Rešpektovaná pesničkárka a dlhoročná hudobná publicistka Soňa Horňáková v týchto dňoch vydáva svoj prvý retrospektívny album Piesne (1993-2019). Prvé štúdiové nahrávky realizovala v Československom rozhlase v Bratislave v roku 1981. Hudobné aktivity 80.rokov, kedy popri folkovom pesničkárstve pôsobila aj v rockových kapelách Strom a Nika, zachytáva kolekcia piesní na 2CD Piesne z nevydaných albumov z roku 2003.

Prvý oficiálny autorský album nahrala Soňa Horňáková v roku 1993. Eponymný debut sa stal nečakane treťou najpredávanejšou platňou na Slovensku. Počas nasledujúcich rokov do jej diskografie pribudol aj špeciálny album pre deti, Buvipesničky, vytvorený v spolupráci s básnikom a textárom Danielom Hevierom a ešte ďalších päť hudobných titulov.

Aktuálny dvojalbum Piesne (1993-2019) mapuje určitý úsek Soninej hudobnej tvorby a prináša 24 piesní pochádzajúcich z platní, ktoré nahrala počas posledných troch dekád.

"Soňa Horňáková je telom i dušou pesničkárka. Je speváčkou bluesovo zhorknutého hlasu a prejavu, má rovnako blízko k blues ako k folku, folkrocku, ale aj podžánru, ktorý sa vo svete nazýva AOR (Adult Orientated Rock), teda rock pre dospelých. Okrem iných speváckych a interpretačných daností má Soňa naviac dar skladať chytľavé, nápadité piesne, ktoré sú -  na rozdiel od iných folkových interpretov - dokonca prijateľné aj pre hudobných redaktorov rozhlasu či televízie," napísal o nej pesničkár, skladateľ, spisovateľ a dramatik Miloš Janoušek.    

Tridsať rokov od vydania debutu si pesničkárka Soňa Horňáková pripomenie koncertom, na ktorom zahrá svoje songy sama, v sprievode svojej neodmysliteľnej gitary, a niekoľko piesní aj s dlhoročnými spolupracovníkmi z kapiel SH Band (Jana Krajčovičová) a Slide & Udu (Martin Zajko). Koncert spojený s krstom albumu Piesne 1993-2019, sa uskutoční 10. júna o 19:00 v bratislavskom divadle Ticho a spol.

Informácie a fotografie redkacii Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko Records.