Hlavná stránka

>

Správy

>

V Kine Lumiére uvedú dokument Frank Zappa: Vlastnými slovami

V Kine Lumiére uvedú dokument Frank Zappa: Vlastnými slovami

17.02.2018 - 13:00 | redakcia

V bratislavskom Kine Lumiére uvedú 21. februára o 20:30 hodine dokument o legendárnom muzikantovi a filmárovi Frankovi Zappovi od nemeckého režiséra Thorstena Schütteho. Snímku Frank Zappa: Vlastnými slovami (2016) premietnu v rámci cyklu Music & Film, pričom pôjde o jej jediné uvedenie na Slovensku.


"Frank Zappa je v cykle Music & Film povinná jazda. Jeho filmy a záznamy koncertov boli na kvalitných digitálnych nosičoch donedávna nedostupné, a tak, keď sa v roku 2016 v programe prestížneho festivalu Sundance objavil dokument Frank Zappa: Vlastnými slovami, zbystril som pozornosť. Ako novinka už musel byť na digitálnom nosiči a bolo len otázkou času a peňazí, kedy sa ho podarí získať. Podarilo sa. A je tak trochu symbolické, že jedinečnú príležitosť pozrieť si ho v bratislavskom Kine Lumi?re budú mať diváci v roku, kedy si pripomenieme 25. výročie od smrti Franka Zappu," uviedol dramaturg cyklu Miro Ulman.

Snímka Frank Zappa: Vlastnými slovami podľa Ulmana divákom ponúka "komplexný obraz umelca". "Postavený je na jednoduchom a vynaliezavom strihu výlučne historických záznamov a zameriava sa hlavne na vzťah Zappu k médiám. Uvidíte napríklad Zappovo vystúpenie v televíznej show Steva Allena, ktorý sa v roku 1963 pripojil k Zappovi v improvizovanej skladbe pre dva bicykle, nahraný zvuk a orchester. Aj to, ako Zappa do rozhovorov dostával i často neočakávané, uštipačné komentáre o štáte a náboženstve, hudobnom priemysle a kultúre mládeže. Ale aj Zappu ako bojovníka za slobodu prejavu umelcov, ako hudobníka, dirigenta i aranžéra, a tiež ukážky z jeho vystúpení i filmov. Je veľkým potešením sledovať ho na pódiu počas jeho, v mnohých prípadoch doteraz nikdy nevidených, koncertných vystúpení,“ priblížil dokument dramaturg.

Thorsten Schütte, ktorý je Zappovým veľkým fanúšikom, pripravoval spomínaný film osem rokov, pričom nazhromaždil množstvo rozhovorov a vystúpení z troch desaťročí umelcovho života. "Keď Schütte na svojich cestách navštívil nejakú televíznu stanicu alebo produkčnú spoločnosť, nikdy sa nezabudol opýtať: 'Čo tu máte o Zappovi?’ A čím viac klenotov nachádzal, tým viac ho to povzbudzovalo, aby v tejto činnosti neprestával. Vedel, že vdova po Zappovi po jeho smrti založila organizáciu Zappa Family Trust, ktorá v súčasnosti vlastní veľký hudobný a iný kreatívny materiál. Rok a pol sa pokúšal o osobné stretnutie, aby mohol rodine ukázať, čo všetko našiel, a osobne vysvetliť svoj zámer. Nakoniec sa to podarilo a aj napriek podpore rodiny práca na projekte trvala dlhých osem rokov," dodal Miro Ulman s tým, že výsledkom Schütteho snáh je unikátny 90 minút trvajúci dokument.


Frank Vincent Zappa je známy napríklad vďaka spolupráci s kapelou The Mothers of Invention, s ktorou vydal v roku 1966 debutový album Freak Out!. Štúdiovku zaradil v roku 2003 americký dvojtýždenník Rolling Stone medzi 500 najlepších albumov všetkých čias. Svoju prvú sólovú nahrávku Lumpy Gravy uviedol Zappa na trh v auguste 1967. Vo svojej tvorbe rád experimentoval, pričom miešal rock, džez, klasickú hudbu či elektroniku. Vyskúšal si aj prácu s filmom. Zomrel 4. decembra 1993 na rakovinu prostaty. Dožil sa 52 rokov.

Zdroj: SITA
Foto: AP Photp


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti