Hlavná stránka

>

Správy

>

Online festival Plody doby odštartuje už dnes večer koncertom Andreja Šebana

Online festival Plody doby odštartuje už dnes večer koncertom Andreja Šebana

21.04.2020 - 11:00 | redakcia

Na Slovensku sa už v utorok 21. apríla o 20:00 začne prvý virtuálny festival Plody doby koncertom Andreja Šebana v bratislavskej Novej Cvernovke. Festival prinesie do konca mája takmer 20 koncertov v profesionálnych podmienkach dvoch slovenských a jedného českého klubu, ktoré budú vysielané naživo cez live stream na Facebooku.


Netradičné virtuálne koncertné zážitky s kvalitným zvukom a vizuálom si tak hudobní fanúšikovia budú môcť vychutnať zadarmo. Online festival Plody doby však štedrým priaznivcom slovenskej kultúry umožní prispieť prostredníctvom dobrovoľného príspevku. Môžete tak v týchto neistých časoch ľubovoľnou sumou podporiť nielen samotných umelcov, ale aj ďalších ľudí, ktorí sa pohybujú v pozadí klubov a organizovania koncertov.

Samotnému predchádzali vystúpenia Kataríny Málikovej v bratislavskej Novej Cvernovke (12.4.) a kapely Komajota v prešovskom klube Stromoradie, počas ktorých si organizátori otestovali projekt v oboch slovenských kluboch, ktoré budú súčasťou festivalu. Jeho program začne naostro už dnes (21.4.) o 20:00 online koncertom Andreja Šebana, ktorý budete môcť sledovať priamo na Facebook stránke festivalu.

Zoznam všetkých aktuálne potvrdených koncertov nájdete na konci článku. O možnosti finančne podporiť umelcov a ľudí v zákulisí kultúrneho diania sa viac dozviete na stránke www.plodydoby.sk/podporte.

Aktualizácia (22.4.): Pozrite si záznam koncertu Andreja Šebana.Aby kultúra žila

Organizátori festivalu chcú vytvoriť platformu, s pomocou ktorej sa podarí udržať kultúru pri živote počas súčasnej korona-krízy. Kultúrne podujatia boli totiž zrušené hneď na jej začiatku a rovnako budú znovu povolené až na jej konci, ktorý je momentálne v nedohľadne. "Umelcom vytvárame možnosť presunúť koncerty z obývačiek späť na pódiá pri zachovaní všetkých bezpečnostných pravidiel. Zároveň tvoríme platformu pre divákov, ktorí chcú kultúru a umelcov počas aktuálnej krízy podporiť priamo cez dobrovoľné príspevky," hovorí Ondrej Geče z vydavateľstva Slnko Records, ktorý je jedným z organizátorov festivalu.

Unikátne hudobné podujatie vzniklo na základoch iniciatívy Aby kultúra žila. Tá zareagovala prakticky okamžite na akútnu potrebu podporiť umelcov v čase, keď nemôžu vystupovať, najskôr konceptom "gaučových" koncertov, no už od začiatku boli jej ambície vyššie. "Je to, ako keď ťuknete do malej tehličky domina a pred vašimi očami sa rozprestrie obrovský obrazec. Keď padne tá posledná, všetci majú chuť vyhadzovať čiapky. Tou poslednou tehličkou bude posledný pacient epidémie. Narazil som na ľudí, čo vedia zmeniť malú túžbu pomôcť hoci len jednému človeku na stovky vďačných očí," hovorí hudobník a fotograf Peter Konečný, ktorého blog zverejnený 13. marca celú iniciatívu odštartoval.

virtuálny festival Plody doby

Kvalitné koncerty zadarmo vďaka partnerom

Všetky live streamy v rámci festivalu Plody doby budú divákom dostupné zadarmo vďaka partnerom projektu. Generálnym partnerom festivalu je Zlatý Bažant, hlavný partner je VÚB a ďalšími partnermi sú Nová Cvernovka, Slnko Records, Denník N a spoločnosť Tootoot.fm.

"Sme veľmi radi, že značka Zlatý Bažant, ktorá je dlhoročným partnerom kultúry a umenia, sa stala súčasťou tohto jedinečného projektu, vďaka ktorému prinesieme originálne zážitky slovenských umelcov priamo do slovenských domácností. Veríme, že tak rozveselíme celé Slovensko v týchto náročných časoch a spríjemníme si chvíle v spoločnosti umelcov, kým sa v zdraví budeme môcť opäť vybrať na ich koncert aj s naším obľúbeným prípitkom: Na zdravie, Slovensko!," hovorí Peter Tureček, brand manager značky Zlatý Bažant.

"Tento projekt má dve roviny a to podporu umelcov, ktorí teraz nemajú možnosť naživo hrať pre svojich fanúšikov na koncertoch, na ktorých sú existenčne závislí a zostali v takejto situácii zo dňa na deň. A tá druhá je, že v tejto náročnej situácii sa treba aj trochu zabaviť a odreagovať, aby sme prišli na iné myšlienky a nabrali energiu na dni doma, ktoré nás ešte čakajú. Preto sme neváhali, keď sme dostali možnosť byť súčasťou tohto projektu," dodáva Martina Hrivnáková, riaditeľka marketingovej komunikácie VÚB banky.

Za možnosť priblížiť kvalitné hudobné zážitky aj našim krajanom v cudzine organizátori vďačia aj spolupráci so slovenskými inštitútmi vo viacerých zahraničných metropolách. Napríklad spomínaný koncert Kataríny Málikovej vďaka podpore Slovenského inštitútu v Paríži sledovali aj diváci vo Francúzsku.

Zátišie s Toi-Toikou a prísna hygiena

Nostalgickou spomienkou za klasickou festivalovou atmosférou je špeciálny partner, bez ktorého sa nezaobíde žiadny poriadny festival - spoločnosť Toi Toi, ktorá pre bezpečný priebeh samotných vystúpení pre festival Plody doby zabezpečila nielen niekoľko litrov dezinfekcie. Okrem toho však festivalu zapožičala aj originálnu "Gallagherovu toitoiku", ktorú si "prenajal" známy britský spevák Liam Gallagher počas svojho minuloročného vystúpenia na festivale Pohoda. Počas každého online koncertu bude práve toto originálne zátišie mementom nedávnej doby, kedy umelci mohli vystupovať bez obmedzení.

Všetci hudobní interpreti budú svoje koncerty vysielať naživo priamo z pódia, s profesionálnym ozvučením a svetlom - samozrejme so zabezpečením všetkých preventívnych nariadení. "Kontaktné zariadenia a mikrofóny prechádzajú pred každým koncertom vyvarením tzv. klietky, čiže celej neelektrickej časti, ktorá je v kontakte s hudobníkom, a zároveň bude uložená v boxe bez dotyku inej osoby po dobu min. 48 hodín. Následne je mikrofón v boxe podaný umelcovi, bez dotyku s technikom," upresňuje Ondrej Geče produkčnú špecifikáciu festivalu.

"Vzhľadom na všetky aktuálne obmedzenia je organizácia takéhoto podujatia nesmierne náročná a vyžaduje nielen neštandardné postupy, ale aj veľké množstvo dôvery, odhodlania a energie všetkých členov v našom tíme. Večne nabitý telefón s funkčnými slúchadlami pri pohybe z jednej konferečnej miestnosti v kuchyni do učebne v detskej izbe a späť do ďalšej virtuálnej meetingovky je tiež jedna z ďalších naších realít dnešných dní," dodáva Tatiana Kravčenko, projektová manažérka festivalu.

Organizátori chcú poukázať aj na často opomínané profesie, ktorých preventívne opatrenia zasiahli rovnako ako umelcov či organizátorov kultúrnych podujatí. Bez technikov, zvukárov či osvetľovačov by prvý virtuálny festival nedokázal zrealizovať ani jeden z plánovaných koncertov. Práve nasadeniu všetkých členov tohto "offline tímu" preto patrí zásluha, že prvý virtuálny festival prinesie plnohodnotné hudobné zážitky aj v čase karantény.

Program virtuálneho festivalu Plody doby:

21. 4. - Andrej Šeban - Bratislava, Nová Cvernovka
23. 4. - Vec & Škrupo - Bratislava, Nová Cvernovka
28. 4. - Walter Schnitzelsson + Zea - Praha, Jazzdock
30. 4. - Chiki Liki Tu-a - Prešov, Stromoradie
5. 5. - Milan André - Bratislava, Nová Cvernovka
7. 5. - Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý - Bratislava, Nová Cvernovka
9. 5. - Sima Martausová - Bratislava, Nová Cvernovka
12. 5. - B-Complex - Bratislava, Nová Cvernovka
14. 5. - Longital - Bratislava, Nová Cvernovka
16. 5. - Sisa Fehér - Praha, Jazzdock
19. 5. - Bert & Friends - Praha, Jazzdock
21. 5. - Katarzia - Praha, Jazzdock
23. 5. - Katarína Koščová - Prešov, Stromoradie
26. 5. - Polemic - Bratislava, Nová Cvernovka
28. 5. - Archívny Chlapec - Bratislava, Nová Cvernovka
30. 5. - Darkness Positive - Bratislava, Nová Cvernovka

Všetky koncerty začínajú v daný deň o 20:00 a budú sa dať pozrieť aj spätne zo záznamu. Jedným z mediálnych partnerov projektu je aj Hudba.sk, koncerty tak môžete sledovať aj na našom Facebooku.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytli Nikola Sadloňová a Daniela Grečnerová z agentúry House of Ukulele. Tlačovú správu sme upravili a doplnili. Viac sa o festivale dozviete oficiálnom webe Plodydoby.sk a nájdete ho aj na Facebooku a Instagrame.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti