Piaty ročník hudobného festivalu a konferencie SHARPE necelý týždeň pred jeho konaním zverejnil kompletný harmonogram po dňoch. Bratislavská Nová Cvernovka zažiari už úvodným štvrtkovým večerom, na ktorom sa so špeciálnymi setmi predstavia výrazné mená slovenskej scény s exportným potenciálom. Novinkou bude aj festivalová aplikácia. SHARPE privíta prvých návštevníkov už 20. apríla!

SHARPE festival láka už na úvodný, štvrtkový večer, ktorý bude vyplnený troma unikátnymi vystúpeniami slovenských umelcov. Štvrtkovú Radio_FM Night otvoria fenomenálni Lash & Grey, víťazi súťaže mladých talentov na Bratislavských Jazzových Dňoch a Jazz Start Up a držitelia niekoľkých Rádiohláv. Ich podmanivé spojenie jazzu a soulu, už mali možnosť naživo predviesť aj v jednej z najprestížnejších koncertných siení sveta - Carnegie Hall v New Yorku.

Na SHARPE predvedú set v špeciálnom zložení s prizvanými hudobníkmi ako Lash & Grey with Strings. Okrem členov dua, speváčky Kristíny Mihaľovej a gitaristu Jakuba Šedivého, sa môžete tešiť na legendárneho Roberta Balzara na base, Marcela Kóňu na bicích a sláčikové trio.

Žánrovú zmenu v prepracovanej AV show predvedie oceňovaný producent Pišta Kráľovič alias FVLCRVM. Jeho štýlovo rozmanitý a energický synth hyperpop v spojení s dystopickým a futuristickým vizuálom zožal úspech na veľkých pódiách festivalov ako Pohoda či Colours of Ostrava.

Program úvodného večera doplní stálica slovenskej elektronickej hudby Blame Your Genes so svojím live setom obohateným o speváčky. V tvorbe kombinuje zvuk analógových syntetizátorov, inšpirovaný 90-tymi rokmi, so živými vokálmi, samplami a tanečnými beatmi. Jeho posledná nahrávka Skins bola porotou Radio_Head Awards ocenená ako najlepšia elektronická nahrávka roka 2022.

Domáce talenty aj predkapela európskeho turné Depeche Mode

Bohatý piatkový program predstaví okrem iného aj mladé slovenské talenty ako Meowlau X Val, Small Town Life alebo Krstní otcovia, s čerstvým debutom a v premiére s kapelou príde aj speváčka Laura Weng. Zo zahraničných mien sa v piatok predstavia napríklad avant-popová kapela Hope (DE), ktorá po SHARPE pokračuje ďalej ako predskokan na európskom turné Depeche Mode.

Výstúpi tiež príležitostný ninja rapujúci v angličtine aj japončine Shao Dow (UK), pesničkárka Marí (DK), severské duo Lake Jons (FI) alebo Stéphane Clor, ktorý vo svojej tvorbe kombinuje klasické sláčikové nástroje s elektronikou a vlastnou výtvarnou tvorbou.

Energickú žánrovú fúziu hrá britská avant-punk-jazzová kapela Taupe. Tvoria ju traja dlhoroční priatelia, ktorých hudobné improvizácie na alt saxofóne, gitare a bicích zámerne odbočujú od metronomickej presnosti. V skratke, ide o spojenie jazzového cítenia s anarchickou punkovou estetikou a elektronickými experimentmi, ktoré treba zažiť naživo.

Žánrová všehochuť a spojenie s techno párty Nočná

Sobotný line-up otvoria pesničkári Greyshadow (AT) a domáci Karol Mikloš, na svoje si ale rozhodne prídu aj fanúšikovia jazzu napr. na koncerte Magra (DE), elektroniky na koncertoch ukrajinskej dvojice Krapka;KOMA, prepracovaných gitarových riffoch pri kapele Vojdi, Izzy and The Black Trees (PL) alebo Cloudsurfers (NL). Núdza nebude ani v elektronických žánroch - v spolupráci s rezidenčnou cvernovkárskou párty Nočná budú na festivale tie najčerstvejšie mená zo súčasného industriálneho techna.

V sobotu vystúpi aj jedno z posledných zverejnených zahraničných mien tohtoročného programu, jamajsko-britská umelkyňa AGAAMA. Vo svojej tvorbe spája experimentálny pop s jazzovými vokálmi na podmaze beatov inšpirovaných UK bass music. Jej skladby sú napínavé, energické, elegantné a textovo poetické, dotýkajúce sa tém budúcnosti, spoločnosti a rozhodovania.

Konferencia aj s top osobnosťami svetovej hudobnej scény

V piatok a v sobotu sa bude v Novej Cvernovke tradične konať aj hudobná konferencia, ktorá privíta viac ako 30 rečníkov z rôznych častí Európy od Spojeného kráľovstva, Holandska, Španielska, Francúzska, cez Nemecko a Rakúsko až po hudobných profesionálov z Česka a Slovenska. Súčasťou festivalu sú tento rok aj workshopy zamerané na naštartovanie hudobnej kariéry, umelecko-hudobný manažment, ale aj na mentálne zdravie a to, ako včas detekovať syndróm vyhorenia a predchádzať mu so psychológom Matúšom Bakytom. Chýbať samozrejme nebudú networkingové aktivity a panely s odborníkmi z Európy.

Medzi jedinečné príležitosti bude určite patriť i praktický workshop s Bastl Instruments, na ktorom sa účastníci naučia zostaviť vlastný sytetizátor The Kastle 1.5 Synthesizer Kit.

Významnými hosťami konferencie sú tento rok dlhoročný britský hudobný manažér Stephen Budd (okrem iného spoluzakladateľ Africa Express s Damonom Albarnom) a Vlado Meller, rodák z Humenného, ktorý si po emigrácii do USA vybudoval kariéru ako producent a stojí za masteringom desiatok albumov hudobných ikon ako Céline Dion, Linkin Park, Red Hot Chilli Peppers a mnohých ďalších.

Účasť potvrdili aj zástupcovia festivalov ako napríklad Primavera Sound, Mad Cool a Monkey Week v Španielsku, Le Guess Who? a Peel Slowly and See v Holandsku, MENT Ljubljana v Slovensku alebo Colours of Ostrava (CZ). So zástupcami niektorých z nich sa môžu slovenskí umelci zoznámiť a porozprávať v rámci speed-meetingového programu Meet the Festivals.

SHARPE 2023 Zdroj: PR

Novinkou je festivalová aplikácia

"Komplexný program, silní hostia a plznička do skla. Tento rok si, verím, každý návštevník nájde to svoje a rovnako verím, že bude odchádzať s výborným pocitom. Príď, nehanbi sa a objavuj, neoľutuješ!" pozýva riaditeľ festivalu Michal Berezňák. Chýbať nebude ani turnaj v stolnom futbale v spolupráci s festivalom Pohoda alebo tajné akustické koncerty kapiel, ktorých identitu festival zverejní až tesne pred ich hracím časom.

Tohtoročnou novinkou bude festivalová aplikácia, ktorú si diváci môžu stiahnúť na telefóny s operačnými systémami iOS aj Android. Aplikácia SHARPE plnohodnotne nahrádza festivalový bulletin - návštevníci v nej nájdu všetky informácie k účinkujúcim, panelom, časový harmonogram a bude rovnako slúžiť aj na informovanie o aktuálnom dianí na festivale.

SHARPE 2023 má novú aplikáciu Zdroj: PRPermanentky na dva festivalové večery a úvodnú Rádio_FM Night sú v predaji za cenu 35 eur. Pro pass, ktorý umožňuje vstup nielen na hudobnú časť festivalu ale aj na konferenciu, stojí 59 eur. V predaji sú aj zvýhodnené Pro pass vstupenky s workshopom s Bastl Instruments.

Vstupenky ako aj kompletný zoznam umelcov, panelov a speakerov nájdete na webe festivalu www.sharpe.sk.

Nalaďte sa na SHARPE 2023 playlistmi s tvorbou účinkujúcich:

Stiahnite si aplikáciu SHARPE!

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka festivalu Zuzana Kernová. Správu sme upravili.