Patrí medzi žijúce legendy svetového rocku, popu i blues. Spolu s Ericom Claptonom či George Harrisonom sa radia medzi inštrumentálnu i skladateľskú špičku. Každý z nich prešiel inú cestu. Carlos Santana – lebo o ňom je reč – na tej svojej zažil raketový štart, príjemný let a strhujúci comeback.

O tom všetkom je jeho prvá výberovka toho najlepšieho, pod čo sa podpísal. „Black Magic Woman“ počnúc a „Smooth“ či „Maria Maria“ končiac.

Ultimate Santana“ – tak sa volá aktuálne CD – je kompilácia, na ktorej sa vôbec po prvý raz vedľa seba objavia jeho hity bez ohľadu na žánrové obmedzenia. Okrem „klasík“ tu nájdeme aj doteraz nevydané skladby – „Into The Night“ s Chadom Kroegerom z Nickelback, „This Boy´s Fire“ s Jennifer Lopez a „The Game Of Love“ s pani legendou Tinou Turner.

Carlos Santana sa do povedomia dostal na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia. Zaujal hudbou, ktorá bola zmesou blues, funky, latino a rocku. Ešte pred vydaním eponymného debutu sa podarilo presvedčiť organizátorov Woodstocku, aby dostal na festivale priestor. Svoje rozhodnutie neoľutovali. Jedenásťminútová inšturmentálka „Soul Sacrifice“ patrí medzi to najlepšie, čo sa na festivalovom soundracku a filme nachádza. Legenda hovorí, že práve vystúpenie na Woodstocku sa podpísalo pod Santanov úspech. Debutový album bol v USA v čase vydania dvakrát platinový.

Nasledujúca LP – „Abraxas“ (1970) – obsahovala celú sériu hitov. „Oye Como Va“, „Black Magic Woman“ a nesmrteľnú „Samba Pa Ti“.Do konca sedemdesiatych rokov vydáva Carlos Santana patnásť (!) ďalších albumov, z ktorých drvivá väčšina je buď platinová, alebo aspoň zlatá. Osemdesiate a deväťdesiate roky sú o niečo skromnejšie – platne vychádzajú v priemere každý druhý rok.

Tesne pred koncom milénia chytá Santana druhý dych. Vychádza multiplatinový a komerčne najúspešnejší titul jeho kariéry – album „Supernatural“ (1999). Pesničky, ktoré obsahuje, valcujú hitparády. K spolupráci si prizval celú sériu hostí – spomeňme aspoň Wyclefa Jeana („Maria Maria“), Dave Matthewsa („Love of My Life“), Erika Schrodyho aka Everlasta z House of Pain („Put Your Lights On“) a Roba Thomasa z Matchbox Twenty („Smooth“).Zoznam skladieb:

1. Into The Night - featuring Chad Kroeger
2. Smooth - featuring Rob Thomas
3. Maria Maria - featuring The Product G&B
4. She´s Not There
5. Black Magic Woman
6. The Game Of Love - featuring Michelle Branch
7. This Boy´s Fire - featuring Jennifer Lopez & Baby Bash
8. Samba Pa Ti
9. Evil Ways
10. Put Your Lights On - with Everlast
11. Corazon Espinado - featuring Mana
12. Why Don´t You And I - featuring Chad Kroeger
13. Just Feel Better - featuring Steven Tyler
14. Europa
15. No One To Depend On
16. Oye Como Va
17. Interplanetary Party
18. The Game Of Love - featuring Tina Turner

Peter Lehotský
Foto: Sony BMG Music Entertainment