Hlavná stránka

>

Správy

>

Janais má novinku Domov, odpremiérovala ju na stretnutí mládeže s pápežom

Janais má novinku Domov, odpremiérovala ju na stretnutí mládeže s pápežom

16.09.2021 - 16:30 | redakcia

Speváčka Janais predstavuje novú pieseň Domov. Skladba je o návrate k blízkemu človeku, k starej láske, ale aj o návrate na rodnú hrudu. Videoklip sa nakrúcal v romantickom prostredí Hornej Maríkovej na chalupe pod lesom, ku ktorej sa dá dostať len pešo. Emotívna pieseň mala premiéru na stretnutí mládeže s pápežom Františkom v Košiciach.


Nežná, láskavá a emotívna. Taká je novinka Domov od slovenskej speváčky a skladateľky Janais, ktorá je autorkou hudby aj textu. Pieseň sa nahrávala počas leta v Basem3nt studiu v Prešove u Randyho Gnepu. Hudobne na nej spolupracovalo osem hudobníkov, ktorí v aranžmánoch spojili rôzne hudobné nástroje - od mandolíny, cez akordeón, až po husle, tympany a harfu.

"Pieseň Domov vznikla za klavírom asi pred pol rokom, najprv ako jednoduchá melodická linka, no už vtedy vo mne vzbudila silnú emóciu. Chvíľu trvalo, kým som našla vhodnú inšpiráciu na text. Téma návratu domov ma zaujala najviac, keďže už 15 rokov žijem mimo svojho rodného kraja. Napísala som preto text o návrate k blízkemu človeku, k starej láske, ale aj o návrate na rodnú hrudu. Verím, že každom z poslucháčov vyvolá vlastné spomienky a emóciu," hovorí Janais.

Skladateľka a textárka odpremiérovala novinku na koncerte pri príležitosti historickej návštevy pápeža Františka na Slovensku. V Košiciach zaspievala spolu s Martinom Husovským z kapely Komajota aj hymnu stretnutia mladých. "Spievať a zároveň vidieť prichádzať Svätého Otca bol pre mňa jeden z najsilnejších zážitkov v mojom živote. Bola som šťastná a poctená, že sme s Martinom mohli umocniť v ľuďoch úžasnú atmosféru, ktorá na stretnutí panovala," vyznala sa speváčka.


S námetom na videoklip k piesni Domov prišla samotná Janais, o scenár, kameru a réžiu sa opäť postaral Jakub Šteinecker, s ktorým spolupracuje dlhodobo. Videoklip sa nakrúcal koncom augusta v Hornej Maríkovej na chalupe pod lesom.

"Keďže som svojich starých otcov nepoznala, myslím, že som prišla o mnohé zážitky a spomienky. Práve vzťah so starými rodičmi v nás v detstve buduje pocit domova a bezpečia, preto som si ho chcela pripomenúť aspoň videoklipom. Starého otca stvárňuje herec Michal Gazdík z Martinského divadla a jeho vnučku, čiže mňa, hrá Ela Dolinková. S pánom Gazdíkom sme sa prvýkrát videli až v deň nakrúcania, no bola to veľmi milá spolupráca. Ela je dcérou našich kamarátov a skúsenosti pred kamerou už nabrala v projekte Spievankovo. Aj keď má len osem rokov, nakrúcanie ju bavilo, pred kamerou bola prirodzená a režisér Jakub si ju veľmi pochvaľoval," vysvetľuje speváčka. 

Kvôli nepriaznivému počasiu sa nakrúcanie klipu v poslednej chvíli presúvalo z jedného dňa na druhý. Dokonca hrozilo, že sa zruší. "Nakrúcanie nám vyšlo akurát na prvý upršaný týždeň po dlhom období slnka. Ak by sa počasie neumúdrilo aspoň na jeden deň, znamenalo by to, že nám padne celý klip. Navyše sme v deň natáčania zistili, že sa k chalupe nedá dostať autom. S celou technikou to bolo dosť náročné a zapotili sme sa hneď v úvode dňa. Nerátali sme ani s ovcami, ktoré sa pásli na pozemku, kde sme točili. Občas chceli byť silou mocou na kamere a museli sme ich odháňať. Keď sa Elka podľa inštrukcií režiséra rozbehla po lúke, ovce sa rozbehli za ňou a viackrát sme ju museli ratovať," uzatvára s úsmevom Janais.

Speváčka a skladateľka plánuje ďalej koncertovať aj tvoriť. Najbližšie ju fanúšikovia môžu vidieť 26. septembra na Hodovom pikniku vo Vodárenskej záhrade v Karlovej Vsi. Na Vianoce chystá opäť spoločnú pieseň so ženskou speváckou skupinou Miľpošanka.

Janais spieva v slovenčine, angličtine a francúzštine. Jej charakteristický pop s prvkami folku a šansónu si získava poslucháčov všetkých vekových kategórií. Vyštudovala francúzsky jazyk na Univerzite Komenského v Bratislave a na Univerzite Michel de Montaigne v Bordeaux vo Francúzsku. Debutovala albumom Svetaboj v roku 2009. Nasledovali albumy Eufória (2013), Vianočná Janais (2015) ocenený zlatou platňou a ostatný album Ilúzie (2018).

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Nora Krchňáková. Tlačovú správu sme upravili. Viac sa dozviete na oficiálnych stránkach www.janais.sk a www.facebook.com/janais.sk.

Foto: Jakub Šteinecker


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti