V stredu večer sa mali v bratislavskom NTC odovzdávať ceny Radio_Head Awards za rok 2019, no žiadna veľká slávnosť slovenskej hudby sa napokon nekonala. Udeľovanie hudobných cien bez ocenených hudobníkov je naozaj raritou, no aj takéto neštandardné riešenia prináša situácia, v ktorej sme sa všetci ocitli vďaka pandémii nového koronavírusu.

Rádio_FM, ktoré hudobnú anketu organizuje už 12 rokov, mená víťazov oznámilo vo svojom vysielaní, ale aj prostredníctvom videa, ktoré ste mohli včera od 19:00 sledovať online a môžete si ho pozrieť aj zo záznamu na Youtube. Hlavnou postavou bol moderátor Martin Staňo v rúšku, ktorý postupne uvádzal víťazov jednotlivých kategórií. Tak ako minulý rok, hudobníkov nominovaných v hlavných kategóriách (štyri poslucháčske ceny a Cena novinárov) v samostatnej dokrútke roastoval komik Joe Trendy, ktorý ich ani tentoraz nešetril.


Formu domácich či outdoorových dokrútok mali aj ďakovačky ocenených. Objav roka The Curly Simon dokonca nahral aj svoje vystúpenie, takže fanúšikovia neboli úplne ukrátení ani o túto tradičnú súčasť každého odovzdávania hudobných cien. Zaujímavosťou je, že za projektom stojí Simon Štubniak, ktorý v tejto kategórii bodoval aj pred rokom so svojou kapelou Don't Trust Butterflies.

Ďalšie ceny získali Ultrazvuk (Debut roka), Billy Barman (Singel roka), Gleb (Album roka podľa poslucháčov a cena Nahrávka roka v kategórii Hip-hop/Rap/R&B), Katarína Máliková (Album roka - Cena novinárov), drum&bassový producent Dephzac (Elektronická hudba), Morna (Hard & Heavy), Martin Geišberg (World Music/Folk), David Kollar (Jazzová hudba), Lukáš Borzík (Klasická hudba) a Miroslav Tóth a Shibuya Motors (Experimentálna hudba). V prípade posledných menovaných je to vôbec prvýkrát, čo bola v jednej kategórii udelená cena za dve nahrávky. Porota odborníkov na experimentálnu hudobnú scénu sa tak rozhodla pre rovnosť hlasov, aj keď väčšinou sa v takejto situácii robí tzv. rozstrel.


Spomienka na Ďuďa a cena za prínos pre Milana Lasicu

Súčasťou tohtoročných Rádiohláv bola aj spomienka na zosnulého speváka a skladateľa Petra "Ďuďa" Dudáka z bratislavskej skupiny Hex plná archívnych záberov, ktoré doplnili úryvky z rozhovoru s Ďuďom o začiatkoch kapely a jej tvorbe. Silným momentom videa je aj dokrútka venovaná držiteľovi Ceny za prínos do hudby, ktorú tento rok získal Milan Lasica. O tom, čo jeho textárske umenie znamená pre slovenskú hudobnú scénu, rozprávali Vec, Zuzana Mikulcová, Nora Ibsenová z kapely Fallgrapp či Michal Kaščák. 

"Celý život som žil nielen s divadlom ale aj s hudbou. Sprevádzala ma na každom kroku a nevedel som si svoj život bez nej vôbec predstaviť. Preto ma veľmi potešila táto cena, ktorú som dostal teraz na staré kolená. Veľmi si ju vážim a ďakujem všetkým, ktorí sa zaslúžili o to, aby som ju dostal. A prajem vám - zdravie," povedal v ďakovačke zo svojej obývačky samotný umelec, ktorý nedávno oslávil 80. narodeniny.

Milan Lasica dostal Ocenenie za prínos do hudby Zdroj: facebook.com/radiohlavy
víťazi cien Radio_Head Awards za rok 2019 Zdroj: Radiohlavy.sk

Celkovo bol program tohto netradičného udeľovania cien vystavaný podľa tradičného scenára. Diváci tak videli všetko to, čo by videli aj na veľkoplošných obrazovkách v NTC, chýbala "len" živá hudba a autentická radosť z nej u divákov, ako aj spontánne reakcie ocenených na pódiu pri preberaní cien.

Na to si všetko si tak budeme musieť počkať do ďalšieho ročníka Rádiohláv. Rok 2020 napriek karanténe (a možno trochu aj vďaka nej) určite prinesie množstvo silných nahrávok. O tom, že aj ten minulý stál za to, svedčia okrem víťazov aj ostatné nominované albumy. Kedy naposledy ste mali toľko času na spoznávanie aktuálnej slovenskej hudby ako teraz?

Nominácie a víťazi Radio_Head Awards za rok 2019:

Album roka:

Gleb - Gauč Storytelling
Katarína Máliková - Postalgia
Korben Dallas - Bazén
Ultrazvuk - Ultrazvuk
Walter Schnitzelsson - Sugar Kids Won't Stop Screaming

Skladba roka:

Billy Barman - Červená armáda
Billy Barman - Doba doba
Don't Trust Butterflies - Late Night
FVLCRVM - Loose
Jana Kirschner - Dunaj


Debut roka:

Blanch - Delusion
Lyrik H - Ja
Milan André - Who Am I?
Nina Rosa - Discover
Ultrazvuk - Ultrazvuk

Objav roka:

Alan Murín
Brains For Sale
Kristína Mihaľová & Jakub Šedivý
Space Cats
The Curly Simon


POROTCOVSKÉ KATEGÓRIE:

Album roka / Cena novinárov:

Gleb - Gauč Storytelling
Katarína Máliková - Postalgia
Korben Dallas - Bazén
Lyrik H - Ja
Ultrazvuk - Ultrazvuk

Elektronická hudba:

Bobsan - 40x20
Dephzac - Against the Flow
Hey Emil - For the Record
Lannne - Descender
VI3E - INSIDE EPHip-hop / Rap / R&B:

Gleb - Gauč Storytelling
Kontrafakt - Real Newz
Pil C - 2086
Samey - XYZ
Ultrazvuk - Ultrazvuk

Hard & Heavy:

Ceremony of Silence - Oútis
ČAD - Zabi ma
Ions - Ions
Morna - Sentient Cultist
Stercore - Indifference


World Music / Folk:

Ľudová hudba Pokošovci - Pokošovci 2
Martin Geišberg - Na modrej planéte
Mojše Band - Zipserim (Oberzips)
Štefan Štec & Fajta - Duje vitor
Zuzana Mojžišová - Puščaňa

Jazzová hudba:

AMC Trio - Plus
David Kollar - Sculpting in Time
Juraj Griglák - From the Bottom
Ľuboš Šrámek - Perforomances
Nikola Bankov - Bright Future


Klasická hudba:

Evgeny Irshai - MNEMIRANET - 6 bratislavských koncertov
Lukáš Borzík - Slovo
Martin Burlas - Teror
Milan Paľa - CANTŪS MORAVIAE 1
Musica Aeterna a Martina Masaryková - Aria di bravura

Experimentálna hudba:

Frozen Wigwam - Penny Is Sad Or Dead
Miroslav Tóth - S'ihmon
Shibuya Motors - +
VAPORI del CUORE - Themes and Variations
Weltschmerzen - Weltschmerzen

ŠPECIÁLNE OCENENIA:

Cena za prínos do hudby: Milan Lasica

Cena Nadácie Advance Investments: Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý

Autor: Patrik Marflák
Foto: Facebook.com/radiohlavy