Hlavná stránka

>

Správy

>

Podľa Thoma Yorka sú vydavateľstvá potápajúcou sa loďou

Podľa Thoma Yorka sú vydavateľstvá potápajúcou sa loďou

Radiohead 10.06.2010 - 11:53 | redakcia

Frontman britskej skupiny Radiohead Thom Yorke označil vydavateľstvá za potápajúce sa lode. Začínajúcim ctižiadostivým muzikantom preto odporučil, aby na túto loď nenastupovali. "Ak tieto korporácie skončia, nebude to pre svet žiadna veľká strata," uviedol 41-ročný Yorke. Podľa anglického muzikanta môže trvať už len niekoľko mesiacov, kým sa veľké spoločnosti úplne zložia. Yorke sa v tomto zmysle vyjadril pre publikáciu určenú študentom GCSE Citizenship Studies. Jeho kompletné vyjadrenia k tejto téme zverenia o mesiac v New Internationalist magazine.


Yorkova skupina Radiohead sa dostala do sporu s vedením vydavateľstva EMI v roku 2007. Na verejnosť vtedy prenikli správy, že kapela odmietla ponuku tri milióny libier za ich nový album. Podľa denníka The Times of London hudobníci žiadali od riaditeľa EMI Guya Handsa spolu viac ako 10 miliónov libier.

Sklamaný Thom Yorke vtedy na oficiálnej stránke kapely poprel, že chceli od EMI príliš veľkú sumu. "Chceli sme nejakú kontrolu nad našou prácou a tým, ako ju v budúcnosti použijú. To sa nám zdalo rozumné, pretože tomu venujeme veľa pozornosti," napísal. Vyhlásil, že keď Hands neprejavil záujem, odstúpili od ponuky. Podľa Yorka je "pranie špinavej bielizne na verejnosti veľmi zvláštny spôsob, akým koná medzinárodné hudobné vydavateľstvo".

Radiohead vydali prostredníctvom EMI šesť albumov, no v roku 2007 vydavateľstvo opustili a ostatný štúdiový album In Rainbows (2007) vydali na vlastné náklady prostredníctvom svojej oficiálnej webovej stránky. Fanúšikovia pritom za nahrávku mohli zaplatiť koľko chceli, pričom si ju mohli stiahnuť i zadarmo. Radiohead v súčasnosti pracujú na ďalšom štúdiovom albume, ktorý opäť plánujú vydať bez veľkého vydavateľstva.

Zaujímavým krokom skupiny Radiohead na podporu nezávislej scény bola aj súťaž o najlepší animovaný videoklip k skladbám z albumu In Rainbows. AniBOOM Animation Contest prebehol v roku 2008, víťazné klipy boli napokon štyri:

Piaty finálový klip:Viac súťažných klipov nájdete na stránke Aniboom.com/Radiohead.

--
Zdroj: SITA, pm
Foto: archív


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti