Hlavná stránka

>

Správy

>

Ľudové Mladistvá očarili publikum aj odborníkov v Česku. Vyhrali súťaž Jazz Fruit

Ľudové Mladistvá očarili publikum aj odborníkov v Česku. Vyhrali súťaž Jazz Fruit

20.04.2017 - 10:00 | redakcia

Obrovský ohlas a výnimočné ocenenie International Winner získalo slovenské zoskupenie Ľudové Mladistvá minulý týždeň v Českej republike na podujatí Jazz Fruit 2017. Súťaž mladých jazzových talentov sa konala 13. apríla v Prahe v rámci prestížneho festivalu Mladí Ladí Jazz.


"Ocenenie Jazz Fruit je pre nás veľkým víťazstvom a nesmierne si ho vážim. Vybrala nás porota zložená z uznávaných odborníkov a divákov, ktorí o nás počuli prvýkrát.  Pred súťažou sme samozrejme cítili určitú nervozitu, ktorá prichádza so zodpovednosťou zahrať čo najlepšie, ale vyšlo to! Za necelý rok existencie Ľudových Mladistiev sme vyhrali štyri súťaže, sme šťastí a odhodlaní ísť ďalej," hovorí autor projektu Martin "Majlo" Štefánik

Finalisti súťaže vystúpili v rámci koncertného večera v pražskom klube Jazz Dock po boku holandského multimediálneho projektu Mn'JAM experiment. Tento rok po prvýkrát súťažili jazzové projekty v dvoch kategóriách - zahraničné a české. Víťazov oboch kategórií zvolia odborná porota v zložení Václav Vraný (Český rozhlas Jazz), Jan Gregar (riaditeľ Mladí Ladí Jazz), Hana Vedralová (kytary.cz) a skladateľ Petr Wajsar. Piatym hlasom, ktorý rozhodol o výsledku, bolo publikum počas finálového večera.

Ľudové Mladistvá zanechali v publiku aj v porote skvelý dojem a potvrdili tak svoj výnimočný potenciál reprezentovať Slovensko na scéne world music so svojou kvalitnou a originálnou autorskou tvorbou. "Bolo mi cťou zúčastniť sa tejto krásnej udalosti ako jeden z porotcov. Všetci boli výborní, zaslúžene vyhrali Ľudové Mladistvá, ktorí okrem božskej rytmiky a progresívnej harmónie priniesli so sebou aj neodolateľnú trojicu (orig. štvoricu) folklórnych dievčin,” povedal po skončení súťaže porotca Petr Wajsar.


Festival, ktorý pribižuje jazz novej generácii

Tvorba kapely Ľudové Mladistvá skvele zapadá aj do konceptu medzinárodného jazzového festivalu Mladí Ladí Jazz, ktorý sa v Prahe koná už ôsmykrát. Festival nadväzuje na tradíciu jazzovej hudby na českej hudobnej scéne a snaží sa obnoviť kontakt s mladšou generáciou. Cieľom je priviesť mladých poslucháčov k jazzovej hudbe prístupnými cenami vstupného a programom plným mladých zoskupení.

Festival Mladí Ladí Jazz chce pomôcť odbúrať aj stereotypnú predstavu o jazze ako o komplikovanej hudbe, ktorej bežný človek nerozumie. Naopak, počas svojho takmer mesačného programu od 2. do 30. apríla predstavuje jazz v celej jeho pestrosti a kráse širokej verejnosti. Základným pilierom podpory mladých talentov je práve súťaž Jazz Fruit, ktorej víťaz získava okrem uznania odbornej verejnosti aj finančnú podporu na nahrávanie debutového albumu. 

Album Ľudových Mladistiev vyjde už na jeseň

Nový autorský projekt iba 23-ročného skladateľa a klavíristu Martina "Majla" Štefánika. Vo svojej tvorbe spája zdanlivo nezlučiteľné prvky folklóru, jazzu, vážnej hudby a energickej modernej hudby. Takáto fúzia je ojedinelá a Ľudové Mladistvá majú neobvyklú schopnosť sprístupniť svoju tvorbu aj širokej verejnosti. Svojim originálnym vystupovaním zaujali aj mladé publikum, ktoré si aj vďaka tvorbe Ľudových Mladistiev nachádza cestu k slovenským ľudovým tradíciám a jazzovej hudbe. 

Ľudové Mladistvá získali v rámci ankety Radio_Head Awards 2016 ocenenie Objav roka. Na jeseň chystajú vydanie debutového albumu pod hlavičkou vydavateľstva go2stage, ktoré sa prioritne venuje mladým kapelám alternatívneho charakteru. Doposiaľ na tejto mladej značke vyšli albumy kapiel Millhouse, Fúzy Múzy a Saténové ruky, Martiny Javor a digitálne EP speváčky Tante Elze. Najnovšie začína go2stage spoluprácu aj s mladým talentovaným interpretom vystupujúcim pod menom Adalbert a prešovskou kapelou Papyllon. 


Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka go2stage Daniela Grečnerová z Tootoot Live Promotion.

Foto: Tomáš Hejlek


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti