Malo to byť prirodzené a očakávané pokračovanie pozitívne prijatého debutu. Len akustická gitara, občasné sláčiky a charakteristický spevácky prejav Richarda Vávru, známeho ako Archívny Chlapec. Nakoniec je však druhý album jedným z najzaujímavejších hudobných prerodov na slovenskej nezávislej scéne.
Na svetlo sveta sa dostal v piatok a v ten istý deň hudobník predstavil prvý singel s názvom Letná etuda. Na debut si spomeniete vďaka speváckemu prejavu, frázovaniu a nostalgickému textu, inštrumentálne ho však nepripomína naozaj ničím. Skladbe dominuje výrazná rytmika a melancholicky zasnené, ale pritom prekvapivo chytľavé klávesy. Zaujímavá je aj štruktúra pesničky. Hudobná zložka je totiž v prvom refréne uplne iná ako v jeho opakovaní, ktoré v závere plynule prechádza k podmanivým tónom elektrickej gitary. Skvelý výber prvej ukážky, ktorá dokonale navnadí na nový album aj tých, ktorým "folkáčsky" debut príliš nezachutil.
Pesničkársky album mal takmer hotový, celý ho prerobil
"Jedného dňa sa zobudíš a zistíš, že už nechceš robiť veci tak ako doteraz," hovorí Richard Vávra o momente, s ktorým sa stretávajú nielen umelci, ale aj ľudia v bežnom živote. Pocit, keď chcete životný stereotyp zadupať do zeme a pustiť sa po inom chodníku tentokrát prišiel nečakane a na poslednú chvíľu. Ako však vysvetľuje, stiesňujúci pocit a potreba zmeny v ňom zrela už dlhší čas. "Začal som si uvedomovať, že všetko robím príliš štandardne a konzervatívne. Nielen v hudbe ale aj v živote. Hrám na gitare, chodím do práce, uzatváram sa do seba. Začal som rozmýšľať, či ten konzervativizmus nemám v sebe vsugerovaný," vysvetľuje zamyslene gitarista a spevák z Kútov.
Zásadná reflexia a zlom napokon prišli doslova v hodine dvanástej. "Druhý album som mal už takmer nahratý, keď som si uvedomil, že v takejto podobe ho vlastne vôbec nechcem vydať," prezrádza. Bolo to v čase, keď ochorel - začal doma experimentovať a do jednej skladby nahral slučky z čerstvo kúpeného malého "synťáku". "Poslal som to môjmu producentovi Erikovi Horákovi a páčilo sa mu to. Erik mal vtedy v štúdiu bubeníka Tomáša Hríbika (Says, Katarína Máliková, Deaths), a tak sa ma spýtal, či by sme neskúsili spolu s ním nahrať jednu skladbu. Ja som už vtedy vedel, že to nebude len jedna pesnička, ale celý album," hovorí Richard o procese premeny.
Album Tranzit je podľa vydavateľstva Slnko Records ako cesta po hudobnej mape od jedného bodu k druhému, od starého k novému. Akurát, že Archívny Chlapec poslucháčom zmeny neservíruje postupne, ale rovno od úvodných sekúnd im do tváre a uší chrstne skreslenú basu, bicie a pestré elektronické zvuky. Akoby pochopil, že je jedno, prostredníctvom akého nástroja na hudbu siahne, a že nemusí to byť nevyhnutne len gitara. Album je preto modernejší a údernejší ako jeho predchodca a zaujímavé je, že fáza Tranzitu u Richarda Vávru aj naďalej pretrváva. Budúcnosť tak môže byť opäť inakšia a zvukovo ešte farebnejšia.
Tranzit vyšiel 19. mája na CD a v digitálnej verzii, ktorá sa dá zakúpiť a stiahnuť na Slnkorecords.sk. Na streamovacích službách sa objaví už čoskoro.
Redakciu Hudba.sk informoval Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko Records. Článok sme upravili a doplnili. Viac sa dozviete na www.facebook.com/ArchivnyChlapec.
Foto: Lucia Vávrová