Tri roky od vzniku úspešného albumu Zlatá panna, ktorý sa na Radio_Head Awards dostal medzi päť najlepších nahrávok v kategórii World music / Folk, prichádza hudobníčka a speváčka Ildikó Kali s novým albumom. Vydáva si ho sama, má názov Jore Jore a obsahuje osem piesní, ktoré prezentujú prvky tradičnej slovenskej hudby v originálnych nových hudobných konceptoch a fúziách. Novinka vyjde v podobe nosičov už o pár dní, 24. novembra, následne aj digitálne.
"Materiál na album som zozbierala počas covidu. Skladby na ňom zaradené vznikali v rovnakom čase ako piesne na albume Zlatá panna, pred štyrmi rokmi. Kým na Zlatej panne sú zhudobnené prevažne neznáme básne Jána Bottu, nový album Jore Jore obsahuje známe Bottove balady a presúva svoju pozornosť aj k iným básnikom. Jedna pieseň je v zakarpatskom nárečí. Ťažiskom pri nahrávaní albumu bolo priniesť pestrý hudobný materiál a odlíšiť jeho tvorbu od predchádzajúcej," približuje novinku Ildikó Kali.
"Novotvar Jore Jore naznačuje hravosť a nekonvenčné spájanie rôznorodých ľudových kultúr. Archetypálne príbehy sú moderne spracované s využitím loopov a hudobných nástrojov ako napríklad marimba, kalimba, udu, mandolína, ukulele alebo buzuki. K vyváženiu elektronického zvuku slúžia zvuky z prírody, viac-hlasné vokály a body percussion," dodáva autorka.
Album otvára pieseň Zore, zore, v ktorej umelkyňa spojila slovenský ľudový text s africkým ľudovým popevkom, zároveň originálne prepojila slovenské a africké hudobné prvky a melodiky. O skladbe sme už písali TU. Nasledujú dve piesne inšpirované básňami Jána Bottu Margita a Besná a Oh, Rimava, Rimava, treťou je predposledná skladba nahrávky, Žltá ľalia. Stredná časť albumu patrí zhudobneným básňam Bohuslavy Vargovej-Hábovčíkovej (Oh, čierna som), Dlhomíra Poľského (Marana) a Dominika Tatarku (Modrý sinokvet) a album uzatvára pieseň so zakarpatský ľudovým textom Kalina.
Ako druhú ukážku albumu Ildikó Kali zverejnila skladbu Margita a Besná. Ján Botto napísal jednu zo svojich najznámejších balád na základe starej povesti spod Strečna. Tá sa dejovo viaže na dve skaly Margita a Besná, medzi ktorými preteká rieka Váh. Skaly, hrozivé pre pltníkov, boli opradené povesťou o vdove, ktorá svoju peknú nevlastnú dcéru zo žiarlivosti sotila z vysokého brala do Váhu. Pod ťarchou výčitiek sa pomiatla a neskôr na tom istom mieste sama skočila do Váhu. Podľa balady bude topiť pltníkov dovtedy, kým sa neupokojí jej zloba. Potom sa Margita a Besná prepadnú a koryto Váhu sa uvoľní.
"S bystrosťou odhalené archetypy ľudského myslenia a vášne ľudského srdca v tejto balade sú nápomocné v morálnom uvažovaní a hodnotení. Ignorancia zloby spôsobuje narušenie života až tak, že jeho rieka sa neúčelne rozleje vedľajšími prúdmi a bažinami. Z torza besnej skaly trčí niečo zlovestné. Možno sme od čias, kedy žil Ján Botto urobili nejaký ten krok dopredu, ľudské povahy sa však nezmenili. Vytŕčajúce zvyšky skál nám to pripomínajú. Ostáva len veriť, že rieka života sa raz vráti do koryta lásky a porozumenia," hovorí Ildikó Kali. Flautu v skladbe nahral hosťujúci Peter Luha.
Hudobníčka na albume Jore Jore spolupracovala so svojím dlhoročným štúdiovým súputníkom Milanom Tökölym zo ŠtúdiaJ v Trnave. Okrem Petra Luhu sú hosťami albumu Stanislav Palúch na mandolíne v piesni Kalina a Sisa Michalidesová (zobcová flauta) a Marko Dinjaški (body percussion) v skladbe Oh, čierna som.
Biografia
Ildikó Kali je hudobníčka, ktorá započala svoju svoju sólovú hudobnú dráhu albumom Zlatá panna (2021) a rovno s ním aj získala nomináciu na cenu Radio_Head Award v kategórii World music / Folk. Piesne z jej prelomovej nahrávky boli nasadené vo svetových rebríčkoch a úspešne reprezentujú slovenskú world music scénu. V porovnaní s jej predchádzajúcou šansónovou tvorbou ide o experimentálnu hudbu s prvkami minimalizmu a repetitívnosti so subtílnym zvukom. Kompozícia albumu je náročná na detaily a je na nich postavená celá idea hudobného diela.
Predtým Ildikó Kali vystupovala v skupine Romanika, ktorú založila v roku 2004 so svojím manželom, už nežijúcim kontrabasistom Romanom Kraicom. Jej vtedajšia spolupráca s poetkou Evou Lukáčovou, držiteľkou prestížnych literárnych ocenení, vyústila v štyri albumy Romaniky (Vlčie balady – vlastné vydanie, 2006; Milenka všetkých – Slnko Records, 2010; V hlbinách – Pavian Records, 2013; La Loba – Pavian Records, 2018).
Hudobníčka spolupracujúca so špičkovými hudobníkmi slovenskej hudobnej scény (Ondrej Krajňák, Nikolaj Nikitin, Stanislav Počaji, Miroslav Poprádi, Juraj David Raši) rozšírila v roku 2018 spoluprácu s huslistom Stanislavom Palúchom, ktorý produkoval posledný album Romaniky La Loba a na jeho nahrávaní sa podieľali významní hudobníci Marcel Comendant, Peter Solárik, Martin Chovanec, Roman Kraic a Marta Topferová. Neskôr sa k spolupráci zaradili aj Pavol Bereza, Michal Bugala, Michal Fedor, Peter Korman a Peter Luha. Texty na úrovni poézie a hudba Ildikó Kali predurčili skupinu Romanika k vytvoreniu vlastného hudobného štýlu – etnický šansón, v ktorom bola skupina jedinečná.
V roku 2020 Ildikó Kali poskytla pre časopis JADU (slovensko-česko-nemecký portál) rozhovor a zložila preň pieseň Krvavá pani, ktorej videoklip časopis sponzoroval. Zhudobnená báseň Jána Bottu predznamenala jej hlboký záujem o tvorbu tohto významného slovenského básnika romantického obdobia. Básnická tvorba Jána Bottu čerpala z ľudovej poézie, z jej námetov, obraznosti a symboliky. Zhudobňovaním jeho tvorby hudobníčka reagovala na udalosti dnešného života.
"Ľudia prestávajú veriť v dobro, sú skeptickí v otázkach ekologických, ekonomických, duchovných. Situácia romantických básnikov nebola ľahká, je v mnohom podobná súčasnej situácii mladých ľudí, ktorí by sa v mnohom mohli stretnúť s výpoveďami, o aké sa usilovali generácie, keď sa formoval národ, ale aj nová dobová estetika a etika. Odkaz Jána Bottu je veľmi povzbudivý a povznáša dušu z temnôt do svetla: 'Napnite zraky, vy neviňatá, ta odkiaľ slnko vychodí, odtiaľ prísť musí tá panna zlatá a s ňou deň slávy, slobody'," hovorí Ildikó Kali o odkaze jednej z najvýznamnejších postáv našej histórie.
Ildikó Kali môžete sledovať na jej oficiálnom Facebook profile a na www.ildikokali.com.
Redakciu Hudba.sk informovala Ildikó Kali. Správu sme upravili.