Hlavná stránka

>

Správy

>

Na Koncerte pre všímavých vystúpia David Koller, The Pau aj The Wilderness

Na Koncerte pre všímavých vystúpia David Koller, The Pau aj The Wilderness

22.10.2021 - 12:00 | redakcia

Koncert pre všímavých bude po ročnej prestávke opäť s návštevníkmi a so skvelým obsadením. Do Novej Cvernovky si prídu pripomenúť výročie Nežnej revolúcie David Koller s kapelou, výnimočný zjav poľskej alternatívnej scény The Pau, nekompromisní pankáči z Trnavy The Wilderness a o výlet do odľahlých hudobných kútov sveta sa postará DJ Mooshak.


Program však okrem koncertov ponúkne aj diskusie či premietanie filmu Komúna. Práve ním sa podujatie začne o 17:30 v Kabinete pomalosti. Režisér Jakub Julény v ňom cez spomienky na Marcela Strýka zachytáva prostredie košického undergroundu v období normalizácie a aktivity štátnej bezpečnosti proti ľuďom z tejto komunity.

Hudobná časť odštartuje vo veľkej sále o 19:00 koncertom poľského projektu The Pau. Pomedzi jednotlivé koncerty budú prebiehať diskusie. Na tému "Hudobníci by mali hrať a nemiešať sa do politiky" sa bude zhovárať Oliver Rehák s Davidom Kollerom a lídrom The Wilderness Denisom Bangom. Analogicky poňatá bude aj druhá debata s názvom "Vizuálne umelkyne by mali tvoriť a nemiešať sa do politiky", v ktorej sa Jana Močková porozpráva s výraznými osobnosťami súčasného vizuálneho umenia Ilonou Németh a Emíliou Rigovou. Priestor bude mať aj literatúra - počas večera bude uvedená nová kniha Bluesman v koberci, ktorú napísal šéf breznianskeho klubu Bombura Maroš Pavúk a zachytáva jeho zážitky z cestovania za hudbou pred rokom 1989 i po ňom.

Prvých 100 lístkov je v predaji za 25 eur, následne bude cena v predpredaji 30 eur a na bráne potom 35 eur, ale len v prípade, ak budú ešte dostupné. Maximálna kapacita Koncertu pre všímavých je 400 návštevníkov a vstup je len pre plne zaočkovaných. Kontrola očkovania prebehne overením platnosti QR kódu, vstup do interiéru je povolený iba s rúškom alebo respirátorom. V priestoroch sú k dispozícii bezkontaktné dezinfekcie.

Paralelne so začiatkom Koncertu pre všímavých bude od 17:11 v sále činohry v novej budove SND slávnostné odovzdávanie ocenenia Biela vrana. Ocenenie sa udeľuje ako poďakovanie ľuďom, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť, konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu a potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt či princípov. Viac informácií nájdete už čoskoro na webe www.bielavrana.sk. 

Program Koncertu pre všímavých:

17:11 – otvorenie
17:30-19:00 – Komúna (réžia: Jakub Julény, 2020)
19:00-19:45 – The Pau
19:45-20:15 – Diskusia "Hudobníci by mali hrať a nemiešať sa do politiky" (diskutujú David Koller a Denis Bango, moderuje Oliver Rehák)
Po diskusii uvedenie knihy Bluesman v koberci (autor Maroš Pavúk, moderuje Vlado Michal)

20:15-21:00 – The Wilderness
21:00-21:30 - Diskusia "Vizuálne umelkyne by mali tvoriť a nemiešať sa do politiky" (diskutujú Ilona Németh a Emília Rigová, moderuje Jana Močková)
21:30-22:30 – David Koller & Band
23:00-1:00 – Mooshak

Koncert pre všímavých organizuje festival Pohoda v spolupráci s Novou Cvernovkou. Podujatie podporila Nadácia mesta Bratislava.

O účinkujúcich

David Koller & Band

David Koller je zásadná postava československej hudobnej scény. Začínal v alternatívnej skupine Jasná páka, zahral si v kapelách Žentour, Pražský výběr, či Blue Effect a v roku 1987 spoluzakladal jednu z najúspešnejších československých kapiel Lucie. V marci 2015 vydal album ČeskosLOVEnsko a v apríli 2016 si aj vďaka nemu odniesol z cien českej hudobnej akadémie Anděl tri sošky: pre najlepšieho speváka, najlepší album a pre skupinu štvrťstoročia (Lucie). Vo viacerých skladbách tohto albumu kritizuje tendencie mocných obracať sa ku komunistickej minulosti. "Bol by som rád, keby nás vláda neťahala na východ," odkázal počas slávnostného udeľovania Andělov.

Je obdivuhodné, že ako jeden z najpopulárnejších českých umelcov sa nekompromisne stavia proti totalite v akejkoľvek podobe. Stál za kampaňami S komunisty se nemluví, Nikagda nězabuděm a vyhlásil tiež bojkot klubom a sálam, ktoré organizujú koncerty extrémistickej kapely Ortel. "Jestliže chtějí vydělávat na nenávisti, strachu a xenofobii, nebudou vydělávat na Davidu Kollerovi," povedal o tejto aktivite svojho času jeho manažér.

O jeho obľúbenosti na Slovensku svedčí aj fakt, že jeho video z Pohody 2016 patrí medzi tri najsledovanejšie v histórii Youtube kanála festivalu Pohoda. Na Koncerte pre všímavých zahrá set zložený z jeho autorských piesní a tiež najväčších hitov skupiny Lucie. Bude to zároveň ochutnávka toho, čo čaká divákov na pripravovanom letnom turné po Slovensku v roku 2022.


The Pau

Paulina vystupujúca pod menom The Pau je výnimočný zjav poľskej alternatívnej scény. Iba sama s elektrickou gitarou a mikrofónom. Všetko ostatné si nahráva svojpomocne a má ukryté vo svojom telefóne. Skromným vystupovaním, intenzívnym koncertovaním a silnými piesňami si už získala mnoho fanúšikov a v Poľsku hráva po boku najväčších mien nezávislej scény. Má za sebou dva albumy, aktuálne chystá tretí.

"Vidíte dievča s gitarou, počujete nadupanú kapelu. Mám radosť, keď u nej pozorujem ten totálny posun a rast. Sekne jej zadymený klubík, ale zaslúži si aj festivalové pódium," povedal o The Pau Dáša fon Fľaša zo žilinskej Hájovne a Paulina potvrdila jeho slová na tohtoročnej Pohoda on the Ground.


The Wilderness

The Wilderness je kapela, ktorá je absolútnym dôkazom toho, že punk v jeho najlepšej podobe nie je mŕtvy. Skvelé texty, vynikajúca hudba a nekompromisné postoje robia z The Wilderness zásadnú skupinu na slovenskej hudobnej scéne. Ich video ku skladbe Čo s tým hnevom (vznikalo aj na Pohode 2018) označil portál Hudba.sk za videoklip roka. Na konte majú tri albumy, z ktorých najviac vyčnieva konceptuálne poňatý The Wilderness III.

Vo svojich textoch sa zameriavajú na politické, náboženské a sociálno-kritické témy, filozofické a morálne dilemy, konflikty subjektívneho videnia sveta s objektívnou realitou. Sú aktívni v organizovaní koncertov pre iné punkové kapely z celého sveta pod hlavičkou kolektívu Consume and die! crew. Od roku 2017 vystúpili na troch Pohodách v rade, ako aj na festivaloch Pohoda in the Air a Pohoda on the Ground. V roku 2019 sa tiež predstavili v rámci slovenského a českého focusu na showcasovom festivale Eurosonic Noorderslag.


DJ Mooshak

Vladimír "Potkan" Potančok alias DJ Mooshak je skúsený poslucháč, občasný tanečník, príležitostný dídžej. Vzdelaním etnológ a sociálny antropológ je momentálne redaktorom časopisu Slovenský národopis a moderátorom relácie Hudba sveta na Rádiu_FM. V roku 2015 spoluzakladal platformu World Music from Slovakia, neskôr moderoval festivaly Festival perkusií a World Music Festival Bratislava.

Sporadické dídžejovanie vystriedala séria populárno-náučných prednášok o nezvyčajných hudobných nástrojoch sveta Cverna v uchu v Kabinete pomalosti (2018 – 2019) v Novej Cvernovke a neskôr pravidelné otváranie večerov Elektro Hafla (2019 – 2020). Na Koncerte pre všímavých teda Mooshak vystúpi na svojej domovskej scéne a pre návštevníkov si pripravuje eklektickú dvojhodinovú afterparty.

Informácie a vizuály redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér podujatia Anton Repka. Tlačovú správu sme upravili. Viac sa dozviete na webe festivalu Pohoda a na Facebook evente.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti