Hlavná stránka

>

Správy

>

Sopranistka Eva Šušková prichádza so sugestívnou nahrávkou Mŕtvy

Sopranistka Eva Šušková prichádza so sugestívnou nahrávkou Mŕtvy

17.01.2022 - 15:00 | redakcia

Slovenská sopranistka Eva Šušková, známa najmä svojou interpretáciou diel súčasných skladateľov, prichádza s ďalšou novinkou. V spolupráci s renomovaným slovenským klaviristom Petrom Pažickým predstavuje album komornej hudby Mŕtvy, koncipovaný výlučne pre spev a klavír. Komorné CD vychádza pod hlavičkou vydavateľstva Hudobný fond.


Nový album zachytáva tri vokálne cykly už nežijúcich autorov našich končín - Jána Cikkera, Ladislava StančekaJána Levoslava Bellu. Ústrednou niťou, ktorá piesne navzájom prepája, je bolesť rodiča zo straty dieťaťa. Táto hudobná reakcia na azda najtragickejšiu skutočnosť ľudskej existencie, kedy rodič pochováva svoje vlastné dieťa, je najzreteľnejšia v ústrednom cykle Ladislava Stančeka Mŕtvy, podľa ktorého je nahrávka aj pomenovaná. Stančekov cyklus predstavuje odkaz na umenie vojnových rokov, pre ktoré bolo charakteristické absurdné umieranie mladých.

"Noty znovuobjaveného cyklu Mŕtvy mi pred rokmi priniesol skladateľ Vladimír Godár. Z diela som zostala úplne užasnutá, hoci som si myslela, že tie piesne nikdy nedokážem zaspievať, pretože sú veľmi silné. Umelecky spracovaná téma smrti vlastného dieťaťa je niečo, čo sa ma bytostne dotýka. Rok som okolo tých nôt chodila, až pokým som sa nerozhodla zaspievať tento program na koncerte v Albrechtine," uvádza Eva Šušková.


Sedem piesní cyklu je skomponovaných na texty rovnomennej básnickej zbierky Andreja Žarnova – najvýraznejšieho básnika 1. Československej republiky, ktorý kvôli represáliám vtedajšieho politického režimu upadol takmer do zabudnutia. Žarnov v zbierke opisuje tragickú skúsenosť zo smrti osemročného syna a traumatický zážitok z jeho pitvy, ktorú ako lekár-patológ sám vykonal.

"Cyklus je náročný nielen po technickej, ale aj interpretačnej stránke. Má obrovský rozsah - ide už o expresionistický spôsob spievania, podobný ako pri Schönbergovych dielach. Ide o klasickú interpretáciu diela, ktoré si ale vyžaduje viac, než len bezduché spievanie fráz. Keď sme cyklus s Petrom Pažickým predstavili prvýkrát, dostali sme od ľudí spätnú väzbu, že to je presne to, čo im v umeleckom svete chýba - témy, ktorých sa veľmi nedotýkame," dopĺňa Šušková.  

Nápad na nahrávku však napriek pozitívnej odozve prichádza až po rokoch. Otázka, s čím dielo dramaturgicky spojiť, predstavuje pre umelcov množstvo hodín hľadania a študovania. Jednotiacou líniou sa stáva obdobie vzniku a téma smrti. Uprostred 2. svetovej vojny napísal Ján Cikker piesňový cyklus O mamičke. Piesne pre hlboký hlas a klavír Cikker venoval osobe, ktorá mu je po celý život najbližšia – svojej mame. Troj-časťové dielo vzniklo v roku 1940, ktorého tragickosť najviac cítiť práve v druhej piesni Doma, skomponovanej na text básne Andreja Guotha.

Posledný komponent nahrávky predstavuje cyklus Matka nad kolískou. Vôbec prvý piesňový cyklus v slovenčine z pera Jána Levoslava Bellu vznikol až v období jeho staroby. 81-ročného skladateľa inšpirovali k tvorbe básne Petra Bellu-Horala. "Tie skladby pôsobia ako bežné uspávanky, no po hlbšom zamyslení sa nad textom človek pochopí, že sú to uspávanky, ktoré spieva matka mŕtvemu dieťaťu. Hudba Jána Levoslava Bellu je veľmi odovzdaná. Po cykle O mamičke a cykle Mŕtvy príde na záver uspávanka, ktorá sa s tým dieťaťom ešte rozlúči a dopraje jeho malej detskej duši pokoj," uzatvára Šušková.

Album Mŕtvy prináša silný odkaz odvážnemu poslucháčovi, ktorý sa nebojí ponoriť sa do klasickej expresívnej hudby a nachádzať v nej odpovede na zložité otázky života a smrti. Všetky podrobnosti o albume nájdete na stránke vydavateľstva Hudobného fundu - Musica Slovaca.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk za Hudobný fond poskytol Robert Pospiš. Správu sme upravili. Viac sa dozviete na stránkach www.hf.skwww.facebook.com/hudobnyfond.sk.

Foto: Real Music House


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti