Hlavná stránka

>

Správy

>

The Ills majú nový album a zahrajú na prestížnom festivale Iceland Airwaves

The Ills majú nový album a zahrajú na prestížnom festivale Iceland Airwaves

21.04.2016 - 16:30 | redakcia

Skupina The Ills včera vydala svoj štvrtý štúdiový album Ornamental or Mental. Dnes však majú talentovaní post-rockeri spolu s fanúšikmi ešte o jeden dôvod na radosť viac, pretože organizátori Iceland Airwaves potvrdili ich účasť na tomto prestížnom festivale. Budú tak prvým slovenským interpretom, ktorý vystúpi na najvýznamnejšom podujatí v islandskom Reykjavíku.


"Nesmierne sa tešíme z oboch noviniek," vyjadrili sa členovia kapely. Čerstvo vydaný album Ornamental or Mental obsahuje sedem skladieb, ktoré si môžu fanúšikovia už tradične vypočuť a podporiť kúpou na Bandcampe. Album sa nahrával v Bratislave a The Ills si ho vydávajú sami. "Ako starší a pomalší chlapci vydávame veselší a rýchlejší album. Sme naň naozaj hrdí a úprimne sa tešíme aj na reakcie ľudí. Nielen na nahrávku, ale hlavne na skutočné tváre v kluboch a na festivaloch," hovorí za kapelu jej nepísaný frontman Martin "Iso" Krajčír a dodáva aj osobnejšie slová:

"Tento album je pre mňa najvyrovnanejší, najkrajší a najčistejší. Po takmer ôsmich rokoch fungovania kapely sa na tom podpísalo vo veľkej miere najmä perfektné fungovanie súčasnej (a preto dúfam, že poslednej) zostavy, takže by som sa chcel touto cestou poďakovať nielen ľuďom, ktorí nás dlhé roky podporujú, našej manažérke Táni, ktorá nám verí, ale aj chlapcom z kapely, s ktorými to môžem celé ťahať aj cez Ornamental aj cez Mental."

Okrem albumu sa Iso teší aj na leto a festivaly, predovšetkým však na ten jesenný na Islande. "Verím, že to bude neopakovateľný zážitok, pozvánka na Iceland Airwaves je pre našu kapelu obrovská vec!" The Ills sa predstavia v Reykjavíku 3. novembra ako vôbec prvá kapela zo Slovenska. Okrem nich sú v programe ročníka 2016 aj mená ako Warpaint, Julia Holter, PJ Harvey, Kronos Quartet a samozrejme celý zástup skvelých islandských hudobníkov.

Vypočujte si novinku The Ills, znie naozaj ornamentálne, mentálne a svetovo:Na Island vďaka koncertu na Waves Bratislava

Organizátori prestížneho festivalu Iceland Airwaves sa o The Ills zaujímali takmer rok a pol. "Trvalo to celkom dlho - od momentu, ako som našla v programe Waves Bratislava meno riaditeľa festivalu Grímura Atlasona a odhodlania napísať mu prvý email, či by mal záujem o osobné stretnutie, až do momentu potvrdenia The Ills na festivale, uplynulo takmer sedemnásť mesiacov, počas ktorých sme si, okrem osobných stretnutí, vymenili niekoľko desiatok emailov," hovorí Tatiana Lehocká z agentúry Real Something, ktorá The Ills zastupuje. Ako ďalej dodáva, základom všetkého bol skvelý koncert, ktorý skupina odohrala na Waves, po ktorom Grímur Atlason skonštatoval, že si ich vie na Iceland Airwaves predstaviť. 

Festival, ktorý sa odohráva na viacerých miestach Reykjavíka, sa hrdí tým, že prináša zavedené, ale aj nastupujúce mená. Ako sa ukázalo v prípade The Ills, nie je to len plané heslo. Organizátori sa totiž pravidelne zaujímali, čo sa okolo kapely deje, aké má plány a ako sa ich darí plniť. "Už začiatkom roka si vypýtali najnovšie nahrávky, takže sme im len nedávno poslali demo vtedy len pripravovaného albumu, ktorý vyšiel až včera. Dali sme im výnimku a dobre sme spravili, lebo naozaj prišla konkrétna vytúžená ponuka a z našej strany jednoznačné áno!" dodáva Tatiana Lehocká s úsmevom.

Vystúpenie venujú Jurajovi Kušnierikovi

Pre kapelu je pozvanie na tento renomovaný festival obrovským impulzom. "Je skvelé vedieť, že dokážeš hudobne presvedčiť niekoho, kto šéfuje tak prestížnemu festivalu ako je Iceland Airwaves. Pre celú kapelu to znamená zvláštne silnú radosť a pocit zadosťučinenia," hovorí gitarista a producent Iso. "Každý z nás navyše potichu s malou dušičkou, alebo stiahnutým zadkom, dúfa, že čo sa stane na Islande, nezostane na Islande, a že budeme mať aj vďaka tomuto špeciálnemu koncertu ešte veľa dôvodov tešiť sa z budúcnosti našej kapely." 

Samozrejme, teší sa aj najväčší horal a biker v kapele, bubeník Ľuboš "Daron" Hodás. "Okrem toho, že budeme hrať na jednom z najprestížnejších festivalov, je super, že si zároveň môžeme splniť cestovateľský sen, Island je jedna z krajín, ktoré som vždy chcel navštíviť. Určite zostaneme na festivale v Reykjavíku aj niekoľko dní po našom koncerte, pozrieme si mesto a okolie, a nakoniec vyrazíme aj na nejaký kratší roadtrip. Pevne verím, že k nám bude vesmír prívetivý a dopraje nám aj pohľad na polárnu žiaru."

Chalani hneď po potvrdení účasti vedeli, komu koncert venujú. "Hneď som si spomenul na Juraja Kušnierika, človeka, ktorý nám neskutočne pomohol už v začiatkoch, keď nás zavolal do programu Lampa v čase, keď sme, musím priznať, zvukovo stáli za veľmi málo. A potom ho bolo často vídať s tým jeho typickým úškrnom na našich koncertoch," hovorí Iso. "Všetci dobre vieme, ako Juraj miloval Island, nedá nám preto nezahrať ešte aspoň raz koncert len a len preňho - od kapely, ktorá ho má úprimne rada, a z krajiny, ktorú mal on zo všetkých najradšej."

Najbližšie sa The Ills predstavia v utorok 26. apríla v programe Pohoda_FM Live v budove Slovenského rozhlasu v Bratislave, v máji už ich čakajú prvé tohtoročné festivaly.

Potvrdené festivalové vystúpenia The Ills v roku 2016:

13. 5. - Whoneedslyrics?! - Bratislava
21. 5. - Kytarový Sad - Pelhřimovy
24. 6. - Family Fest - Kolárovo
25. 6. - Noise Party - Rechle u Prachatic
10. 7. - Festival Boskovice
3. 11. - Iceland Airwaves - Reykjavík, Island


Informácie a foto pre Hudba.sk poskytol Mário Gešvantner z agentúry Real Something. Článok bol doplnený redakciou. Ďalšie info o kapele nájdete na oficiálnych stránkach theills.net a www.facebook.com/theills

Foto: Michal Babinčák


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti