Viktor Ori je známym menom na slovenskej alternatívnej hudobnej scéne. Dlhé roky bol spevákom a gitaristom kapely Shallov, ktorá v marci 2023 na značke Weltschmerzen vydala svoj posledný album Coexist, Refrain. Dnes (15.11.) v tom istom vydavateľstve vychádza album, ktorý nahrala tá istá zostava, no hudobne predstavuje výrazný posun a je silnou autorskou výpoveďou v slovenčine.

Kapela Shallov v priebehu rokov 2023 a 2024 prešla zásadnou hudobnou, ľudskou aj osobnostnou transformáciou a vzhľadom k zmene konceptu, žánru aj jazyka, v ktorom tvorí, sa rozhodla pre nový začiatok. Hlavnou kreatívnou a producenstkou silou je práve Viktor Ori, pod ktorého menom a autorstvom nová tvorba vzniká a je uvádzaná.

Postalgiina sestra

"Album sme nahrávali s mojím bratom Dušanom Orim na base a Antonínom Kropáčkom na bicích, okrem toho sa tam objavuje veľa zaujímavých spoluprác – Adam Dragun z kapely Berlin Manson, experimentálna pesničkárka Adela Mede, producent Dominik Suchý, ale aj Kristína Smetanová (Kriss Krim) na klavíri a vokálne Kristie Kardio. Album vznikal od jari do jesene 2024 v spolupráci s Jakubom Hríbikom a Jakubom Spiszakom z PULP studia, ktorí album tiež mixovali a koprodukovali," približuje nahrávku Viktor Ori.

"Nachádza sa na ňom desať skladieb a už teraz predstavuje najvážnejší projekt, na akom som doteraz pracoval. Album uzatvára cover skladby Biely deň od Kataríny Málikovej, ktorá o albume povedala, že je Postalgiinou sestrou. To pre mňa veľa znamená, keďže jej Postalgia ma pri tvorbe veľmi zasiahla aj ovplyvnila," dodal.

Album plný "weltschmerzenu"

"Debutový sólový album Viktora Oriho Lepsie nebolo nikdy dobre nebude je albumom veľmi rôznorodým, komplexným, ale aj priamočiarym. Žánrovo aj tematicky. Ide o album plný weltschmerzenu," opisuje nahrávku vydavateľstvo Weltschmerzen. Jeho názov je v nemčine spojením slov "svet" a "bolesti" a vyjadruje pocit smútku a beznádeje v súvislosti so stavom sveta.

Veľa nádeje na albume skutočne nenájdete, ide o surovo úprimnú výpoveď o vnímaní sveta citlivou dušou umelca. Hudba a témy albumu sú sužujúce, trýznivé a hlboko radikálne. Ori vykresľuje o súčasnom svete pochmúrny obraz vystihujúci dobu, ktorú žijeme. Je výpoveďou chvíľami subjektívnou a osobnou, inokedy univerzálnou, všeobecnou, generačnou. Vždy však hlboko úprimnou a politickou.

Beznádej tak drásajúca, že núti nevzdať sa

Viktorovi sa na sólovej nahrávke podarilo skomprimovať pätnásťminútové eposy Shallov do "takmer rádiových takmer pop-songov" a prvýkrát sa objavujú v jeho hudbe slovenské texty. Tie sú nielen pochmúrne a znepokojujúce, ale aj bystré, dráždivé, miestami až cynické. No možno je to práve tento "odpojený" a realistickejší spôsob prežívania sveta, ktorý umožňuje určitú úľavu a zmierenie. A zároveň nabáda k činnosti.

Podobný vibe niesol minulý týždeň aj Oriho koncert v petržalskom Klube Za zrkadlom (reportáž). Temná atmosféra a bezútešnosť skladieb totiž vyvolávajú nielen súcit a pochopenie, ale aj automatickú protireakciu (typickú pre lovca v ohrození). Nútia nájsť v sebe silu zodvihnúť hlavu a premeniť pocity beznádeje na energiu, ktorá dodáva chuť tvoriť lepší (mikro)svet aspoň vo svojej komunite – pretože to má zmysel vždy, aj keď globálne možno skutočne "lepšie nebolo nikdy dobre nebude".

Album vychádza ako digitálny release na Bandcampe vydavateľstva Weltschmerzen a na všetkých známych hudobných platformách (Spotify, Youtube, atď.).

Vznik a vydanie albumu bolo podporené z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia, Kult Minor – fond na podporu kultúry národnostných menšín a Sociálnym a kultúrnym fondom SOZA.

Text: TS Weltschmerzen + Patrik Marflák