Vianočný darček dostanú tento rok priaznivci cyklu koncertov City Sounds už v dvojtýždňovom predstihu. Vo štvrtok 10. decembra príde do Veľkého koncertného štúdia Slovenského rozhlasu zaspievať Ida Kelarová. Spoločnosť jej bude robiť Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a najšikovnejšie rómske deti z detského speváckeho zboru Čhavorenge.
Niet pochýb o tom, že pôjde naozaj o emotívnu skúsenosť. Veď kto iný by sa vedel bez predsudkov a maximálnym precítením vložiť do čara hudby, najmä počas adventu, ak nie deti, ktoré sa na Vianoce ešte stále dokážu úprimne tešiť? Táto autentickosť sa však bude spájať aj so smútkom nad trápeniami, ktorý Rómovia piesňami vyjadrujú. Práve nefalšovaná emocionalita robí rómsku kultúru, hlavne hudbu, príťažlivú aj pre iné národnosti.
Zbor Čhavorenge zostavila Ida Kelarová z detí z Brna, Valašského Meziříčí, Prahy, Hradce Králové, Rokycan a rôznych rómskych osád a na Slovensku: Lenartov, Raslavice, Šaca, Rakúsy, Lomnice, Hlboké, Poltár a rómska osada v Liptovskom Mikuláši. Výsledkom je dojemný večer a nezabudnuteľný zážitok, ktorý je podľa Kelarovej jednou z osvedčených ciest, ktorou majoritná spoločnost často prehodnocuje svoje názory na Rómov.
Dospelých Slovákov bude v tomto predvianočnom čase zastupovať Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Adrian Kokoš. Okrem toho vystúpia aj skladateľ, spevák a gitarista Desiderius Dužda, aranžér a kontrabasista Jozef Fečo, ktorý bude spevácky zbor sprevádzať na klavíri. O svoje umenie sa tiež podelí vynikajúci mladý tanečník a spevák Oto Bunda, spevák a hudobník Jan Dužda a ďalší.
Ida Kelarová (rod. Bittová) je speváčka, zbormajsterka, muzikantka, hudobná aranžérka a producentka, ktorá je neprehliadnuteľnou osobnosťou súčasnej európskej hudby. Pochádza z hudobnej rodiny. Študovala hru na violončelo a klavír na Janáčkovom konzervatóriu v Brne. Za svojho najväčšieho učiteľa považuje svojho otca Kolomana Bitta, vynikajúceho muzikanta, ktorý hudbou žil. Časť života strávila vo Veľkej Británii, Dánsku a Nórsku, v roku 1995 sa však vrátila do Českej republiky.
Vo svojej práci vychádza zo znalostí a skúseností, ktoré načerpala v západnej Európe, inšpiruje sa však východnými a rómskymi koreňmi. Azda jej najznámejšou je 20-ročná práca s ľudským hlasom pod hlavičkou školy ISHV (International School for Human Voice), ktorú sama založila. V 1999 založila občianské združenie MIRET kde svoje úsilie sústredí na pomoc talentovaným rómskym deťom a mládeži.
Redakciu Hudba.sk informoval Matej Šálek z usporiadateľskej agentúry City Sounds of Bratislava. Viac sa dozviete na www.facebook.com/csbratislava.