Rok 2023 začal pre mladú slovenskú speváčku a skladateľku Ninu Kohout veľmi úspešne. V najbližších dňoch ju čaká účasť na festivale Eurosonic v holandskom Groningene, kde sa spolu so sláčikovým kvintetom predstaví pred stovkami hudobných profesionálov z celého sveta.


Najväčší európsky showcaseový festival a hudobnú konferenciu Eurosonic každoročne navštevujú tisícky ľudí z hudobného biznisu, ktorí sa na pár dní stretnú v 200-tisícovom "študentskom" meste Groningen, aby objavili najnovšie európske hudobné talenty. Slovensko bude tento rok zastupovať trojica interpretov - kapela post-punková kapela 52 Hertz Whale, hudobníčka a zvuková umelkyňa Adela Mede a jeden z najväčších domácich talentov svojej generácie Nina Kohout.

19-ročná umelkyňa, ktorá na Radio_Head Awards 2020 získala cenu Objav roka, už na Eurosonicu vystúpila v roku 2019 ako speváčka kapely Autumnist. V rámci fokusu na českú a slovenskú scénu sa vtedy na podujatí predstavilo 10 kapiel a projektov zo Slovenska (reportáž). Teraz je naša účasť skromnejšia, no všetky tri projekty sú výnimočné a môžu v konkurencii stoviek iných umelcov zaujať. Nina Kohout vystúpi vo štvrtok 19. januára v dobrom čase o 20:30 v útulnom a obľúbenom priestore Forum Rabo Studio.

O priebehu tohtoročného Eurosonicu vás budeme informovať aj na Hudba.sk, keďže po štyroch rokoch od pamätného ročníka 2019 budú súčasťou slovenskej výpravy aj dvaja členovia nášho redakčného tímu.

Umelecké stvárnenie prežívania tlakov spoločnosti

Pre umelcov na showcaseových festivaloch je dôležité zaujať už pred samotným vystúpením. Často preto majú načasované vydanie noviniek práve pred konaním podujatia. To je aj prípad slovenskej speváčky, ktorá len deň pred svojím odchodom do Holandska predstavila svoj vôbec prvý videoklip. Spoločne s jeho tvorcami sa rozhodla obrazovo stvárniť skladbu Moonlight, ktorá vyšla koncom roka 2021 na značke Deadred Records ako prvý singel z jej debutového EP Pandemonium. Za réžiou tajomného a miestami znepokojujúceho videoklipu stojí Daniela Sláviková, jeho kameramankou je Gabriela Kubíková a producentom Patrik Kubizna, ktorého s autorkami spája dlhodobá spolupráca.


Spomedzi všetkých rovín pôsobivej skladby Moonlight je tou najdôležitejšou satirické zobrazenie spoločnosti, ktorá sa neustále za niečím náhli a prostredníctvom umelo vytvorených ideálov človeka tlačí do neúprimných pozícií. V centre jej hlučných poznámok a nežiadaných rád sa Nina snaží nájsť seba a identitu, ktorá je v súlade s jej vlastnou skutočnosťou. Pieseň, ktorá jej aktuálne priniesla ďalšiu nomináciu na Rádiohlavu, bola označená ako skladba dňa prestížnym americkým rádiom KEXP. 

"Moonlight je mierne bizarným valčíkom, ironickým výsmechom samého seba a svojej vlastnej strojenosti. Široko sa škerí na tých, ktorí sa neprestajne za niečím, no tragicky vôbec nevedno za čím, dychtivo náhlia. Pieseň sa konkrétne venuje otázke hľadania samého seba a svojho miesta v spoločnosti, ktorá kričí väčšinou príliš hlasno na to, aby človek dokázal počuť sám seba. Pieseň Moonlight vznikla práve vo chvíli, kedy som opakovane zlyhávala v rozpoznaní svojho hlasu v hluku ostatných a túto úzkosť hudobne znázorňujem záverom, ktorý postupne naberá až nekomfortne rýchle tempo. Pieseň je sonickým príbehom znázorňujúci napriek satirickej náture a prítomnosti vtipu tragickú výpoveď," hovorí Nina Kohout.

Daniela Sláviková sa vo videoklipe snažila vizuálne zachytiť emóciu zmätku a frustrácie. "Nina sa zúfalo snaží nájsť samu seba vo svete pretvárky a falše. Avšak samu seba nedostihne, nechytí, pretože Nina je omnoho viac, ako niečo fyzické a konkrétne. Atmosféra je temná, tmavá, bordová, s lúčom nádeje modrého svetla - moonlightu. Nina v zmätku uteká a snaží sa dostihnúť kameru. Kamera je v odchádzajúcom aute, sníma Ninu cez zadné sklo, trasie sa spolu s autom a nerovnosťami vozovky. Nina bezradne stojí na ceste, postupne sa zmenšuje, až nakoniec úplne zmizne v diaľke. Kamera predstavovala Ninu samotnú," opisuje autorský zámer režisérka videoklipu.

Nina Kohout, nakrúcanie videoklipu Moonlight, 2023 Zdroj: Marie Zdráhalová
Pre atmosféru videoklipu bol veľmi podstatný výber lokácií. Nakoniec sa tím rozhodol pre socialistickú architektúru. Interiéry videoklipu sa nakrúcali v Trenčíne a exteriér lesa v Bratislave.

"Priestory ako Okruhový Dom Armády v Trenčíne pôsobia masívnym, pompéznym dojmom, sú to reprezentačné priestory s nádhernou architektúrou. Predstava Niny bola od začiatku o priestoroch a barokovej atmosfére čohosi veľkolepého, väčšieho, ako sme my sami, kde človek tápa, hľadá a je obklopený pozlátkom. My sme sa rozhodli pre socialistické priestory, ktoré takisto pôsobia pomerne veľkolepo a majú nevšedný štýl, ktorý často pripomína atmosféru mysterióznych filmov Stanleyho Kubricka. Práve tajomstvo, tmavé farby a odtiene červenej a bordovej, zaujímavé tvary a svetlá, odlesky a odrazy, sú všetko prvky, ktoré nám pomôžu vystihnúť atmosféru hľadania a tápania hlavnej postavy," dodáva Daniela Sláviková.

Videoklip vznikol aj vďaka podpore Trenčín 2026, európskeho hlavného mesta kultúry, ktoré sa rozhodlo podporiť tvorbu videoklipov prostredníctvom celoslovenskej otvorenej výzvy. Nina Kohout a Daniela Sláviková presvedčila odbornú porotu svojou profesionálnou prihláškou a autorským konceptom.

Aj skladby z debutového EP Pandemonium predstaví Nina Kohout naživo 13. apríla v Košiciach v priestoroch DKC Veritas. Vstupenky sú už teraz v predaj v sieti Predpredaj.sk.  Novinky Niny Kohout môžete sledovať na jej oficiálnej stránke www.ninakohout.com a sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

Redakciu Hudba.sk informoval Patrik Kubizna. Správu sme upravili a doplnili.