Hlavná stránka

>

Správy

>

Silný debut na záver roka: Nina Berglová vydáva album Inou krajinou

Silný debut na záver roka: Nina Berglová vydáva album Inou krajinou

16.12.2020 - 11:30 | redakcia

Rok 2020 priniesol domácej hudobnej scéne nemálo starostí. Udiali sa však aj pozitívne veci a v náročných časoch vzniklo množstvo kvalitných nahrávok. Patrí medzi ne aj debut skladateľky a speváčky Niny Berglovej. V spolupráci s jazzmanom Štefanom Bartušom kreatívne uchopila folklórne melódie a fragmenty piesní z rôznych lokalít Slovenska a vdýchla im nový život.


Nina Berglová je na slovenskej hudobnej scéne novou tvárou, no vďaka svojmu talentu a štúdiu hudby v zahraničí debutuje s vyzretým materiálom, v ktorom sa elegantne pohybuje medzi žánrami. Má blízko k jazzu, európskej klasickej hudbe, elektronike a popu, základným východiskom nahrávky sú však ľudové melódie a texty. S tvorbou albumu jej pomohol kontrabasista a hudobný producent Štefan "Pišta" Bartuš, ktorý je vyhľadávaným jazzovým hudobníkom s viacerými medzinárodnými referenciami.


Na cestu folklórnej fúzie ju priviedlo Taliansko

"K hudbe ma to ťahalo od útleho veku. Chodila som na ZUŠ-ku, na klavír a spievala som v zbore. Túžba naučiť sa po vysokej škole ešte jeden jazyk ma priviedla do hudobníckej komunity v Taliansku a v sicílskej Messine som vyštudovala jazzový spev na konzervatóriu," rozpráva Nina svoj hudobný príbeh, v ktorom nakoniec Taliansko zohralo kľúčovú úlohu.  

"Štúdium v Messine bolo pre mňa nesmierne obohacujúce a inšpiratívne. Mala som šťastie na skvelých učiteľov. Taliani majú obrovský hudobný aj kultúrny prehľad, možno aj preto, že ich nezastihol komunizmus. Ich hudobníci sú veľmi tvoriví a experimentálni. Vďaka štúdiu som sa dostala k mnohým zaujímavým podnetom a hudbe. Na konzervatóriu ma zároveň všetci veľmi podporovali v tom, aby som rozvíjala a kultivovala to, odkiaľ som prišla," hovorí Nina Berglová.

Práve pozitívne reakcie talianskych poslucháčov na Berglovej koncertné aranžmány ľudovej piesne Daľi me moja mac odštartovali tvorivý proces albumu Inou krajinou. "Spätná väzba podnietila moju zvedavosť a uvedomila som si, že táto hudobná cesta by pre mňa mohla byť správna. Začalo ma tiež baviť vŕtať sa a hľadať zaujímavé melódie z nášho prostredia," vysvetľuje Nina a dodáva, že vtedy ešte netušila, že z toho všetkého nakoniec vznikne komplexné dielo.


Celá práca na projekte sa niesla v znamení veľkých zmien. Viaceré skladby aj nápady si prešli dlhšou genézou, pričom prvé fázy sa uskutočnili ešte počas Nininho pôsobenia v Taliansku, kde vzniklo mnoho hudobných nápadov, náčrt celého konceptu a väčšina príbehov. Záverečná fáza sa realizovala na Slovensku pod producentským vedením Pištu Bartuša, ktorý sa autorsky zaslúžil o väčšinu finálnych kompozícií a aranžmánov. Na albume ďalej spolupracovali hudobníci Alan Bartuš (klavír) a Dávid Hodek (bicie). O mix a mastering sa postaral Peter Preložník.   

Výsledkom je album, ktorý má pôvod v detailnom štúdiu rôznych folklórnych lokalít v našej zemepisnej šírke s cieľom vyskladať v mysli poslucháča vrstvy novej "vnútornej" krajiny. Do akej miery sa to podarilo, si môžete vypočuť na streamovacích službách aj na webe vydavateľstva Slnko Records, pod ktorým nahrávka Inou krajinou vychádza aj na CD.

Vznik albumu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko Records. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Jakub Gulyás


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti