Spevák, aranžér a producent Ludo Kuruc krstil začiatkom augusta album s názvom S úsmevom, ktorý je venovaný spomienke na legendárneho speváka Karola Duchoňa. V nitrianskom klube Music a Cafe predviedol koncert naplnený energiou a nesmrteľnými melódiami, ktorý trval pre priazeň publika takmer dve hodiny.

Spevák a vyštudovaný akordeónista Ludo Kuruc pokrstil CD s repertoárom Karola Duchoňa, ktorý je jednou z jeho srdcoviek. V atmosfére vypredaného hľadiska sa krstilo symbolicky fínskou vodkou. Tá bola totiž nápojom, na ktorý Karol Duchoň nedal dopustiť. Štefan Skrúcaný, krstný otec albumu, spomínal na spoločné zážitky s legendárnym spevákom a neskrýval radosť, že aj vďaka kapele Ludo Kuruc Band a ich koncertnému programu S úsmevom, z ktorého vzišiel rovnomenný album, Duchoňove piesne stále žijú. 

Krstnou mamou albumu sa stala Dada Duchoňová, dcéra Karola Duchoňa. Pokrstila album špeciálnym želaním. Bolo poskladané z názvov piesní jej otca: "Ľudko, cítim, že krv ti v žilách prúdi, a preto nám stále hraj, hraj, hraj. A na záver už len toľko poviem: Tato, z hora nám ho požehnaj," dodala pred emóciami nabitým potleskom. Obaja krstní rodičia sa zhodli, že napriek jedinečnosti hlasu a speváckeho prejavu Karola Duchoňa, jeho skladby v podaní Luda Kuruca znejú veľmi autenticky. Vďačné publikum nešetrilo aplauzom a pozitívnymi reakciami.


Duchoň v rukách jazzmanov

Album sa nahrával v trnavskom štúdiu Milana Tökölyho v novembri 2019. Spolupracovalo na ňom šestnásť umelcov, ktorí napriek tomu, že majú blízko k jazzu nielen presvedčením, ale aj hudobníckou praxou, nahrali skvelý popový album. Finálny zvuk CD získalo až vo Francúzsku, vďaka mixu a masteringu Ivana Dimitrova. Okrem známych hitov na albume znie aj jedna bonusová autorská skladba Luda Kuruca, venovaná spevákovmu blízkemu priateľovi, bratrancovi Karola Duchoňa. Album je dostupný aj na online platformách iTunes a Spotify.

Kariéra Luda Kuruca priniesla zahraničné angažmány, mnoho televíznych vystúpení, trinásťročnú spoluprácu s Big Bandom Gustáva Broma a tiež dlhoročné koncertovanie s domácou jazzovou špičkou. Jeho vášeň pre jazz prerástla k založeniu a organizovaniu festivalu Jazz Fest Vráble. V oblasti vážnej hudby, ktorá je preňho vždy novou výzvou, spolupracoval s Orchestrom Bohdana Warchala a slovenským katolíckym speváckym zborom Adoremus, ktorý odpremiérovali jeho skladbu Jubilate Schola. 

Ako skladateľ napísal hudbu k trom muzikálom - Alica v krajine zázrakov, Pinochio a Studňa lásky, a vydal množstvo komorných a klavírnych opusov pre deti. Na svojom gospelovom albume Kým je čas sa predstavil ako interpret, autor hudby, textár a aranžér. Druhý, funkový, album Nočné Kino priniesol priateľskú spoluprácu s Petrom Lipom. 


Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka Jana Gavačová. Tlačovú správu sme upravili. 

Foto Archív: Peter Procházka

Súvisiaci interpreti: Karol Duchoň