Už 1. júla sa na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch uskutoční špeciálne uvedenie filmu Vlny. Jeho režisérom a scenáristom je Jiří Mádl, ktorý na ňom pracoval vyše desať rokov. Dobová dramatická snímka, natočená podľa príbehu reálnych ľudí, zavedie divákov do Československého rozhlasu, kde sa odohráva tvrdý boj medzi novinármi a tajnými službami. Titulnú pieseň k špionážnemu thrilleru naspievali Jana Kirschner spoločne s Jurajom Benetinom.

Wande Hrycovej, ktorá je spolu s Monikou Kristl producentkou filmu Vlny, je známe, že si popri samotných filmoch a ich hereckom obsadení dáva záležať aj na titulných piesňach. Rada pritom spája rôznych interpretov, pri filme Čiara to boli IMT Smile a Ondrej Kandráč (Hej Sokoly), pri filme Známi neznámi zase Tina a Tomáš Maštalír (Jedno ráno). Tentokrát sa pre ústrednú filmovú pieseň rozhodla osloviť Matúša Valla zo skupiny Para.

"Téma, o ktorom hovorí film Vlny, je veľmi dôležitá. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to pripomienka minulosti – doby, ktorá sa už nikdy nevráti, film je však svojím príbehom aktuálny aj dnes. Keď sa ma Wanda pýtala, či nemám nejakú skladbu, ktorú by mohla použiť do filmu, zobral som do ruky gitaru a zahral jej pár akordov vrátane základného textu. Hneď sa jej to zapáčilo. Následne som pieseň pustil Janke a v obdobnom duchu, ako sme skladali skladby na posledný album Pary, sme nahrali aj pieseň Na tenkom ľade," priblížil Matúš Vallo vznik skladby.

"Matúš doniesol nápad. On mi vždy púšťa svoje nápady a u neho v kuchyni sme začali na piesni hneď aj pracovať. Hrala som na xylofóne, Matúš na gitare a postupne sme pieseň upravovali, škrtali a dopisovali, až napokon vzniklo základné demo. Keď sme si ho pustili, zistili sme, že má úplne magickú atmosféru. Následne sme s piesňou oslovili Juraja Benetina," doplnila spoluatorka skladby Jana Kirschner.

"Zavolal mi Matúš Vallo, ktorý sa mi ozval prvýkrát v živote na spoluprácu, následne mi poslal pesničku vo forme dema z kuchyne s takým detským xylofónom. Znelo to ako niečo od Velvet Underground. Pieseň mala hneď jasnú a silnú atmosféru. A keď som sa dozvedel, o čom je film Vlny, tak to do seba úplne zapadlo. Aj keď je to moderná skladba, tak niečo z toho obdobia, v ktorom sa film odohráva, sa nachádza aj v piesni. Nie je to úplne ľahká vec, ani text nie je úplne ľahký, ale aj napriek tomu obsahuje niečo povznášajúce – skladba disponuje určitou nádejou," doplnil Juraj Benetin.

Pesnička s posolstvom o zmierení

Text piesne obsahuje aj pasáž "kráčať s tými, čo idú s nami, a aj s tými, čo idú proti nám", ktorá je podľa Valla v dnešnej dobe kľúčovou myšlienkou. "Tento kúsok textu je úplne základným posolstvom celej pesničky. Pôvodne som tam mal 'baviť sa s tými, čo sú s nami, aj s tými, čo sú proti nám' a Janka to zmenila na 'kráčať s tými...', prepísala text do poetickejšej formy, čo sa mi páči. Je veľmi dôležité, obzvlášť v týchto časoch, neuzatvárať sa do svojich bublín a pokúsiť sa rozprávať aj s ľuďmi, ktorí s nami možno nesúhlasia, alebo s ktorými nesúhlasíme my," myslí si Matúš Vallo.

"Juraj v našej spoločnej komunikácii nazval túto pieseň 'zmierenie' a ja mám z nej tiež ten istý pocit. Hudba je naozaj dobrým prostriedkom na komunikáciu súčasných tém a to aj pre tých, ktorí nejdú len v tom našom prúde, ale ktorí idú či už oproti alebo proti nám. Umenie celkovo dokáže spojiť rozličné názory a ľudí, ktorí majú iné príbehy i iné životné výzvy. Dokáže nás dať dokopy. Vidíme to na koncertoch a v dnešnej dobe je to naozaj dôležité," dodáva Jana Kirschner

Juraj Benetin zase oceňuje tému filmu, ktorá má takisto presah do súčasnosti: "Veľmi sa mi páči, že vznikol film o novinároch, lebo v poslednom čase sa mi zdá, že zabúdame na to, akú úlohy v spoločnosti plnia. Je mimoriadne dôležité, aby sme si pripomenuli ich prácu a jej význam. Myslím si, že si nezaslúžia to, ako na nich časť spoločnosti aktuálne nazerá a je dobré, že sa oživujú najsilnejšie momenty histórie žurnalizmu vrátane toho, ktorý je zachytený vo filme Vlny."

Autorom videoklipu je Jakub Gulyás. Okrem scén s Janou a Jurajom nakrútených v Mestskom divadle v Žiline sa použili do klipu aj zábery z filmu Vlny. O finálny strih a postprodukciu sa postaral Jakub spoločne s Veronikou Wilk. "Žilina bola jediným miestom, kde sme sa kvôli plnému kalendáru mohli spoločne s Jurajom stretnúť a natočiť videoklip. Ráno som sem cestovala z Prahy a po nakrúcaní som sa presunula na koncert do Liptovského Mikuláša. Mali sme len pár hodín, ktoré sme využili do maxima," približuje Jana Kirschner.

"Milujem túto divadelnú budovu. Je to stavba z druhej svetovej vojny postavená rýchlo počas slovenského štátu a navrhnutá nemeckým architektom, inými slovami, úplne režimová totalitná stavba. Ale zároveň nádherná. A myslím, že aj táto budova je symbolom toho, že sa dá žiť, napríklad, aj s ťažkými momentami našej histórie, a to tým spôsobom, že o nich vieme, že si ich uvedomujeme a nezabaľujeme ich do nejakého balíka fráz a zjednodušení, a to je aj odkaz filmu Vlny," doplnil Juraj Benetin, ktorého hlavnou profesiou mimo hudby je architektúra.

nakrúcanie filmu Vlny, 2024 Zdroj: Dawson Films

O filme Vlny

Vo filme Vlny, ktorý sa do slovenských kín dostane 1. augusta, hrajú hlavné úlohy Vojtěch Vodochodský a Táňa Pauhofová. Diváci v ňom uvidia aj Tomáša Maštalíra, Martina Hofmanna, Stanislava Majera, Vojtěcha Kotka, Jevgenija Libezňuka či Michaelu Majerníkovú.

Film sa odohráva v Československu šesťdesiatych rokov. Z éteru sa ozýva rock'n'roll, minisukne a študentské revolty menia svet. Do prestížnej rozhlasovej redakcie prichádza Tomáš, ktorý sa ocitá v nebezpečnom súboji medzi redaktormi a tajnými službami. V stávke je kompromitujúca nahrávka aj životy všetkých. Hlavný hrdina stojí pred ťažkou voľbou: obetovať brata alebo kolegov bojujúcich za pravdu? Nový film Jiřího Mádla Vlny je nakrútený podľa doteraz nezverejnených skutočných príbehov novinárov z Československého rozhlasu, ktorých odhodlanie prinášať nezávislé spravodajstvo za každú cenu inšpiruje aj dnes.

 • Scenár a réžia: Jiří Mádl
 • Producentky: Monika Kristl (Dawson films), Wanda Adamík Hrycová (Wandal Production)
 • Kamera: Martin Žiaran
 • Strih: Filip Malásek
 • Hudba: Simon Goff
 • Zvuk: Viktor Ekrt
 • Architekt: Peter Kunc
 • Umelecké maskérky: Jiřina Pahlerová, Adela Anděla Bursová
 • Kostýmová výtvarníčka: Katarína Štrbová Bieliková
 • Koproducenti: Dawson films, Český rozhlas, Česká televízia, Barrandov Studio a. s., innogy, Wandal Production a RTVS 
 • Podporili: Státní fond kinematografie, Pražský audiovizuálny nadačný fond, Plzenský kraj a Audiovizuálny fond 

Pozrite si trailer filmu Vlny: 

Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér Marek Kučera. Správu sme upravili.