Máloktorá česká kapela môže povedať, že má v USA odohraných viac ako 800 koncertov. Reč je o skupine Už jsme doma, ktorá už bezmála 40 rokov neúnavne cestuje po svete a reprezentuje českú alternatívnu kultúru v zahraničí. Počas ich tohtoročného amerického turné stihla za 33 dní obísť celé Spojené štáty dookola a pripísať si tak na tamojšom kontinente ďalších 29 koncertov.

Najprv bolo v New Yorku nutné požičať si auto a zariadiť rôzne úradné veci. Prepravovať lietadlom aparatúru je neekonomické, a tak ďalším krokom bolo zaobstaranie nástrojov a hudobného vybavenia. Podľa kapely je paradoxne lacnejšie si nástroje kúpiť, než ich požičiavať, a tak s pomocou priateľov celú sadu nakúpili na internete a tá na nich čakala v Providence, kde sa uskutočnil prvý koncert.

Ich cesta potom viedla západným smerom po severnej časti vnútrozemia cez Chicago, Denver, Boise až do Seattlu, najzápadnejšieho a najsevernejšieho bodu tohto turné. Odtiaľ pokračovali južne po západnom pobreží cez Oregon a Kaliforniu až do San Francisca a potom ešte južnejšie do Los Angeles, odkiaľ sa ich smer stočil späť na východ a postupne cez Arizonu, Texas a Severnú Karolinu došli späť do New Yorku. Počas cesty boli každú chvíľu v inom časovom pásme, ráno pri mori, cez deň v púšti v tropických teplotách, večer vo veľkomeste a druhý deň ráno v horách s teplotami tesne nad nulou.

"Dlho sme v Amerike nehrali, tak sme boli zvedaví, ako sa tamojšie pomery za tú dobu zmenili," líči frontman kapely Miroslav Wanek. "Čo sa týka klubov, tak posun k lepšiemu bol naozaj badateľný, hlavne v ich technickej vybavenosti. Prakticky na všetkých miestach sme sa mohli tešiť skvelému zvuku. Aj divácka návštevnosť koncertov nás veľmi milo prekvapila, čo po toľkých rokoch bola veľká neznáma. Ale prišla nová generácia a vyzerá to, že sme ju zaujali rovnako ako tie predchádzajúce."

A ako že sa vlastne podarilo takto rozsiahlu koncertnú šnúru dohovoriť? "Počas tých dvoch desiatok turné v minulosti sme sa stretávali s mnohými hudobníkmi a hrali v stovkách klubov. Niektoré kontakty zostarli, ale mnoho ich zostalo aktívnych. Jedným z tých, s ktorými sme strávili mnoho desiatok koncertov na jednom pódiu bol aj Erik Carter a ten si založil agentúru Uncle Booking. Takže sme ho oslovili a on počas rekordne krátkej doby dojednal všetky koncerty. Okrem iného aj preto, lebo jeho sieť kontaktov sa sčasti kryla s tými našimi a tiež preto, že zastupuje napr. skupinu Sleepytime Gorilla Museum, ktorá bývala naším najbližším partnerom. Zvyšok organizačných náležitostí bol potom na nás. Tomuto turné predchádzal takmer rok príprav a byrokratických nástrah, ktorých zoznam by vydal na knihu," vysvetľuje Wanek.

"Zvládli sme to hlavne vďaka množstvu kamarátov a podporovateľov, ktorí boli ochotní nám po celý čas pomáhať. Samotné turné už bola potom vlastne čerešnička na torte, ale organizačných nástrah bolo aj po ceste stále veľmi veľa a bolo treba im venovať pozornosť a množstvo času a energie. To bolo možno viac vysiľujúce, než samotné hranie a cestovanie," dodáva.

Skvelým naviazaním na tradíciu z 90. rokov bolo aj to, že tretinu turné s UJD odohrala kapela Free Salamander Exhibit, čo sú sčasti hudobníci zo skupiny Sleepytime Gorilla Museum, s ktorými sa takéto paralelné turné odohrávali kedysi veľmi často a diváci si tak mohli vychutnať dokonalú spriaznenosť oboch kapiel aj v rámci špecifického a nezvyklého štýlu, ktorý obe skupiny produkujú.

"Na turistiku nebýva nikdy veľa času. Také množstvo odohraných koncertov, k tomu 17 000 km a viac ako 218 hodín čistého času stráveného v aute to len potvrdzuje. Nejaké zásadné turistické zaujímavosti sme ale predsa len stihli. Pretože náš bubeník bol v Amerike prvýkrát, nemohli sme vynechať najznámejšie turistické zaujímavosti ako Niagárske vodopády, národný park Redwood, San Fransico, Las Vegas alebo Grand Canyon. A došlo aj na kúpanie v Tichom oceáne," rozpráva Miroslav Wanek.

Jednou zo zaujímavostí tohto turné bolo, že Už jsme doma napríklad odohrali koncert priamo v halloweensky večer. "Bolo naozaj vtipné hrať pre sálu plnú kostlivcov, zombíkov a čarodejníc," smejú sa členovia kapely. Turné zároveň prebiehalo počas vrcholenia prezidentských volieb. "Občas sa nás niekto na ulici snažil zaregistrovať k voľbám a pri domoch sme videli veľa cedulí, ktoré dávali najavo sympatie k tomu či onému prezidentskému kandidátovi, ale žiadne nepokoje sme nikde našťastie nezaznamenali," zhodujú sa.

Na budúci rok kapela oslávi 40 rokov existencie, a tak už teraz pripravuje veľké množstvo najrôznejších akcií a ďalších zahraničných ciest. "Turné po Spojených Štátoch sa nám tam už nezmestí, ale už sa začína pracovať na turné v máji 2026 a záujem je obrovský. Je možné, že v USA vyjde aj kniha textov, že sa v rámci turné zorganizuje aj výstava Martina Velíška atď. Plánov je veľa a som veľmi rád, že sa návrat do USA, ako to vyzerá, podaril," uzatvára Miroslav Wanek.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Robin Suchánek.