Hlavná stránka

>

Správy

>

Zomrela speváčka Gabriela Hermélyová, kráľovná slovenského swingu

Zomrela speváčka Gabriela Hermélyová, kráľovná slovenského swingu

15.08.2016 - 07:10 | redakcia

Vo veku 84 rokov dnes v Bratislave zomrela legendárna speváčka obdobia swingovej hudby Gabriela Hermelyová. Agentúru SITA o tom informoval Martin Jurčo z Rozhlasu a televízie Slovenska.


Rodáčka z Košíc už od detstva prejavovala hudobné nadanie. Účinkovala predovšetkým ako klaviristka a neskôr ako speváčka na rôznych školských podujatiach. Prvú nahrávku, desať piesní so skupinou Gejzu Toperczera, pripravila v roku 1951 v košickom rozhlase.

O tri roky neskôr sa presťahovala do Bratislavy a s orchestrom Jána Siváčka nahrala skladbu Ty nie si môj typ, ktorá ju sprevádzala po celý spevácky život. V druhej polovici päťdesiatych rokov sa stala mimoriadne populárnou a ako jedna z prvých od roku 1958 nahrávala aj metódou zdvojeného playbacku. Tak vznikla napríklad skladba Môj manžel.


Gabriela Hermélyová spolupracovala takmer so všetkými výraznými formáciami tej doby, Orchestrom Siloša Pohanku, Orchestrom Gustava Broma, Braňa Hronca, Jaroslava Laifera, Karla Vlacha, a od roku 1961 aj s Tanečným orchestrom Československého rozhlasu v Bratislave. V roku 1958 vzniklo bratislavské kabaretné divadlo Tatra kabaret, neskôr Tatra revue, kde účinkovala vo viacerých programoch ako napríklad Nečakaj ma už nikdy, Rendez-vous v Bratislave a ďalšie.

Výrazná bola spolupráca Gabriely Hermelyovej s Orchestrom Gustava Offermanna. V roku 1959 s ním absolvovala veľký koncertný zájazd v Rumunsku, neskôr aj vo Fínsku. Absolvovala tiež koncerty s Orchestrom Juraja Velčovského, spolupracovala s českými kapelami, napríklad s Orchestrom Iva Pavlíka a Ostravským rozhlasovým orchestrom. Gabriela Hermelyová súťažila aj na prvej Bratislavskej lýre v roku 1966 s piesňou Mám ho rada.


Po desiatkach rozhlasových nahrávok a početných singlových platniach nahrala v roku 1971 s orchestrom Gustava Broma profilové LP Najkrajšia spomienka, ktoré vyšlo v roku 2010 v reedícii ako súčasť série Opus 100. Medzi najpopulárnejšie piesne z jej repertoáru patrili Skryl sa mesiacNie som žiarliváNa konečnej staniciMôj ideálMájovou záhradouNamaľuj mi dúhuNajkrajšia spomienka, Dievča z Ipanemy a ďalšie. 

Od polovice 70. rokov účinkovala Gabriela Hermelyová skôr sporadicky, najčastejšie v retrospektívnych hudobných programoch. V 80. rokoch nahrala niekoľko nahrávok s Bratislavským Big Bandom a účinkovala napríklad v televíznych reláciách Smiem prosiť alebo Diskotéka pre starších. Od roku 2000 niekoľko rokov pripravovala rozhlasovú reláciu Kronika populárnej hudby s protagonistami slovenskej populárnej scény minulých desaťročí.

Viac sa o Gabriele Hermélyovej dozviete na stránke gabriela-hermelyova.blogspot.sk


Zdroj: SITA
Foto: archív


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti