Hlavná stránka

>

Správy

>

One Day Jazz Festival sa po týždni vracia do Bratislavy

One Day Jazz Festival sa po týždni vracia do Bratislavy

19.11.2019 - 12:10 | redakcia

11. ročník One Day Jazz Festivalu sa blíži do svojho finále. 20. a 21. novembra čakajú muzikantov a fanúšikov kvalitnej hudby tri zaujímavé podujatia. Už v stredu predpoludním je na Konzervatóriu v Bratislave pripravený masterclass s Ben Williams Quartett. Nasledovať budú dva koncertné večery v Istropolise (20.11.) a v Divadle Aréna (21.11.)


Basgitarista Ben Williams sa predstaví so svojím kvartetom, ktorého členmi sú Marcus Strickland, Justin Brown a Julius Rodriguez. Spoločne pricestovali už na koncert v Žiline (19.11.) a čaká ich bohatý program. "Niekedy musí hudobník zaplatiť veľa peňazí za to, aby vycestoval za hudobníkmi do sveta alebo sa učil na známych hudobných školách, kam sa je ťažké dostať. Bol by som rád, ak by hudobníci mali možnosť čerpať znalosti a skúsenosti od svetových umelcov aj u nás. Práve preto sme v spolupráci s Konzervatóriom pripravili tento masterclass," hovorí riaditeľ festivalu Martin Valihora. "Je to fakt zážitok. Pre hudobníka je to niečo, z čoho čerpá celý život," dodal.

35-ročný Ben Williams patrí medzi najvýraznejšie osobnosti súčasnej jazzovej generácie. Doteraz mu, okrem mnohých spoluprác, vyšli dva sólové albumy a je držiteľom ceny Grammy za najlepší jazzový inštrumentálny album. Na Slovensko prišiel spolu so saxofonistom Marcusom Stricklandom, obaja majú vo svojej zbierke okrem iných ocenení aj titul Rising Star udeľovaný renomovaným jazzovým magazínom DownBeat.


Stredajší koncert v Istropolise otvorí Jacob Karlzon so svojím triom. "Mám rád jazz, pretože milujem improvizáciu. A vďaka tomu môžem priamo komunikovať s publikom a navzájom si vymieňame energiu a emóciu. Live vystúpenia sú pre mňa základom hudby," hovorí talentovaný klavirista a skladateľ, ktorý sa v Bratislave predstaví vďaka šťastnej náhode.

"Chcel som pôvodne iného umelca, ktorý príde na budúci rok. Jeho promotér sa nám ospravedlňoval, že nemôže prísť už teraz na jeseň a ponúkol mi Jacoba Karlzona. Týždeň som počúval jeho hudbu a každému som to dával prepočúvať tiež. Tak sa mi to páčilo, že som si povedal, že to musí zaznieť. Musel som mu nájsť miesto a som rád, že sa to podarilo," povedal Valihora.


Samotný riaditeľ festivalu vystúpi v stredu so svojimi spolužiakmi z Berklee vo formácii Tony Grey Project feat. Romain Collin, Martin Valihora a Kornél Fekete-Kovács. Zostava už absolvovala koncerty v Košiciach, Prievidzi, Banskej Štiavnici a dnes vystúpia v Žiline. "Každý jeden koncert má svoju originalitu a autentický rozmer. Tony Grey je na Slovensku známy aj vďaka našej spolupráci s Hiromi, kde sme spolu pôsobili. V rámci repertoáru má Tony v našom spoločnom projekte hlavné slovo," povedal Martin Valihora.

"Jedným z mladých talentov, ktoré chce One Day Jazz Festival podporiť, je Alan Bartuš. 18-ročný klavirista, syn kontrabasistu Štefana Bartuša, s ktorými hrám v triu. Je to veľký talent a radi by sme ho uvádzali aj v budúcnosti. Verím, že bude rásť a osloví aj svetové publikum," dodal riaditeľ festivalu. Festival uzatvorí štvrtkový (21.11.) koncert v Divadle Aréna, na ktorom vystúpi slovenské AMC Trio doplnené o amerického saxofonistu Erica Marienthala a izraelské Shai Maestro Trio.

Zostávajúce koncerty One Day Jazz Festivalu 2019:

utorok 19. novembra - Mestské divadlo Žilina, Žilina

Ben Williams Quartett feat. Marcus Strickland, Julius Rodriguez, Justin Brown (USA)

Tony Grey Project feat. Romain Collin, Martin Valihora, Kornél Fekete-Kovács (USA, SK, HU)

streda 20. novembra - Konzervatórium, Bratislava

Masterclass: Ben Williams Quartett (USA)

streda 20. novembra - Istropolis, Bratislava

Ben Williams Quartett feat. Marcus Strickland, Julius Rodriguez, Justin Brown (USA)

Tony Grey Project feat. Romain Collin, Martin Valihora, Kornél Fekete-Kovács (USA, SK, HU)

Jacob Karlzon Trio (SWE)

B-Stage: Alan Bartuš Trio (SK)

štvrtok 21. novembra - Divadlo Aréna, Bratislava

Shai Maestro Trio (USA)
AMC Trio feat. Eric Marienthal (SK, USA)

Reportáž z otváracieho večera jesenného One Day Jazz Festivalu 2019: V Ateliéri Babylon žiaril 8-ročný slovenský fenomén aj hviezdny bubeník Chris Dave

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Andrea Čurná.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti