zvukom, ale aj pomerne umierneným textom. Pre Marhule je totiž charakteristické extenzívne používanie nevyberaného slovníka, o čom svedčia už samotné názvy väčšiny skladieb. Hneď v úvodnom songu Ach, ty sviňa kapela priamym jazykom servíruje svoj názor na odvrátenú stranu konzumerizmu – výroba lacných produktov za pomoci vykorisťovanej pracovnej sily a jej dopad na životné prostredie. Druhá skladba s názvom Tata prináša pohľad na "odvrátenú stranu muža" – nevycomingoutovaného geja po štyridsiatke, ktorý svoju orientáciu desaťročia ukrýval pred svetom.

Doposiaľ najúspešnejším singlom je v poradí tretia pesnička Šír lásku ty k*k*t, ktorá je zriedkavou výzvou na empatiu a porozumenie v čase spoločenskej občianskej vojny. Ide o skladbu s najvyšším počtom prehratí na platformách Youtube či Spotify v rámci tvorby kapely Marhule. "Popravde, nevedeli sme, čo robíme. Proste to nejako vyšlo," hovorí Bilbo na margo úspechu skladby, ktorá má na oboch spomínaných platformách státisíce prehratí.

V ďalších skladbách albumu sa kapela Marhule venuje témam izolácie a kultúrneho vzdoru jednotlivca (proto-elektronická skladba Diskopríj*b), vojne na Ukrajine a osobného postoja voči tejto dejinnej udalosti (Loď, do p*či choď), algoritmu zlých životných rozhodnutí v piesni Ty krava, či prezliekaniu kabátov "bývalých" fašistov (Sloboda, bratstvo, igelitka). "Kolegovia z brandže sa vyjadrili v tom zmysle, že ide o album 'pomerne presne vystihujúci tento postmoderný priestor bez hraníc, naplnený skepsou a neistotou', čo som zobral ako úžasný kompliment," teší sa spevák skupiny.

V jedenástich skladbách nahrávky zaznie prierez rôznych štýlov a zvukov od klasického punku cez elektroniku, vaporwave a zvláštne sample až po čisto akustické aranžmány. Väčšinu skladieb albumu už fanúšikovia poznajú, kapela ich postupne zverejňuje spolu s DIY videoklipmi už od roku 2020. "Pesničky vydávame ako samostatné single, každá dostáva vlastný klip a exkluzívnu starostlivosť. Preto môže album znieť trochu ako kompilačka. Výhodou je, že tam nie je vata v pravom slova zmysle; jedinou vyslovene debilnou pesničkou je pieseň Pič," uzatvára Bilbo.

Odvrátenú stranu chleba si môžete vypočuť na Youtube či Spotify, prípadne si ho zakúpiť si ho v elektronickej podobe na Bandcampe.

Text: Samo Straniansky (Hudba.sk edit)