Hlavná stránka

>

Správy

>

One Day Jazz Festival prinesie Tony Grey Project do piatich slovenských miest

One Day Jazz Festival prinesie Tony Grey Project do piatich slovenských miest

15.11.2019 - 11:00 | redakcia

Jesenná edícia One Day Jazz Festivalu zavíta do Košíc (15.11.), Prievidze (16.11.), Banskej Štiavnice (17.11.) a Žiliny (19.11.), a napokon sa 20. novembra opäť vráti do Bratislavy. Predstaví sa Tony Grey Project feat. Romain Collin, Martin Valihora a Kornél Fekete-Kovács, v Žiline sa k nim pridá aj formácia Ben Williams Quartett a v Bratislave aj ďalšie dve kapely.


"Basgitarista Tony Grey je tu s vlastným projektom prvýkrát, predtým u nás vystupoval v rámci skupiny japonskej klaviristky Hiromi, kde som bol aj ja. Teraz si opäť zahráme spolu, tentoraz aj s naším spolužiakom z Berklee Music College francúzskym klaviristom Romainom Collinom a taktiež aj úžasným trubkárom z Budapešti Kornélom Fekete-Kovácsom," povedal riaditeľ festivalu Martin Valihora. Podrobný program koncertov v jednotlivých mestách nájdete na konci článku.

Angličan Tony Grey je jedným z najvýznamnejších basgitaristov na jazzovej scéne. Pochádza z rodiny so silnou hudobníckou tradíciou, jeho strýkom je John Mc Laughlin, jeden z najvýznamnejších jazzových gitaristov všetkých čias. Na svojom konte má spolupráce s menami ako Herbie Hancock, Wayne Shorter, Reeves Gabrels, Mike Stern, Bill Evans a mnohými ďalšími.

Hráč na klávesy Romain Collin takisto už počas štúdia spolupracoval so špičkovými umelcami. Okrem svojej vlastnej štúdiovej a pódiovej tvorby sa venuje aj filmovej a scénickej hudbe, a to nielen ako autor, ale aj ako hosťujúci pedagóg na univezite v Princetone. Okrem toho má na svojom konte aj hudbu k viacerým krátkym a dokumentárnym filmom. Doteraz vydal štyri štúdiové albumy, ten najnovší s názvom Tiny Lights vyšiel v tomto roku. Zaujímavým spôsobom v ňom rozvinul možnosti klasického jazzového piano tria, keď do svojich kompozícií zakomponoval aj prvky elektroniky, vokálneho loopingu či zvuk nezameniteľného Moog Taurus basového syntezátora.


Trojicu spolužiakov z bostonskej Berklee College of Music v zostave Tony Grey Project doplní maďarský hráč na trúbku Kornél Fekete-Kovács. Ako sólista, ale aj ako kapelník, skladateľ a aranžér sa podieľal na viac ako stovke albumov maďarských umelcov. V roku 1998 založil a do roku 2005 aj viedol Budapest Jazz Orchestra. Taktiež pôsobil vo viacerých medzinárodných súboroch, je členom rôznych jazzových projektov svojich maďarských kolegov a na konte má viacero skladateľských cien.

Utorkový koncert v Žiline absolvuje aj americká formácia Ben Williams Quartett (feat. Marcus Strikland, Julius RodriguezJustin Brown), ktorá deň na to, v stredu 20. novembra vystúpi aj v bratislavskom Istropolise.

Líder kvarteta, basgitarista a kontrabasista Ben Williams, patrí medzi výrazné osobnosti nastupujúcej jazzovej generácie. V roku 2005 zvíťazil v jazzovej kategórii na súťaži International Society of Bassists a zopakoval to aj v roku 2009 na Thelonious Monk International Bass Competition. Zahral si s najväčšími velikánmi jazzu ako Herbie Hancock, George Benson, Terence Blanchard či Wynton Marsalis a účinkoval aj na albume Pata Methenyho Kin, ktorý bol ocenený cenou Grammy za najlepší jazzový inštrumentálny album. Doteraz mu vyšli dva sólové albumy State Of Art a Coming Of Age na pretížnom labeli Concord. Na oboch sa podieľal aj saxofonista Marcus Strickland.


"One Day Jazz Festival je o spájaní, vytváraní rôznych jedinečných spoločných projektov, v ktorých sa spájajú veľmi silné hudobné individuality. Keď sa spoja v rôznych formáciách, tak vznikajú neraz veľmi silné momenty. Prejavuje sa to aj v dramaturgii festivalu. Mám množstvo nápadov ako vytvárať jeho program a keď sa mi darí prepájať lokálnych a aj svetových hudobníkov na jednom pódiu, tak vtedy sa napĺňa moja základná predstava, o čom by festival mal byť - o interakcii, vzájomnej komunikácii. Prejavuje sa to aj v tom, že po koncertoch je ešte všetko pripravené pre jam session. Tento socializačný moment je pre mňa osobne veľmi dôležitý a vďaka tomuto sa dostávame aj do sveta a aj naša scéna dostáva čoraz viac príležitostí," dodáva Martin Valihora.

Zostávajúce koncerty One Day Jazz Festivalu 2019:

piatok 15. novembra - Fuga, Košice

Tony Grey Project feat. Romain Collin, Martin Valihora, Kornél Fekete-Kovács (USA, SK, HU) 

sobota 16. novembra - Art Point, Kino Baník, Prievidza

Tony Grey Project feat. Romain Collin, Martin Valihora, Kornél Fekete-Kovács (USA, SK, HU)

nedeľa 17. novembra - Kultúrne centrum, Banská Štiavnica

Tony Grey Project feat. Romain Collin, Martin Valihora, Kornél Fekete-Kovács (USA, SK, HU)

utorok 19. novembra - Mestské divadlo Žilina, Žilina

Ben Williams Quartett feat. Marcus Strickland, Julius Rodriguez, Justin Brown (USA)

Tony Grey Project feat. Romain Collin, Martin Valihora, Kornél Fekete-Kovács (USA, SK, HU) 

streda 20. novembra - Konzervatórium, Bratislava

Masterclass: Ben Williams Quartett (USA) 

streda 20. novembra - Istropolis, Bratislava

Ben Williams Quartett feat. Marcus Strickland, Julius Rodriguez, Justin Brown (USA)

Tony Grey Project feat. Romain Collin, Martin Valihora, Kornél Fekete-Kovács (USA, SK, HU)

Jacob Karlzon Trio (SWE)

B-Stage: Alan Bartuš Trio (SK)

štvrtok 21. novembra - Divadlo Aréna, Bratislava

Shai Maestro Trio (USA) 
AMC Trio feat. Eric Marienthal (SK, USA)

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka podujatia Andrea Čurná. Tlačovú správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti