Veľkolepá hudba a jedinečný umelecký zážitok. Už v pondelok 20. júna čaká fanúšikov Tolkienovej trilógie Pán prsteňov spojenie projekcie oscarového filmu a koncertu v podaní viac než 250-členného telesa.
"Zboristi sú fanúšikmi Tolkienovej trilógie, preto im nerobili problém ani texty v jazykoch Stredozeme," hovorí Jana Tuhá, PR manažérka projektu. Skladateľ Howard Shore si za hudbu k filmu Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa odniesol najprestížnejšie ocenenie - sošku Oscara. Jeho kompozície z trilógie vlani už po šiesty raz po sebe zvíťazili v ankete britskej rozhlasovej stanice Classic FM o najlepší filmový soundtrack.
Unikátny koncertný projekt videli po celom svete milióny divákov, hlavné mesto Slovenska privíta toto veľkolepé spojenie po prvý raz. Sólistkou koncertu bude Clara Sanabras, známa napríklad zo soundracku k trháku The Hobbit. V minulosti spolupracovala s Jamesom Hornerom, autorom filmovej hudby k Titanicu, ale aj s Jarvisom Cockerom - lídrom kapely Pulp.
Počas trojhodinového koncertu uvidia diváci celý film so slovenskými titulkami v HD kvalite na nadrozmernom plátne veľkosti 150 štvorcových metrov. "Inštalovať ho bude špeciálny tím, ktorý je nielen zvyknutý na výškové práce, ale najmä má skúsenosti z iných koncertov. Dokopy bude na prípravách pracovať približne 80 ľudí," dodáva Jana Tuhá.
Obsadenie bratislavského koncertu Pán prsteňov - Spoločenstvo prsteňa:
Clara Sanabras, sólový spev
Plzenská filharmónia, dirigent David Reitz
Kühnov detský zbor, zbormajster Petr Louženský
Vysokoškolský umelecký zbor Karlovej univerzity, zbormajster Jakub Zicha
Vstupenky:
Vypočujte si soundtrack prvého dielu Pána prsteňov na Deezeri:
O hudbe z Pána prsteňov
Hudba z trilógie Pán prsteňov sa radí medzi najkomplexnejšie diela na poli filmovej hudby. Jej koncertné prevedenie umožňuje hudbe niesť váhu rozprávania a vytvoriť tak úplne nový a dramatický koncertný zážitok. Shoreova hudba zachytáva nielen rozsiahle emócie, ktoré je možné vo filme nájsť, ohromné výhľady a dlhé cesty, ale zároveň pripomína samotnú konštrukciu Stredozeme od Tolkiena.
Štýly a nástroje z rôznych kútov sveta poskytujú jednotlivým prvkom Tolkienovho sveta unikátnu hudobnú stopu. Pre vidieckych a jednoduchých hobitov sú typické melodické keltské tóny a pre mystických elfov éterické východné zafarbenie. Trpaslíkov, Tolkienových drsných lámačov kameňa, hudobne reprezentujú hrubé mužské zbory. Industrializované hordy ohyzdov zase sprevádzajú tie najagresívnejšie bubnové zvuky vrátane japonských taiko bubnov a kovových zvonov a reťazí, ktoré bijú o struny klavíra, zatiaľ čo svet ľudí, zranených, ale hrdých dedičov Stredozeme, sa prezentuje tvrdými a bádavými prvkami plechových nástrojov. Tieto hudobné svety miesia a občas spájanú sily a vždy sa tvarujú podľa zlovestnej vôle Jedného Prsteňa.
Obrovský hudobný rozsah preto priam volá po prevedení symfonickým orchestrom, vyžaduje zmiešaný zbor, chlapčenský zbor a inštrumentálnych a vokálnych sólistov spievajúcich v Tolkienových jazykoch Quenya, Sindarin, Khuzdul, Adûnaic, Čierna reč Mordoru, ale samozrejme zbory spievajú aj v angličtine. Shoreovo skladanie ráta so zemitým a pevným tónom, ktorý sa opiera o robustné orchestrálne štruktúry a líniu, ktorá je jednak plynulá a taktiež je zbavená nadbytočného zdobenia. Ako hovorí Howard Shore: "Moja prvá hudba k trilógii Pán prsteňov, ku Spoločenstvu Prsteňa, bola začiatkom mojej cesty do Tolkienovho sveta a vždy budem mať k tejto hudbe a samotnému zážitku zvláštny vzťah."
Redakciu Hudba.sk informovala Zuzana Habodászová z usporiadateľskej agentúry XL Promotion.
Súvisiaci interpreti: Howard Shore