Hlavná stránka

>

Správy

>

Matej Koreň vás prekvapí pesničkou autorskej dvojice Leško - Maďarič

Matej Koreň vás prekvapí pesničkou autorskej dvojice Leško - Maďarič

21.08.2018 - 11:00 | redakcia

Finalista druhého ročníka Slovensko hľadá Superstar sa po viac než roku pripomína s novinkou, ktorá potvrdzuje jeho posun k vyzretejšej tvorbe. Je ňou skladba Ešte na to mám, ktorej autormi sú Henrich Leško (hudba) a Marek Maďarič (text).


Henrich Leško bol členom skupiny Banket, s Richardom Müllerom nahral aj albumy Neuč vtáka lietať, 33 a 44. Je tiež autorom hudby k muzikálom Báthoryčka či Rasputin, zhudobnil Exupéryho Malého princa a nahral viacero autorských albumov v štýle new age. S dnes už bývalým ministrom kultúry Marekom Maďaričom autorsky spolupracoval na muzikáli Prekliaty básnik, ktorý mal premiéru v roku 2013 vo zvolenskom divadle, a vytvorili spolu aj pesničky na album Marcela Palondera Posledné tango (2016).

Spolupráca s tvorivým tandemom je pre Mateja Koreňa novou skúsenosťou. Doteraz nahral niekoľko skladieb, na ktorých sa priamo autorsky podieľal. V roku 2006 to bola skladba Mohla by si (s hudbou Roba Grigorova), ďalej Hľadá sa láska a naposledy Pod obraz boží, Kocka pána Rubika či Na dotyk. Účinkoval v muzikáloch Fontána pre Zuzanu a Rent a šesť rokov bol spevákom party kapely Replay band, hrajúcej hitový domáci i svetový repertoár.

Novinka ho ukazuje v polohe, ktorá mu mimoriadne svedčí. Charizmatický hlas, reprezentujúci pokojnú silu, umocňuje pôsobivý aranžmán s echom, šepotom a podmanivým zvukom klavíra a gitary. "Skladbu vnímam ako snový dialóg, v ktorom sa chlap snaží presvedčiť ženu, že napriek prekážkam nakoniec všetko dobre dopadne. Zároveň však o tom musí presviedčať aj samého seba. Celú pieseň som naspieval s týmto pocitom. Takým, ktorý som už v živote zažil," hovorí spevák.


Chystajú aj ďalšie spoločné skladby

"
K napísaniu textu Ešte na to mám ma inšpirovala už hotová Henrichova hudba," komentuje vznik skladby Marek Maďarič. "Prvoplánovo by sa možno k tejto melancholickej, pomalej skladbe hodil rovnako smutný text. Ale mne sa zdalo zaujímavejšie otextovať ju protichodne, slovami, v ktorých je naopak povzbudenie a odhodlanie. Matej sa ukázal ako ideálny interpret, pretože jeho hlasu a mentalite sedí tento typ hudby, táto poloha mu je vlastná, a zároveň je v ňom aj dostatok mladistvej energie na to, aby mu človek uveril, že ešte na to má. Pre náš spoločný projekt ho objavil Henrich a od prvej chvíle som videl, že sme na rovnakej tvorivej vlne. Okrem toho, má dobrý hlas a jasný názor, čo a ako chce spievať."

Singel Ešte na to mám je "prvou lastovičkou" spolupráce autorsko-interpretačnej trojice. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na ich ďalšiu tvorbu, pričom ich spoločnou ambíciou je tvoriť skladby, ktoré sa oplatí počúvať pozorne a viackrát.

"Keď som dostal ponuku, či by som nechcel naspievať piesne autorskej dvojice Henrich Leško - Marek Maďarič, mal som len jedinú podmienku. Chcel som oboch autorov najprv spoznať. Bolo pre mňa dôležité zistiť, či sa naše predstavy o hudbe a textoch kryjú," vysvetľuje Matej Koreň a dodáva: "Celá táto spolupráca ma veľmi teší. Henrichova hudba je emotívna a dovoľuje mi používať také spevácke polohy, ktoré milujem, ale ako autor si ich jednoducho nedokážem hudobne sformulovať. Marekove texty sú zas natoľko autentické, že sa v nich pravidelne nachádzam. Čo sa mi vlastne doteraz nikdy nestalo. Vždy som mal pocit, že pri autorskej spolupráci s niekým iným musím o svoj názor bojovať. My však nebojujeme, my sa dopĺňame." 

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Andrea Čurná. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.

Foto: Martin Fridner


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti